%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

PUTİN...

Ali Coşar - İsveç
info@yabantv.com

Çevreye zararlı artıklar, yıpranmışlık, peşmurdelik ve izole şehir sembollerinden olan liman ve sanayi kenti Vladisvostek hafta sonu tarihin en pahalı toplantılarından biri olacak olan Asya Pasifik İşbirliği Forumu toplantısına ev sahipliği yapacak.

Kimyasal artık yorgunu şehre yapılan milyarca dolarlık alt yapı yatırımları çevre ve çehreyi nasıl etkiler bilinmez. Toplantıyı pahalı kılanda bu zaten.Trans Sibirya Demiryolunun bu son istasyonun: Rusya'nın San Francisco veya İstanbul'a vereceği cevap olması ümit ediliyor.

Bu tür zirvelerde liderler her yıl zirvenin yapıldığı ülkenin geleneksel giysilerini giyerler.

Örneğin, Santiago'da panço, Endonezya'da batik, Tayland'da ipek tişört, Güney Kore'nin çevre ve trafik sicili kötü şehri Pusan'da ise ''milli palto''ları durumagi giymişlerdi… Rengârenk durumagi'ler arasında beyaz renge aşırı vurgu yapılması çağrıştırdığı sembollerden dolayı esprilere neden olmuştu…

Rusya Devlet Başkanı Putin bu toplantı arifesinde batı Sibirya'daki bir ornitoloji merkezini beyazlara bürünmüş kıyafetiyle ziyaret etti. Bu çiftlikte özel yöntemlerle nesli tükenmekte olan ak turna yetiştiriliyor.

Yavrular daha kuluçkadan çıkmadan uçak sesine alıştırılıyor. İnsanlara alışmamalarına özen gösteriliyor. Yetiştirme süresince görevliler sürekli beyaz elbise giyerek yetişkin bir ak turnayı taklit ederek çalışıyorlar. Bu kocaman beyaz gövde ve kara kanatlı kuş iki gündür ''enternasyonal'' bir şova dönüşmüş durumda.

Yetiştirilen kuşlar kafesler ve tel örgüler arasında aldıkları, ''terbiye'' ile uçarak özgürlüğe asıl üreme alanlarına ulaşacaklar. Sibirya'da sayıları 20'yi geçmeyen yaban kuşa karışıp güneye göç kervanına katılmaları gerekiyor. Bu sılaya dönüşte yollarını kaybetmeyip anavatanlarına vaktinde gelecekler. Yoksa kendi başlarına göç etmeyi beceremedikleri için kışın telef olacaklar. Kuş bilimciler ve özel eğitimli pilotlar''ebeveyn'' rolü yaparak ak turnaları hafif uçaklarla Orta Asya'ya uçmalarına yardımcı oluyorlar. Projenin en önemli yanı daha önce de denenmiş olan bu hafif uçak rehberliği, Projeye: Umuda yolculuk adı verilmiş…

Uzak Doğu sporları yaparken, ya da yarı çıplak avlanırken basına verdiği pozlarla tanınan Rusya Devlet Başkanı Putin, beyazlara büründü uçağa atladı ve basına turnalar ile birlikte poz verdi…

Özgürlükleri kısma örgütü ve pilot tecrübesi olan Putin, kumanda koltuğunda otursa da, uçağı arka koltukta özel eğitimli bir pilot idare etti…

Yavru turnalar ilk denemelerde Putin ile uçmak istemedi!. Basının ucuz övgülerini bir kenara bırakırsak: Üçüncü denemede 5 ak turna küçük uçağa eşlik etti. Bunlardan üçü sonradan fikrini değiştirip vazgeçti…

Popülaritesini artırmak isteyen Putin'e iki ak turna yoldaşlık etmeye karar verdi.
Bir kaç tur attıktan sonra 3’ncü bir kuş da göçe katıldı. Bu şov ve gövde gösterisi Rusya'da tartışmalara neden olmuş durumda. Ülkenin önde gelen gezi dergisinin editörü, Putin'in uçaktaki pozlarını yayınlamayı kabul etmeyince işinden oldu!

İletişim araçları açısından bakıldığında önemli bir projenin medya eli ile nasıl komik durumlara düşürüldüğü ortada. Sibirya yolunda üç kuş. Eskiden şefi olduğu gizli örgütünden bir tek elemanı dahi Sibirya'ya göndermemiş şapka değiştirmiş bir doğasever!!

Kaybolan bir türün doğaya kazandırılması keşke bu kadar basit ve ucuz olsa…
Hitler'de sevimli çocukların başını okşardı!.

Putin birde Baltık Denizi sahillerinde yürüyüşe çıksa da, denizi ne hale getirdiklerini görse! Temizlese… Dünyanın en kalabalık guruplarından sayılan, avcılar ve doğaseverlerin saygınlığını kazansa.

Ekim ayında deneyim ve donanımlı olan proje çalışanları, 1800 kilometrelik bu güzergahı her 100-120 km'de zorunlu iniş yapa yapa ak turnaları bir milli parka yetiştirecekler.

Bu komedinin yaşandığı günlerde: 8 tane Sibirya kaplanı derisi yakalandı! Bu tür de birinci derecede korunan nesli tükenen hayvanlar listesinde. Faunadaki kaplan sayısı göz önüne alındığında bu sekiz deri on yılların en büyük el koyma rakamı oluyor. Pek uçma tecrübesi olmayan saygın kuruluş: Dünya Doğal Hayatı Koruma Örgütü WWF'in uzun süredir izinde olduğu bir suç örgütünü İnterpol'e bildirmesi bu ses getirmeyen operasyona imza attı.

Putin'in doğa angajmanı hakiki olursa tabi ki çevre ve yaban hayatı için çok pozitif olur. Bakalım ak turnaların dans mevsimi de orada olacak mı?

Dansları dillere destan turnam, mevsimler seninle gelir, seninle gider…

Ekrem abi, ''Doğanın ak sütü helal olur'' dersin ya...
dağların rüzgarına ölem
yarimin boyuna ölem
bir yıldır ki görmemişem
görenin gözüne ölem
benden selam söyle Mardin'e turnalar…
Türküsünü bilir misin?

Gönder