%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Dünyanın En Büyük Yemleme Kampanyası

Kamil Üçbaş
info@yabantv.com

Yaban hayatı konusunda dünyada yapılan en büyük kampanya gerçekleştirildi.

AVCILAR TARİHE GEÇECEK BİR BAŞARIYA İMZA ATTI. KINALI KEKLİK YEMLEME KAMPANYASINDA “BEN DE VARIM” DİYEREK, AVCILIK CAMİASINA BÜYÜK BİR GURUR YAŞATTI.

YABAN TV, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve AYHAK (Avcılık ve Yaban Hayatı Koruma Konfederasyonu) tarafından ortaklaşa yapılan “Kınalı Keklik Yemleme Kampanyası”na Avdoğa Dergisi ve İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu olarak aktif bir şekilde katıldık. YABAN TV bu özverili çalışmasıyla sadece bir televizyon kanalı olmadığını, YABAN TV’nin bir vizyonu, bir misyonu olduğunu layıkıyla ispat etti.

Bu kampanyayı başarıyla yürüten, komutanlığını yapan Melih Meriç’i ve tüm ekibi canı gönülden kutluyorum. Kampanyayla ilgili birçok görüş sunan avcılarımız var. Eleştirenler ve çekince koyanlar dahi oldu. Tamamen iyi niyetlerle çıkıldı bu yola. Gerçekten kolay bir iş değil ulusal bir kampanyayı yürütmek ve yönetmek. Bu kampanyaya verilen emek gerçekten görmezlikten gelinemez, yazılanlar ve ekranda gördüklerinizden de çok farklı bir atmosfer oluştu, çok daha özel bir birliktelik sağlandı. Benim o heyecanı bu satırlarımda ifade etmem mümkün gözükmüyor. Sadece şunu söyleyeyim, av yaban hayatı konusunda sadece ülkemizde değil, “Dünyada yapılan en büyük kampanya” bunu sadece ben söylemiyorum, CIC (Conseil International de la Chasse- Uluslararası Avcılık Konseyi) Başkanı söylüyor.

Bu kampanya başlamadan günler öncesi, bu kampanyanın komutanlığını yapan 
Melih Meriç günler öncesinden bizlere ve yaban ekibine kampanya ile ilgili tüm detayların olduğu, adeta kampanyanın yol haritasını belirleyen bir mesaj göndermişti. Mesajda ilk söz ’’LÜTFEN İŞLERİMİZİ, PROGRAMLARIMIZI BU İKİ GÜN İÇİN TAMAMEN İPTAL EDELİM. Son söz ise “HERKESTEN YAPABİLECEĞİ HER ŞEYİ SONUNA KADAR YAPMASI BÜTÜN KALBİMLE TALEP EDİYORUM.” diyordu.

Bu çağrıya duyarsız kalmak mümkün mü? “Biz Avdoğa Dergisi ve İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu olarak bu tarihi kampanya için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm dernek başkanlarımla ve tüm yazarlarımızla ve avcı dostlarımızla birlikte BİZDE TÜM GÜCÜMÜZLE VARIZ’’ diyerek destek mesajını gönderdikten sonra tüm işimizi gücümüzü erteleyerek kampanyanın öncesinden sonuna kadar işin ucundan tuttuk ve yardımcı olmaya çalıştık.

Kampanya günü geldiğinde de daha fazla destek için yabanın yolunu tuttuk, YABAN TV’de 12 Aralık Saat 20.00’de benimde katıldığım canlı yayınla başlayan programda, özellikle İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonuna üye derneklerin ve bana iletilen tüm ülke avcısının yem bağışları ile kampanya sonunda yemlerin dağıtılması ve doğaya bırakılması konusunda önceden hazırladığımız listeyi sundum. Canlı yayında telefonlarla gelen bağışları iletme fırsatı buldum. Bunun dışında yaban’da kampanya heyecanı en üst düzeydeydi. Katılım oldukça, yemler çoğaldıkça herkesin yüzü gülüyordu. YABAN TV adeta miting alanı gibiydi. Tüm ekran yüzleri, programcılar, bakanlık yetkilileri, camiamızın önde gelen tüm avcı, doğa dostu büyükleri, konfederasyon, federasyon, kulüp, dernek gibi sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, sektör temsilcileri, sanatçılar, stüdyoya canlı yayına gelen bağışçılar, avcılar, doğacılar oradaydı.

