%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Polise Hayvana Eziyetten Dava

Ali Coşar - İsveç
info@yabantv.com

 

Polis trafik kazasına uğrayan bir geyiği, herhangi bir önlem almadan bir gün bir gece boyunca olduğu yerde kaderine bırakmış. Şimdi avcılar polisi görevini yapmamak ve hayvana ağır eziyet çektirmek gerekçesiyle dava ediyor.

Olay, 29 eylül günü dört kadının bulunduğu bir arabanın birden bire yola çıkan bir geyikle kaçınılmaz bir biçimde çarpışmasıyla başladı. Kadınlar kazayı oldukça hafif atlattılar. Araba hurdahaş oldu ve geyik ağır yaralı olarak ortadan kayboldu.  

Kadınlar hemen polise başvurup kazayı bildirdiler. Polis de bölgedeki sorumlu nöbetçi* arama-tarama avcısıyla temas kurdu. Ancak bu avcı, kurt avıyla ilgili yürürlükteki politikayı protesto etmek üzere o bölgede greve gittikleri için bu arama talebini geri çevirdi.  

Buna karşılık bu sorumlu avcı geyikle çarpışan kadınların yanına gitti ve arabalarının bir çekici tarafından oradan kaldırılmasını sağladı. 

Avcı, ertesi gün bir avcı arkadaşıyla birlikte kazanın olduğu yere gitti.  Silahsızdılar ve polisin orada araştırma yaptığını gösteren hiçbir işarete rastlamadılar. Aniden yaralı geyiğin 20-30 metre ötede ayağa kalktığını ve topallayarak yürüdüğünü gördüler. Polis, görevi olduğu halde herhangi bir biçimde geyiği aramamıştı.

Arama yapılmamış                                    

Avcının bildiği şey, polisin geyiğin çiğnenmesinden bu yana iki hafta geçmesine rağmen hâlâ bir arama yapmamış olması. Avcıya göre, hayvan yaraları nedeniyle ölmediyse ya da geyik avına çıkanlarca vurulmadıysa hâlâ acılar içinde kıvranmaktadır. 

Avcılar, şimdi polisten yabani hayvanlarla ilgili olarak o güne kadar meydana gelmiş kazaların dokümantasyonunu ve bu kazaların hangi biçimlerde işleme alındığının açıklanmasını istemişler. Ayrıca polis hakkında görevini yapmamak ve hayvana ağır eziyet çektirmek gerekçesiyle dava açılmıştır. 

Avcılar, polisin trafik kazalarından sonra arama yapmak için olanaklarının bulunmadığını ama sıra kurtları helikopterlerle taşımaya gelince çuval dolusu paralar akıtıldığını söyleyip hiddetli bir biçimde bu çılgınlığa son verilmesi gerektiğini sözlerine ekliyorlar. 

Trafik kazaları sonrası arama-taramaya karşı grev büyüyerek artıyor…

Şimdiki durumda greve son vermek için yapılmış herhangi bir plan yok.

Avcılar: ''Hayvanların acı çekmesini görmek isteyen aklı başında hiçbir insan yoktur. Yaralı hayvanların acı çekmesini önlemek için müdahale edememek depresyona yol açıyor…'' diyorlar.

Ancak kurt sorunu ile yaşayan avcılar, politikacıların ve Doğal Çevreyi Koruma Kurulu’nun kendilerini dikkate almadan bir kurt politikası sürdürmeye devam ettiği sürece, trafikte yarlanan hayvanlara müdahale greve devam edeceklerini bildiriyorlar. Avcılar ve kırsal kesimde yaşayan halk, kurt avı yasağı uygulamasıyla birlikte kendilerinin tam anlamıyla kandırlıdıklarını düşünüyorlar ve bu sinir yıpratıcı konumda, kaza sonrası arama-tarama çalışmalarını boykot etmenin ellerinden gelen tek şey olduğunu söylüyorlar.

Polis: “Trafik kazaları sonrası arama-tarama çalışmalarında avcı desteği olmazsa  yetersiz kalacaklarını itiraf ediyor!                                                                                                          

Polisin kazalar sonrası arama-tarama organizasyonundaki il sorumlusu, trafik kazaları ekiplerinde belirgin bir yetersizlik olduğunu düşünüyor. Ona göre arama-tarama yapacak avcı bulmakta zorlanıyorlar.

Bu konularda kendi başına ne yetkinliği ne de olanakları olduğu söyleniyor. Bu iş için telefon edilen kişiler, arama-tarama yapmak üzere kaza yerine gitmeyi reddederlerse sonuçta bir kısım hayvanın acı çekmesi kaçınılmaz. 

Polis her kaza durumunda bir arama-tarama avcısı bulmaya çalışmakta, ama bunu başaramadığı zaman kendini elleri ve kolları bağlı hissediyor.

Yetkililer, il sınırları içinde arama-tarama, hayvana acı çektirmeme çalışmalarının, grev yüzünden  aksadığı yerler olduğuna işaret ediyorlar.

Sorunun ne kadar büyük olduğunu söylemenin zorluğunu vurguluyorlar, spekülasyon yapmaktan kaçınıyorlar.

Bu konularda kendi başına ne yetkinliği ne de olanakları olduğu söyleniyor. Bu iş için telefon edilen kişiler, arama-tarama yapmak üzere kaza yerine gitmeyi reddederlerse sonuçta bir kısım hayvanın acı çekmesi kaçınılmaz. Şikâyet edilen taraf polis olduğu için şimdi bu dava, bir kamu davası olacaktır.

Ekrem abi,

Urfalıların deyimi ile,'' bu biye fazla'' diyeceksin ama oluyor işte. Bakalım ne ders çıkarcaız bundan

*Birçok belediye, trafik kazasını uğrayan yabani hayvanları aramak için kadrolu  bir avcı tayin etmiş durumdadır. İşi sadece bu…

Ali Coşar 

 

Gönder