%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AV ETLERİNİN FAYDALARI VE AVCILIK (Yeni)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli Yaban okurlarım,  av etlerinin besin değeri diğer etlere göre çok farklıdır. Örnek verecek olursak, kümeste yetişen kaz, ördek ile yaban da yetişen kaz, ördek etleri çok farklıdır. Çünkü yağ oranları evcil hayvanlara göre çok daha azdır. Ve lezzetlidir. Yaban tavşanı etinde kolesterol nerede ise yok denecek kadar azdır. Bu yüzden insan sağlığı için faydalıdır. Bıldırcının ise insan sağlığı için,  yumurtasından etine kadar çeşitli faydaları vardır. Gelelim; Türkülere, çeşitli yemeklere, konu olmuş kınalı kekliğe, halk arasında iyi bir şekilde pişirilmiş tavuk veya piliç eti, yenildiği zaman ooh aynı keklik eti gibi lezzetli olmuş diye söyleniriz.

Hele çil kekliğinin göğüs etlerinin lezzetine diyecek yoktur. Üveyik, tahtalı(halkalı), çulluk (su veya orman yelvesi), sülün, sarı asma, kara tavuk gibi ve daha bir çok av etlerinin lezzetini ve faydalarını saymakla bitmez. Av yemekleri yabancı ülkelerde en beğenilen ve pahalı yemek menüsüdür.  Gerek tatlı su gerekse denizde avlanan balıkların fosfor yüklü ve besin değerinin yüksek olması insan sağlığı için nedenli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Mesela benim avım o gün bereketli geçmiş ise hangi av eti olursa olsun taze taze yemeğini pişirmekten bir bayan avcı olarak çok büyük bir zevk duyarım. Hatta bilindik av yemeklerinin dışında değişik usullerde bilinmeyen av yemekleri yapmaya gayret ederim. Arkadaşlarım ve eşim ile veya tek başıma, gittiğimiz ve gittiğim av sonrası limitler tamamen dolsa da o an ne kadar av hayvanı vurulmuş  olursa olsun kimseye bırakmam, bıkmadan üşenmeden hepsini yolarım ve temizlerim bundan da rahatsız olmam.

 

Benim avcılık yaşamımda en büyük şansım eşimin de benim gibi çekirdekten yetişme avcı olmasıdır. Avcılık  başlı başına sağlıklı bir yaşam biçimidir. Bu yüzden tüm avcılar olarak bunu en iyi şekilde yaşıyoruz ve bayan veya bay her vatandaşımıza tavsiyem avlık yapmalarıdır. Avcı eşlerinin de  eşleri ile birlikte ava çıkmaları yabanda o havayı teneffüs etmeleri hem sağlıkları için hem de yaşam düzenleri için son derecede faydalıdır.

 

Toplumumuzda maalesef avcıları çekemeyen, avcıların yaşantısından rahatsız olan sahte korumacı geçinen sağlıksız insanlar da vardır. İşte bu tür kişiler BOHÇACILARIN yaptıkları gayri yasal avları ellerine fırsat geçmiş gibi gerçek yasal avcılara olmadık ithamlarda bulunmayı kendilerine görev sayarlar. Oysa gerçek belgeli avcılarımız yabanın gerçek bekçileridirler.

Yaban da kontrollü olarak her şeye dikkat ederler. Ancak, YASAL AVCILAR İLE BOHÇACI AVCILAR çok farklıdırlar. Yasal avcılarımız devletin koyduğu yasal kurallara samimiyet ile uyarlar.  BOHÇACILAR ise her türlü gayri yasal avı yaparlar ve koyulmuş yasalar ile adeta alay ederler.  Bunun yanı sıra hem yasal av belgeli olup BOHÇACILIKTA yapanlar vardır ki bunlar daha da tehlikelidirler.  Arada bir yasal avcıların içerisinde de maalesef çekememezlikler olur. Hatta bunun bir çok örneklerini hepimiz  biliriz. Bu örneklerden birkaçını söyleyecek olursak, avı avcı arkadaşlarından kıskananlar, iyi av yapan belgeli ve kanunlara harfiyen uyan avcıları karalamak için o avcılara olmadık her çamuru ve iftirayı atan kompleksli avcılar gibi. AVCILIKTA YARIŞMA VE REKABET OLMALI. Ancak, KISKANÇLIK VE İFTİRA OLMAMALI. Bu gerçek avcılara yakışmayan bir durumdur. Avcılar tüm topluma her konuda ÖRNEK olmalıdırlar.  

Bu vesile ile TÜM AVCILARIMIZIN 2012 YILINI KUTLAR, SAĞLIK VE AFİYETLER DİLERİM.  RASTGELE!

 

Gönder