%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Harikalar Kumpanyası

Mehmet Arpaz
info@yabantv.com

14 Aralık Cuma günü gece saat 1.30. Telefonum o kadar ısrarla çalıyor ki, panik olmamak, heyecanlanmamak elde değil. Çocuklarım, torunlarım dışarıda. Oldum olası gece geç saatlerde çalan telefonlardan ürkerim, ödüm kopar. Korka, korka telefonu açıyorum. Allah’tan yem bağışı yapmak isteyen bir vatandaş. Rahatlıyorum ama öyle heyecan hemen geçivermiyor. Telefonumu nereden bulduğunu bilmiyorum ama avla, avcılıkla hiç alakası olmayan bir vatandaş. Zaping yaparken YABAN'a denk geliyor. Beni canlı yayında zannedip, bağlanıp bağış yapmak istiyor.

Burada aklıma Pascal’ın “Bir adamın büyüklüğü düşüncelerinin gücünde yatar” öz deyişi aklıma geliyor. Bu deyişi Pascal bozulmasın ama “Bir halkın büyüklüğü düşüncelerinin gücünde yatar” şeklinde değiştirerek, Yaban’ın öncülüğünde oluşan kınalı keklik yemleme kampanyasına bağlamak istiyorum. Yalnız Avcılar kampanyaya ilgi gösterdiler dersem çok büyük bir haksızlık olur diye düşündüm. Avcıları da içine katarak “halkımız çok büyük bir ilgi gösterdi” şeklinde söylemek en doğru söylem olur. Hemen yeri gelmişken Türkiye’ye kucak dolusu teşekkürler.

Kampanyada bir saçayağı kurulmuştur. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Yaban TV ve AYHAK. YABAN medya gücünü kullanarak görevini tam anlamıyla ve üstün başarıyla yerine getirmiştir. Sıra MPGM ve AYHAK’a gelmiştir. Yaklaşık bir milyon ton yemim dağıtımı ve arazi yemlemesi bu birisi resmi, diğeri sivil toplum kuruluşunun da başarılı olmasıyla maksadına ulaşacaktır. Avcı derneklerinden gelen “Bu sene keklik avlamıyoruz” bildirileri üzerine MPGM’nün avcıya yazdığı mektup çok anlamlıdır. Sürdürülebilir bir avcılık için avcılarla el ele tutuşmayı çok geç olsa da kabul eden MPGM’lüğünün avcılara yazdığı mektup ifade olarak müthiştir. Bunca senelik avcılık hayatımda, yaklaşık 25 senelik Bakanlıkla olan ilişkilerimde ne böyle bir söylem ne de bir beyanla karşılaştım. Başta Sayın Genel Müdür olmak üzere tüm MPGM elemanlarını avcıya yazılan mektup için en içten duygularımla kutluyorum.

Üzerine düşen görevi yemlerin toplanmasıyla yerine getirecek olan MPGM’lüğünü çok sıkı bir uğraş beklemekte. Yemlemede de tüm olanak ve personeliyle uğraş vereceğine inanıyorum. Avcılık ayağını temsil eden AYHAK’da tüm avcı federasyon, derneklerini ayağa kaldırmalıdır. Avcı olmadan bu işin yapılması mümkün değildir. Avcı da gücü kadar yardımcı olabilecektir. Sırtına vuracağı maksimum 20 kilo yemi dağa çık in en çok iki kez yapabileceği de unutulmamalıdır. Geçen sene karayoluna kamyon arkasından kürekle dökülen yemleme sonucu, kekliklerin araçlara çarpılarak can verdikleri de bir gerçek olarak ortadadır. O nedenle doğuda Sağlık Bakanlıklarında, İl Özel İdarelerinde bulunan kar motosikletlerinden yararlanılması unutulmamalıdır. Bir kar motosikletiyle bir haftada Ağrı bölgesinin yemlenebileceğine inanıyorum.

Yasal avcılara hiç bir sözüm olamaz. Onlar görevlerini dernekleri veya şahsen yerine getirip kampanyaya katıldılar. Bohçacı, kaçak avcı dediklerimizin de kampanyaya katılması çok büyük bir gelişmedir ve gerçektir. Kampanyaya katılan kişi miktarı nasıl hesap ederseniz edin bu kesimi de içine almaktadır. Türkiye’de avcı şu kadardır, yok bu kadardır söylemleri bir tarafa, avcı asıl gücünü kayıt dışı avcıların da kampanyada olduğu gibi artık kayıt altına girmeleriyle gösterecektir. Haydi kayıt dışılar bu kampanya başlangıç olsun, hepinizi kayıt altına girmeye çağırıyorum. Artık ülkemizde şu bohçacı lafı geçmişte kullanılan bir söz olsun.

YABAN’da canlı yayına başlarken çok kuşkulu bir heyecan içindeydim. Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu, Sayın Bülent Arınç, her partiden milletvekilleri kampanyaya ardı ardına destek vermeye başlayınca kısa sürede kuşkumun yerini çok tatlı, coşkulu bir heyecan aldı. Bu kampanyanın yüz akıyla biteceğine inancım perçinlendi. Tam da öyle oldu. Tüm dünya avcılarını temsilen CIC Başkanının araması, kampanyaya destek vermesi çorbanın tuzunun tamamlandığı mesajını vermiştir. Ancak unutulmamalıdır ki söylediği çok önemlidir. “Bu bir başlangıçtır.”

Kampanyaya katılan herkese teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

Gönder