%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Daha Ne Kadar Bekleyeceksiniz?

Dr.Ali Bürkev
info@yabantv.com

Türkiye'min ender bir kaç yerli av kuşundan keklik ve çil kekliğin nerede ise yok olduğu, ikinci grup kuşların avının açıldığı günden bugüne kadar ava gidenlerden aldığım raporlar, sizlerin de malumunuz olduğu üzere fazlası ile üzücü. Keklik nesli tükenmek üzere…

Nedenleri malum; fakat öğrenmek isteyenlere tekrarlıyorum. Geçen sezon günlük limitin 4 adet olması sıralamanın en sonunda olmak üzere, nerede ise beş buçuk ay boyunca karla kaplı bölgelerde açlıktan ölmeleri, çok ağır geçen kış mevsiminin oldukça uzun sürerek yoğun kış şartlarından canını kurtarabilmiş, keklik ve çilin çiftleşme mevsimini çiftleşemeden geçirmeleri, kışın ardından şiddetli sıcakların hüküm sürmesi ve yazın ilkbaharı yaşatmadan gelmesi sonucu av meralarında otların yetişememesi,canlı kalabilmiş az sayıda kekliğin toplanıp köy kenarlarına sokulabilenlerin de kendini bilmez, vicdan yoksunu eli tüfekliler tarafından bir tüfekte öldürülmeleri gibi nedenlerle keklik nesli tükenme seviyesine gelmiştir. Durum Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinin dışında Türkiye'mizin tümünde aynıdır.

Hal böyle iken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan edindiğim istihbarata ve YABAN TV ve yabantv.com sitemize bugüne kadar, ne bir avcı kulübünden, ne federasyonlardan, ne Konfederasyondan avımıza sahip çıkmayı, keklik avına çıkmamayı, hatta en az iki yıl müddetle keklik avlarının yasaklanması için Merkez Av Komisyonu’nun acilen olağanüstü toplantıya davet edilmesi gerektiğine dair bir teşebbüsün olmadığını üzüntü ile görmekteyim.

Hani avcılar avlarına sahip çıkıyorlardı?

Hani Bakanlık yalnız denetim yapsın biz avımıza sahip çıkarız diyen federasyonlar nerelerde?

Münferit sorumluluk sahibi az sayıdaki gerçek avcıların yüzlerce kilometre kat ettikten sonra av bulamamaları sonucu evlerine dönüp bize durum raporlarını bildirdikten sonra keklik avı defterlerini kapattıklarını açıklamaları benim bu yazıyı üzüntü ile kaleme almama sebep olmuştur.

Bu sorumluluk sahibi duyarlı av meraklıları benden keklik avının yasaklanması için YABAN'ın harekete geçmesini haklı olarak istiyorlar.

Fakat neden ben veya YABAN TV?

Biz sadece yayın organıyız. Fakat bütün avcıları karşısına alan bir konuma da getirilip GÜNAH KEÇİSİ olmayı da içime sindiremiyorum doğrusu.

Bütün organlar, bütün sivil toplum örgütleri, bütün avcılık siteleri, kulüpler, federasyonlar, konfederasyonlar ve tabii en önemlisi Bakanlık görev başına!

LÜTFEN. HEM DE ACİLEN.

Gönder