%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Yine MAK Yine Yasak İsteyen İller...

Mehmet Arpaz
info@yabantv.com

25-27 Şubat 2013 tarihlerinde “SÜRDÜRÜLÜLEBİLİR AV YÖNETİMİ EĞİTİCİLER EĞİTİMİ” için Sandıklı’da av silahları dersini ben vermeye, anlatmaya çalıştım. Anlatmaya çalıştığım kişiler illerdeki şube müdürleri, müdür yardımcıları. Ders sonunda üç hanım Şube Müdürü; avcının ağzından anlatılan av silahlarına karşı duydukları çekinceleri yendiklerini ve teşekkürlerini ilettiler. Bu da beni mutlu etti.
Ders saatleri dışında Daire Başkaı Sayın Cemal Akçan ve yardımcıları ile yapılan , sohbetler benim için gündeme damgasını vuran konuşmalar oldu.

Sohbetlerimizden çıkardığım en önemli not, Avlak ve Av yönetimi Dairesinin bilhassa üzerine basarak söyledikleri “avcı ile beraber olmadan avcılığın hiçbir yere varamayacağı, yasaklarla bir şey elde edilemediği” oldu. Geç de olsa böyle bir yere gelmeleri çok sevindiricidir. Avcılığın federasyonlar ve dolayısıyla konfederasyon tarafından yönlendirilmesi, doğayı, avlakları avcıdan daha iyi bilen olmayacağının kabullenilmesi “avcılık iyi yerlere gidiyor” diyebilmemiz için belki çok erken olabilir. İcraatları görüp, bu sözleri söylememiz için top şu anda Avlak ve Av Yönetimindedir.

Yine sohbetler sırasında bir çok İl Av Komisyonundan keklik avının yasaklanması için kararlar çıktığını öğrendim. Sayın Borovalı’nın yazısında belirttiği, “iller istedi biz ne yapalım” kolaycılığına gidilip keklik avı yasakları alınmaması biz avcıların en içten dileklerimiz arasındadır. İller bazında yapılan yasaklar, biz katliamlardan kaçınmak için elimizden geleni yaparken MAK kararıyla yapılan katliamlardır ve il yasaklarının altında başka şeyler yatmaktadır. En başta olanı: İç Anadolu ve Doğu illerine dışarıdan gelen avcıların ayağını kesmek, il içindeki avcıların kendilerinin rahatça avlanmalarını sağlamaktır. İkinci sakıncası yasak kapsamına alınan bu illerin ikinci sene avcıyla dolması sözüm ona korunan kekliğin yok edilmesidir.

2012-13 av sezonunda avcı kendi kararıyla keklik avlamamıştır. Burada Milli Parklar Genel Müdürlüğünün avcıya güvenle bakması da takdire şayandır. Bir yasak kararı almamıştır. Böyle bir olay Türkiye’de daha ne görülmüş ne de duyulmuş değildir. Şunu anlıyoruz ki avcı artık bilinçlidir. Aynı il içerisinde belirli bölgelerin yasaklanması olağandır ve doğrudur. Ama avlakların tamamının kırmızıya boyanması ilin tamamının ava kapatılması son derece yanlıştır. Böyle bir sonuç tüm söylemlere rağmen yine yasakçı zihniyetin huyundan vazgeçemediğinin göstergesidir.

Avcılık tarihimizde bir başka ilk de YABAN TV önderliğinde MPGM ve Konfederasyon iş birliği ile yapılan keklik yemleme kampanyasıdır. Tahmin edilemeyecek bir katılımla sonuçlanmış, avcılarımız avlanmayı bırakmanın yanı sıra, avını beslemeyi, yaşatmayı seçmiştir.

2013-14 av sezonu için yapılacak MAK toplantısında ilin tamamını kırmızıya boyayacak kararlar kesinlikle alınmamalıdır. İllerin bu isteklerine rağbet edilmemelidir. Nasıl geçen sene avcılar kekliği az bulup avlanmamışsa önümüzdeki sene de avcı bu basireti gösterecek, keklik az olan illerde avlanmayacaktır. Doğada bazen geçen yılki gibi olaylarla kanatlı veya memelilerde bir popülasyon düşüklüğü yaşanmaktadır. Bu yılki doğa olayları düzgün gittiği taktirde popülasyonlarda en azından normalleşme görüleceği kaçınılmazdır.

Milli Parklar Genel Müdürlüğünün sitesinden yayınladığı ve YABAN TV de defalarca okunan avcılara mektubu geçtiğimiz sene için olmasın, sürdürülebilirliğini kanıtlasın. Kekliğin az olduğu yörelerde avcımız kendi alacağı kararla avlanmasın, bu karar MAK ile olmasın. Söylemlerin sohbetlerde kalmaması, doğru düzgün bir avcılık için rasgele. 

Gönder