%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Semercioğlu’na Bir Mektup da Benden

Alper Güngör - İsveç
info@yabantv.com

Sayın Semercioğlu,

Melih kardeşim zaten  bahsetmiş İsveç’ten ama İsveç’te yaşayan bir avcı olarak bende konuyu biraz daha açayım. İsveç’te kayıtlı (kayıtsız yok zaten) avcı sayısı bir milyona

yakın. Yani her on kişiden biri avcı, kralda dahil buna. Buna rağmen İsveç dünyanın en zengin faunalarından birine sahip. Ulusal kanalların hepsi av programları gösterir. Sığın avında kuzey İsveç’te okullar bile tatil olur. O hafta herkes geyik muhabbeti yapar. O sizin bildiğiniz geyik muhabbeti değil yalnız!. Kralın boy boy resimleri çıkar av yaparken gazetelerde. Kimse susmaz  aksine konuşur. Vuranda konuşur, kaçıranda konuşur, yiyende konuşur, yemeyende konuşur. Ayı avında vurulacak ayı sayısı belirlenir ulusal radyo her saat başı “Ayı raporu” verir ki belirlenenin dışında fazla ayı vurulmasın. Durum böyleyken neden avcının bol olduğu bir ülkede doğa zarar görmüyor??? Bir düşün bakalım

Rahmetli Ufuk Ağabeyim iyi bir avcıydı. Türkiye’de kurutulan göllerden bahsederken kimseden destek görmedi o zaman neredeydiniz. Türkiye’de kurutulan göller bir Van Gölü eder. Kaybolan yalnızca göl mü ?  Ya oradaki yaban hayatı. Bilir misin Marco polo avında yavru hayvanı vurdukları için kızıp 4000 metrede avı terk edip döndüğünü. İşte avcı bunu yapar.

İYİ BİR AVCI İYİ BİR DOĞA KORUYUCUSUDUR

Sayın Boyner’i tanımam gıyaben Ufuk ağabey kanalıyla bilirim. İyi bir avcı olduğunu söylerdi. Öylede olmak zorunda da zaten; bilinen bir şahsiyet. Hata yapmaz, yapamaz .Yapsa tefe koyup çalarlar. Bizim Sayın Boyner gibi, susan değil susmayan avcılara ihtiyacımız. Onlar konuşacak ki avcı adayları onları kendilerine örnek alsın.

Çorum’da Atilla Ağabey var, bence çok iyi bir avcı çok iyi bir doğa aşığı . Keklikleri korumak için yumurta toplayıcılarına savaş açtığını bu yüzden neredeyse canından olduğunu kimse bilmez. Avcı canı pahasına doğaya sahip çıkar

Sözün kısası bizim avcılara ihtiyacımız var özellikle Türkiye’nin.  Avın ve avcının tanımını yapalım ki elin de silah olanı avcı sanmayalım.

Av bir tutkudur, av bir meditasyondur, av bir yasam biçimidir. Bunun için zengin olmak ya da güçlü olmak gerekmez yalnızca avcı ol yeter. İster silah kullan,ister ok istersen kamera kullan yeter ki doğanın kıymetini bil.

Ağaç budanmalı ki daha gür ve güçlü olsun. Aynı şey doğa içinde geçerli. Bilinçli ve koruyucu avcılık zarar değil fayda sağlar.

Son sözüm: Daha evvelde yazmıştım. Avcılık sauna gibidir. Elbiseli girilmez. Doğa klas tanımaz avcı bunu bilir . Onun içindir ki Mehmet emmi nasıl  Sn.Boyner’i tanıyorsa Sn. Boyner de aynı içtenlikle onu tanır.

Avcı olalım ki doğayı koruyalım. Kritik, olumlu ve yapıcı olduğunda sonuç verir. Bir doğa katliamı var ise bunu devlet bile yapıyorsa susmayalım  duyuralım.

”fight goes on” Alper

Gönder