%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Hayvancılık ve Hayvansal Protein

Levent Özdemir
info@yabantv.com

Merhabalar,

İnsanların yeterli ve dengeli beslenmesinde önemli rolü bulunan hayvancılık sektörü ulusal geliri ve istihdamı artırmak, et, süt, tekstil, deri, kozmetik ve ilaç sanayi dallarına hammadde sağlamak ve kalkınmaya katkıda bulunmak, kırsal alandaki işsizliği azaltarak göçü ve bunun ortaya çıkardığı sosyal sıkıntıları önlemek gibi önemli ekonomik ve sosyal fonksiyonlara sahiptir.

Hayvansal üretimde belirli bir üretim artışının sağlanabilmesi ve sektörün rasyonel bir yapı kazanabilmesinde devletçe sağlanan destek ve uygulanan istikrarlı fiyat politikasının büyük önemi vardır.

Hayvancılıkta destek sadece üretim miktarına değil, verimlilik ve kaliteye de prim verme şeklinde olmalıdır. Bu şekilde düşük maliyetli ve yüksek kaliteli üretim teşvik edilmiş olur.

İnsanların dengeli beslenmesi açısından da, hayvansal ürünler taşıdıkları biyolojik özellikleri nedenleriyle çok önemlidir. Bundan dolayı diğer besin maddeleri ile yer değiştirmesi düşünülemez. Hatta o kadar önemli ki, günümüzde ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesinde kullanılan önemli kriterlerden birisi de kişi başına tüketilen hayvansal ürünler miktarıdır.

Çocuklardaki zeka gelişimini sağlayan en önemli unsurlardan biri hayvansal proteinlerdir. Çünkü, vücudun tüm organlarının geliştiği ve hücre bölünmesinin daha sık olduğu çocukluk çağında hayvansal protein tüketimi çok önemlidir. Yani, yeterli miktarda hayvansal gıda alan kişilerin bitkisel gıda tüketenlere oranla daha zeki oldukları yapılan bilimsel araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Hayvansal proteinler genç, yetişkin ve yaşlılar için de vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Beslenme uzmanları, bir kişinin günde tüketmesi gereken en az protein miktarının, o kişinin kilosunun gram cinsinden değeri olduğunu, yani 75 kilogram ağırlıktaki bir kişinin günde en az 75 gram protein tüketmesi gerektiği belirtilmiştir. Tüketilen 75 gr proteinin de 30 gramının muhakkak hayvansal protein olması gerekmektedir.

Ülkemizde yeterli miktarda et, süt, peynir ve yumurta gibi hayvansal gıda tüketilmediğini ve bunun en önemli nedeninin bence beslenme kültürü ve diğer nedenin ise pahalılık olduğunu belirtirsek, insanlarımızda ciddi oranda hayvansal protein eksiği olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yeterli hayvansal protein tüketen kişinin beyin fonksiyonlarının, tüketmeyenlere oranla daha hızlı çalıştığını bir defa daha yineleyerek, eğitim ve öğretimin başladığı bu günlerde, en azından ilköğretim çağında bulunan tüm çocukların yeterli miktarda hayvansal protein almalarının sağlanması tüm anne ve babaların, ülkemizdeki hayvancılık sektörüyle ilgili politikaların geliştirilmesi de değerli Hükümet büyüklerimizin ortak sorumluluğudur…

Gönder