Kampanyanın; Genel Koordinasyonundan sorumlu Genel Müdür Tolga Eratak en çok yorulanlardandı. Caner Alp tanıtım filmleri ve dokümanlarını en iyi şekilde yaptı. Firmaların organizasyonundan reklam müdürü, Arzu Hanım ve ekibi sorumlu oldu onlarda ekip olarak sektörle iletişime geçti. Bizzat konukları özel olarak ağırladılar. Kampanya’nın camiada ve sivil toplum içinde duyurulması, bağışçıların önceden oluşturulması çalışmasında Dr. Ali Bürkev, Ömer Borovalı, Ali Birerdinç, Mehmet Arpaz, Halil Gülçur, Ali Coşar başroldeydiler. Kampanya haberlerinin yapılması, Yabantv.com’da kampanya verilerinin ve haberlerinin an be an duyurulmasından Tarım Editörü Teoman Erol sorumlu oldu. Kampanyaya katılan bağışçılarla ilgili tüm dataların toplanıp, listelenip yayına verilmesinden sorumlu olan Sedat Pamuk ve Ferhat Uzun çok yoruldular. Kampanya için gelecek telefonların yanıtlanmasından sorumlu olan Faruk, Cansın, Tuna ve Erdi telefonlara cevap vermekten yemek bile yediklerini sanmıyorum. Zeynep Güzelcik ve Serpil Yıldırım canlı yayını mükemmel bir şekilde idare ettiler, canlı yayın telefonlarının bağlanmasından sorumlu olan Emre ise görevini en iyi şekilde yaptı. Konukları karşılama ve onlarla ilgilenme, kısacası protokol müdürlüğünü Aykut bey yaptı. Kampanya süresince binadaki her türlü idari sirkülasyondan Hüseyin ve Recep beyler sorumlu oldu. İkram işlerinden sorumlu olan Murat bey arı gibi çalıştı. Kameramanlara da müthiş bir performans gösterdiler. Bunun dışında YABAN TV 2 günlük KAMPANYA MARATONU boyunca yayın akışını, programlar, reklamlar ve tanıtımlar dahil kampanyanın ruhuna uygun bir yayın akışı yaptı. Buradan bu kampanyayı başarıyla yöneten Melih Meriç’e ve kampanyayı sorumlulukla yürüten adını yazdığım ve hatırlayamadıklarımdan af dileyerek tüm yaban ekibine teşekkürü bir borç biliyorum.

Keklikleri besleme ve yem kampanyasının canlı yayını başladı. YABAN TV CEO’su Melih Meriç’in açılış konuşmasından sonra canlı yayına ilk bağlanan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu oldu. Sonra, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürü Ahmet Özyanık, Kınalı keklik yemleme kampanyasına siyasiler de destek verdi. AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, CHP Edirne milletvekili Rasim Çakır ve MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, canlı yayına telefon ile katılıp, kampanyaya destek verdiklerini belirtti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül canlı yayına bizzat katılıp, 25 ton yem bağışladı. YABAN TV’nin kurucusu rahmetli Ufuk Güldemir’in kardeşi Şafak Okaygün, abisi adına kurulan vakıf adına 10 ton yem bağışı yaptı. Tema Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Arıkan Kınalı Keklik Yemleme Kampanyası’na yabantv ye gelerek destek verdi. YABAN TV’nin canlı yayınına katılan WWF (Dünya Doğal Yaşamı Koruma Vakfı) Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Nergis Yazgan, keklikler için düzenlenen yemleme kampanyasını çok olumlu bulduğunu söyledi. Şahsı adına 2 ton yem bağışında bulundu. Elbistan Av Hayvanları ve Su Ürünlerini Koruma ve Yaşatma Derneği, 26 bin 600 kilo yem topladı.

Dernekler arası yem toplama rekoru kırdı. 35 ton yem bağışı yaparak rekor kıran Özkursan’dan sonra en çok yem bağışı yapan derneğin Genel Başkanı Ali Haydar Doğan, Elbistan’da 26 ton 600 kilo yem topladıklarını belirterek, bu yemleri önümüzdeki günlerde doğaya bırakacaklarını söyledi.

Canlı yayına katılan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetimi Daire Başkanı Sayın Cemal AKCAN yaptığı konuşmasında; ‘’Ekolojik denge ve döngüleri gözeterek av kaynaklarımızı korumak, geliştirmek ve bu kaynaklardan sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde faydalanmak sadece Genel Müdürlüğümüzün değil yaban hayatına gönül vermiş tüm avcı camiasının ve vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır. Av hayvanları içerisinde avcılar tarafından en fazla tercih edilen ve bu nedenle de en fazla avı yapılan kekliğin popülasyon yoğunluklarında meydana gelen azalma, ülkemizde ilk defa avcıların da avlananın tarafına geçerek keklik avından feragat etmesiyle avcı camiamızın av kaynaklarımızın yaşatılması hususunda ciddi bir sorumluluk üslendiğini göstermiş ve Genel Müdürlüğümüzü ziyadesiyle memnun etmiştir.

