%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Bir Masal Klasiği

Cem KARABAY
info@yabantv.com

Merhaba YABAN Sevdalıları,

Bu hafta sizlerle yaşamın içinden bahsetmek ve yaşanan yaşamın içinde gözden kaçırıp da unuttuklarımızdan bahsetmek istiyorum. Sakın Cem Hoca nutuk vermeye başlayacak yine diye düşünmeyin aslında bahsedeceklerimiz sahip olduğumuz tek şeye ait.

Bundan tam 30 yıl önce babam kulağıma söyledi sahip çıkmam gerekenin ne olduğunu. Belki de bu sayede kararlılık ve konsantrasyon çizgimde düşüş olmadan devam edebildim yıllar yılı. Evet, şimdi merak etmeye başladınız değil mi? Aslında o kadar da uzakta değil merak edilen. Hepinizin yanında hatta yüreğinde yatar gurur ve onur. Felsefesi ise gayet basit ve düzdür öyle janjanlı kelimelere, demagojilere veya safsatalara gerek duymaz tek kelime ile “Söz Şereftir, Şeref Namus”

Sakın nerden çıktı şimdi bu konu diye aklınıza bir şey gelmesin, çünkü sahip olduğumuz tek şeyi de yitirme aşamasına geldik artık toparlanmak lazım. Zira hepimiz çok iyi biliyoruz ki bugüne kadar gerek denizleri gerekse çevreyi korumak için herkes atıp tutuyor. Yok düzenlemeler yapıyoruz yok yeni talimat çıkartıyoruz diye oyalandıkça oyalanıyoruz. Ve bize söz verip tutmayanlar sahip oldukları tek şeyin yittiğinin farkında değiller. Ve zaman maalesef bizim aleyhimize gelişiyor. Bu hafta sonu Çeşme de sualtına indik hatta sevgili bakanımız Kürşad TÜZMEN’de bizimle aynı teknede idi. Gelgelelim ki dalış yapılan bazı noktalar artık balık çiftliklerinin kullanımına sunulmuş vaziyette. Hani balık çiftlikleri için düzenlemeler yapılıyordu hani derinlik sınırları korunacaktı o zaman 10m derinliğe balık çiftliğini kurma iznini veren arkadaş hani söz vermiştiniz.

Hani herkese eşit davranılacaktı ….

Söz vermek demek her kelimenin sonunda “sana söz veriyorum” diyerek olmak zorunda mıdır? İllaki insanların birbirlerine söyledikleri de söz değil midir?

Kısaca Lafontenden masallar
Bir varmış bir yokmuş.
Adamına göre söz tutulur adamına göre yutulurmuş.
İşte gelinen nokta.

O yüzden sahip çıkın sahip olduğunuz tek şeye, zira sizinle mezara dahi gelecek olan o mal ve mülk hepsi ardınızda kalacak anlayın artık canım. Tutun şu verdiğiniz sözleri dememiz mi lazım. Yoksa birazda kendimize sahip çıkmamız mı lazım…

Gönder