%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Artık Birlik Beraberlik Zamanıdır

Kamil Üçbaş
info@yabantv.com

Yirmi iki yıllık yayıncılık hayatımda, yazarlarımızla birlikte yıllardır, amatör olta balık avcılığına büyük önem ve emek verdik. Tarım Bakanlığı bünyesinde bugüne kadar yapılan eski ismi ile “Su Ürünleri Sirküleri”, yeni ismi ile “Su Ürünleri Tebliğ” toplantılarına (bir ikisi hariç) katıldım. Yapılan ilk toplantılarda tek başıma amatör olta balıkçılarını temsil etmeye, onların haklarını korumaya çalıştım.

Daha sonra bu konuda bilgili arkadaşlarımı da dergimiz adına bu toplantılara katılımlarını sağladık. Sonraki yıllarda ise amatör olta balıkçı dernekleri kuruldu. Onların bu toplantılara dahil olması için mücadele verdik. O gün sirküler toplantılarında bir dernekle temsil edilen amatör balıkçı dernekleri görevlerini başarıyla yaptılar. Gerçekten büyük fedakârlıklarla çalışarak çok doğru işler ve uygulamalara imza attılar.

Bugünlerde bu derneklerin çoğaldığını ve bakanlıkla sürekli çok iyi iletişim halinde olduğunu sevinerek görüyoruz. Tebliğ toplantısı öncesinde üyeleriyle bir araya gelip müzakere ediyorlar ve daha sonra görüşlerini tebliğ toplantısında dile getiriyorlar. Ülkemizde, amatör olta balıkçılığını geliştirmek ve avlaklarını korumak için büyük mücadeleler yaptıklarını görüyoruz. Şimdi amatör balıkçı derneklerinin, internet gurupları ve sitelerin sayesinde toplumsal bilincin ve sorumluluğun oluşmaya başladığını görmek buna şahit olmaktan da ayrıca çok mutlu oluyoruz.

Bunda bir nebze katkım varsa, bu benim için büyük bir görev ve onur olmuştur...

Bundan yirmi yıl önce, dergi olarak tek başımıza çıktığımız bu yolda, gerçekten fedakârca çalışıp çabalayan dostlarımızla tanıştık, birlikte yol arkadaşlığı yaptık. Balık avcılarının örgütlenmesi ve amatör balıkçılığın gelişmesi için yoğun çalışmalar yaptık. Bu işe gönül vermiş kişi ve kurumların hep yanlarında olduk. Bu süreç içerisinde onlarca Bakan ve Genel Müdür değişti, en alttan en üste kadar yetkililere, sabırla, dilimiz döndüğünce amatör balıkçılığın ekonomik, hem de sosyal yanını anlatmaya çalıştık. Fakat sonuçta gördük ki, Bakanlığın gündeminde amatör balıkçılık diye bir konu yok. Genel müdürlük maalesef görevini yapmıyor, ihmal ediyor. Sadece Avrupa Birliği ile uyum süreci sayesinde bazı düzenlemeler yapılmakta... Bunun dışında başka özgün projeleri de, çalışmaları da yok. Balıkçılık ve su ürünleri kaynaklarını ve alanlarını korumak yine öncelikli görevleri arasında olmasına rağmen, koruma ve kontrol konusunda da sınıfta kalmış durumdalar, hala yasak yöntemlerle denizlerde ve özellikle iç sularda katliama varan avcılık çoğalarak devam ediyor. Eskilerin deyişi ile “ Aynı hamam, aynı tas “ !..

Tarım Bakanlığında, Genel müdür, Daire Başkanı, Şube Müdürü var ama hepsi ticari balıkçılıkla ilgileniyor. Ticari balıkçılığın yanında bizler, amatör balıkçıların esamesi okunmuyor.

Ben yirmi iki yıldır bu mücadelenin içerisindeyim. Şuna inanıyorum ki, amatör balıkçılığa gereken önem ve değeri veren bir Bakan, bir Genel Müdür elbet bir gün gelecektir. Tecrübeli balıkçılar gibi ; “ Biz sabırlıyız “... Bugünkü idarenin görmezlikten geldiği amatör balıkçıların oy potansiyelini gücünü de görecek birileri mutlaka olacaktır ve gerçekleri göreceklerdir.

Bugüne kadar birlikte mücadele veren amatör balıkçılar, maalesef bu günlerde bir araya gelemiyorlar. Bunun sonucu olarak bazıları ortaya çıkıp amatör balıkçılarının haklarını korumaya çalışıyor!.. Bazıları ise amatör balıkçıları eleştirmeyi kendinde hak görüyor. Konusu sualtı olan, yıllardır sessiz sakin projeler yaparak, ilgili bakanlıklardan yararlanarak ve çeşitli fonlardan aldıkları paylarla ayakta kalan bir çevre koruma derneği olan Sualtı Araştırma Derneği konuya sahip çıkıp “Sorumlu Amatör Balıkçılık” adı altında bir proje başlattı. Konuyla ilgili yazdıkları basın bildirisinde amatör balıkçıları rahatsız eden ve suçlayıcı ifadeler vardı. Bununla ilgili Tarık ERSAL öncülüğünde, Serkan İNANÇ, Ayhan ŞİMŞEK, Ayhan ŞAHİN ile birlikte Maltepe semtinde bulunan SAD Dernek Merkezini ziyaret ettik. Sualtı Araştırmaları Derneği bünyesinde yapılan, “Sorumlu Amatör Balıkçılık Projesini” konuştuk. Ben toplantının sonuna kadar kalamadım fakat toplantıda kaldığım sürede, şahsen anlattıklarından tatmin olmadım. Daha amatör balıkçılığın tanımını bilmediklerini üzülerek gördüm. Proje yazmakla, proje yapmanın çok farklı olduğunu, dilimiz döndüğü kadar anlatmaya çalıştık. Yanlışlarını kabul edip düzelteceklerini söylediler.

Kısacası amatör olta balıkçılığının sorununu ancak amatör balıkçı çözer. “ Birlikten güç doğar “ prensibiyle, kişisel çekişmeleri bir yana bırakıp, bir şeyler yapmanın zamanı çoktan gelmiştir. Bu bütünleşmeyi sağlamamız için tüm dernekler ve amatör balıkçılığa gönül vermiş dostlarımıza büyük görevler düşüyor. Artık “ gün birlik beraberlik içinde olma zamanıdır” ...

Sevgi ve saygılarımla, rastgele

Kamil ÜÇBAŞ

Gönder