%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Bizi Hangisi Daha İyi Anlatır ?

Mustafa Helalpara
info@yabantv.com

Avcı olmak mı, yoksa avcılığımızla bağlantılı doğru davranışlar mı? ‘İkisi de’demek kestirme ve kolaycı bir cevap! Ama doğru mu?

Bir ağaç altında oturmuş üveyik bekliyorum .Beklerken torbadan çıkardığım armudu yemek içimi serinletiyor. Fakat ne üveyik geçiyor ne de başka bir av hayvanı…Güneş yükseldikçe umutlarım tükeniyor .Bugün yer seçimi iyi değil. Yüzümü dağlayan sıcağı çekmek zorlaşıyor, boş geçen zamanın sıkıntısı biraz daha artıyor. Ağacın altına ilk oturduğumda bütün bedenime egemen olan heyecandan artık eser yok!

Gölgesinde oturduğum ağacın dallarında öten cırcır böceklerine yerden aldığım çakıl taşlarını atıp yakın uçan sarı arılara işaret parmağımla atış yapmaya başlıyorum velhasıl av yok…

Artık kucağımdaki tüfek ağır gelmeye başladı.

Sıcağın cıv cıv yaptığı bir saatte hafiften uyuklama alametleri başlıyor .Aşağıda bir bahçe içinde ateşli ,yüksek sesli tartışma sesiyle irkildim.

Bahçesinde binbir zorlukla yetiştirdiği karpuzu, kavunu kendini bilmezlerin talan etmiş olduğunu gören köylü isyan ediyor. Karşısındaki eli tüfekli (Avcı demiyorum .Çünkü avcılık komple bir duruş ve yaşam biçimidir) tartışıyor. Belinde asılı bir demek av hayvanı adamın bahçesinde avlanıyor avlanırken de bahçesine musallat oluyor.

Tartışmanın uzaması adına konuya müdahil oldum, köylü vatandaşa kendimi tanıtıp gölgeye oturup bir sakinleşmesini rica ettim .Kırmadı sağ olsun. …”Mustafa başkan suyumuz kıt, güç kanaat geçiniyoruz .Bütün umudumuz da şu bir karış toprak. Nasıl kızmam, nasıl isyan etmem ? Bakın şu ağacın altına: En az dört ya da beş kavun bir o kadar da karpuz kesilip atılmış. Çünkü daha olmamış. Sizin arkadaşınızsa bundan habersizmiş gibi benim emeğime zarar veriyor.’’

Diğer tarafta olan eli tüfekliye dönüyorum:

- Adam haklı. Sen şehir yerinde aynı karpuzu belki de senin için çok küçük bir bedelle satın alabiliyorsun. Adamın alın terinin bir bedeli yok mu.? …

- Parasını verecektim diye yanıtlıyor eli tüfekli.

Sizce cevap ahlaklı mı yeterli mi?

Seksenlerden sonra feci bir hastalık yayıldı bu ülkeye! Muktedir olmanın ahlaklı olmakla aynı şey olduğu inancı...

Ahlaksız bir inanç!

Oysa ahlak berrak bir su gibidir, tertemiz ve yalın. Gereksiz yükseltilmemeli çokta alçaltmamalı.

Ahlaklı kalmaksa zamanı geldiğinde kavgayı göze almak, bazı zamanlarda haksızsan tatlıya bağlayıp susmayı gerektirir..

Kısadan hisse: Ava gitmek, av ruhsatı taşımak;
Meralarda kendinize ve köpeklere su vermek için sulama hortumlarını delmeyi, bahçelerinde binbir zorlukla yetiştirilen sebze, meyveleri talan etmeyi, çobanın sürüsünü koruyan köpeği vurmayı, en önemlisi av ahlakını unutma hakkını tanımıyor.

Yeni sezonda avcı dostlara rasgele…

Gönder