%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

HEM YÜZSÜZ, HEM USLANMAZ, HEM DE VİCDANSIZLAR (Yen

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli YABAN Dostları, senelerdir yaban hayatın ve yasal avcılarımızın bu bohçacılardan çektiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Gerek  yazar arkadaşlarımız ile gerekse yorumcularımız ile yasadışı av yapanları yazılı ve görsel medya olarak devamlı dile getirmekteyiz. Buna rağmen bu bohçacılar da bahane edilerek bazı hayvan sever geçinen kişilerin iftiralarına ve çirkin ithamlarına yasal tüm avcılarımızda zaman, zaman hedef alınmaktadır. Oysa yasal gerçek avcılarımız her zaman bohçacılara tepkilerini ortaya koymaktadırlar. Bizim için ha bohçacı ha yasal belgesi olup yasadışı av yapan kişiler aynıdırlar. Yani benim belgem var ben devletime vergilerimin hepsini ödüyorum bunun için kendim her türlü avı, limit dışı veya avlanma günleri dışında her yerde  yaparım anlayışına karşıyız. Bu tür kişilerinde yakalandıkları takdirde bohçacılar gibi en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekir. Bu konuda hepimiz hem fikiriz.

Uzun zamandan beri devamlı yazılarımızda ve yorumlarımızda koruma altına alınan hayvanların hunharca katledilmelerini dile getiriyoruz. Bu katledilen türlerden biri de sığırcık kuşları özellikle benim ikamet ettiğim Çanakkale bölgesinde anormal derecede vuruluyorlar. Milli parkçılar ve jandarma katliam yapılan bölgeye araçları ile geldiklerinde silah sesleri kesiliyor ve çoğu yakalanamıyorlardı. Yakalananlar ise katliamcıların binde biri kadar oluyordu. Görevliler gittikten sonra tekrar yüzsüzcesine ve  elbirliği etmişçesine ortaya çıkıp katliamlarına devam ediyorlardı.

Bu pazar günü avımızdan dönerken, sabah denizin karşısında ki küçük göletlerde 2 adet kuğu 10 adet flamingo 4 adette pelikan kuşu gördüm. Hemen aracımı göletin önüne çekip onları zevkle seyretmeye daha yeni başlamıştım ki ellerinde silahları olan bir kaç kişi yavaş yavaş belirmeye başladılar. Hemen fotoğraf makinemi alıp görüntülemek isterken beni fark ettiler ve tekrar saklandılar. Sonuçta ben oradan gidecektim aklıma ben gittiğimde bu kuşları bu bohçacılar, vuracaktır endişesi ile düşünürken, hayvanların şansına sanki ekip olarak araçları ile kontrole çıkmış olan milli park görevlileri bulunduğum yere geldiler. Onların oralarda dolaşması azda olsa caydırıcı oldu. Umarım daha sonraları bu koruma altındaki su kuşları gözleri kan bürümüş bohçacılar tarafından vurulmazlar diyerek, oradan gönül rahatlığı içerisinde evime dönüyordum ki,   başka milli park görevlileri ile tekrar karşılaştım onlarda yolu kesmiş avcıların ruhsat avlanma belgesi ve tüfek  kontrolleri yapıyorlardı. Sıra bana geldi bende gönül rahatlığı ile evraklarımı tam çıkartıyordum ki büyük bir sığırcık sürüsü karşı tarlaya inerken  BAM, BAM iki el silah sesi. Kontrol edilenler olarak, Milli Park görevlileri ile şaşkın baka kaldık.

Çok affedersiniz değerli YABAN okurlarım buna YUH ARTIK MI ÇÜŞ ARTIK MI demek lazım bilemedim? Tabii milli parkçılar kendi araçlarına  binip,  başka araca binip kaçmaya çalışan  YÜZSÜZ BOHÇACILARI yakaladılar. Gözümüzün önünde cezaları kesildi ruhsatsız silahlarına el konuldu. Milli parkçılar bu hafta içinde başka bir yerde kontrol yaparlarken bu sezon daha önce yakaladıkları aynı kişileri 3’üncü kez bohçacılık yaparken yakalamışlar ve konu mahkemeye intikal etmiş. Bu arada milli parkçıların kendi aralarında konuşurken duyduklarıma hem sevindim hem üzüldüm.

Biga ilçesinin sınırlarına yakın büyük bir gölde özel yapılmış gümeleri ellerine geçirdiklerini ve her gümenin içerisinde büyük akülere bağlı ısıtma cihazı, teyp ve televizyona kadar her türlü elektrikli cihazın bulunduğunu. Ayrıca,70 adet canlı mühreye el konulduğunu bu mührelerden bazılarının ayakları bağlandıkları kablolardan ve demir halkalardan dolayı kopma noktasına geldiklerini söylediklerinde bumu AVCILIK DEDİM? HELE ÖRDEKLERİN BAZILARININ DEVAMLI BAĞIRMASI İÇİN KANAT ALTLARINA TOPLU İĞNELERDEN MÜTEVELLİT YUMAKLARIN BATIRILMIŞ OLDUĞUNU DUYDUĞUMDA ŞOK OLDUM. ŞOK.  Belli ki cezalar bu BOHÇACILAR için caydırıcı olmuyor. Ben bir insan olarak bu YÜZSÜZ, USLANMAZ, VİCDANSIZLARI yüce Allah’ın adaletine havale ediyorum.  

Gönder