Ülkemizdeki avcı kuruluşlarının av ve yaban hayatı kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına yapmış oldukları katkılar her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle başlatılan bu kampanyaya destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Kampanya’ya; Uluslararası ve yerli Avcılık, Atıcılık Konfederasyon, Federasyon, Kulüp ve Dernekleri, Yaban Hayatını Koruma ve Geliştirme amaçlı kurulmuş sivil toplum örgütleri, Denizcilik ve Yelken Kulüpleri, Amatör Balıkçılık ve Su Hayatını Koruma Sivil Toplum kuruluşları, Dalış Kulüpleri, yemleri yaban hayvanlarının yaşadığı zor coğrafyalara taşımak üzere arazi araçları ile çalışmak üzere 50’nin üzerinde OFF-ROAD Kulübü, değişik doğa sporları ile ilgilenen doğa sporcuları, Pet Hayvanları ile ilgili çalışmalar yapan federasyon ve kulüpler, Tarım ve Hayvancılık Sektörü kuruluşları, TEMA, UGV, WWF, CIC gibi uluslararası kuruluşlar, İş Hayatı Kuruluşları ve İşadamları, Sanatçılar, konuyla ilgili çalışmalar yapan üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler, Kaymakamlık, Belediyeler ve Köy Muhtarlıkları, değişik medya kuruluşlarından gazeteciler ve yazarlar, her partiden politikacılar, katıldı ve destek verdi.

Kampanyaya şahsen veya sivil toplum örgütleri yoluyla 200.000’in üzerinde kişi iştirak etti. Kampanyada şu ana kadar ulaşılan yem bağışı miktarı 800 Bin Kilo’nun üzerine çıktı.

Sorumlu gazeteci veya sorumlu televizyoncu diye medyada bir deyim vardır, bana göre kampanyanın gizli kahramanları YABAN TV ekibiydi. Sorumlu yayıncılık yaptılar. Buradan bu kampanyayı başarıyla yöneten Melih Meriç’e ve kampanyayı sorumlulukla yürüten adını yazdığım ve hatırlayamadıklarımdan af dileyerek tüm yaban ekibine teşekkürü bir borç biliyorum.

Yemleme kampanyası sonrası da Haber Ajansları, Tarihi Kınalı Keklik Yemleme Kampanyasını Türkiye ve dünyadaki milyonlarca abonesine şu şekilde duyurdu. “Keklik popülasyonunda düşüş olması üzerine avdan feragat eden avcılar, ülke genelinde yem bağışlama kampanyasına katıldı”. Gazeteler ise, Kınalı Keklik Kampanyasına tam sayfa yer ayırarak, tüm okurlarına duyurdu. “Keklik nesli tehlikeye girince Türkiye çapında avcılar bu yıl avdan vazgeçip doğaya çuval çuval yem taşımaya başladı.” Bu başlıklarda da görüldüğü gibi Türkiye’nin av camiası yaban yaşamının sürdürülebilirliği konusunda ciddi bir sorumluluk üstlenmiştir. Kampanya toplumda avcıların iyi puan almasını, gücünü ve aynı zamanda ilgili bakanlık yani kamu ile sivil toplumun birlikte çalışması, işbirliği yapması konusunda anlamlı bir örnek oldu.

Başta Kınalı Keklik olmak üzere yaban hayvanlarının popülasyonlarının korunması ve artırılması konusunda başlatılan bu kampanya henüz bitmedi, şimdi kınalı kekliği yemleme için dağlara çıkma zamanı. Bu yemleme çalışması gelişi güzel yapılmayacak, belirli bir plan dahilinde ve doğru zamanda yapılacak. En az 200 bin kişilik avcı ordusu, iki ay boyunca arazide, yaban hayvanlarını yemlemek için çalışacak. Yemler, İl Şube Müdürlükleri ve avcılık kuruluşlarının işbirliği ile doğaya bırakılacak. Bu yemleme çalışmalarının bir bölümüne biz de Avdoğa Dergisi ve İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu olarak katılacağız.

Kampanyaya bağış yapanlar listesi Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden ulaşmak mümkün, bu listede olan ve bu listede olmayıp ta yemlerin dağıtımı konusunda arazide çalışacak avcılarımıza şimdiden özel teşekkürlerimi sunuyorum.

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI,DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, adına Av Yönetimi Daire Başkanı Sayın Cemal Akcan’da canlı yayına katıldı. Bakanlık bu kampanyaya onay vermese asla böyle bir çalışma olmazdı kendilerini ve kampanyaya sahip çıkan ekiplerini de canı gönülden kutluyorum.

Kampanyanın ortağı AYHAK Başkanı Işın Arıkök’e, Genel Sekreter Mustafa Güzel’e, Bakanlık yetkililerine ve taşra teşkilatına, YABAN TV’ye gelerek canlı yayında destek olan Federasyon başkanları, Dernek başkanları ve avcılarımıza, kampanyaya katkı sağlayan, kişi, kurum ve kuruluşlara, beni yalnız bırakmayan dernek başkanlarıma ve avcı dostlarıma teşekkür ediyorum.

Kamuoyu avcıların büyük bir camia ve en iyi doğa korumacı olduğunu, avcı dostlarımızın ise birlik ve beraberlik içerisinde başarılan bu kampanyanın kazanımlarını önümüzdeki günlerde daha açık ve net göreceklerine inanıyorum. Biz, bu kampanyada olduğu gibi kim yaparsa yapsın, her zaman ülkemizde av ve yaban hayatı adına yapılan tüm çalışmaların içinde yer alıp destek olacağız.

Sevgi ve saygılarımla
Kamil üçbaşGönder