%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AVCILIK MANTALİTESİ

Öğr.Gör.İlhan Deveci
info@yabantv.com

Niçin avlanırız? Bu soruyu kendimize sorduk mu hiç? Bence her avcı sormuştur, ya da sormalı. Cevabı çok basittir esasında ve hemen başlarız saymaya. Bu nedenle, şu nedenle, aslında şöyle, ya da böyle. Şüphesiz hepsi doğrudur. Bu konuda kimseyi haksız da göremeyiz. Herkesin haklı bir nedeni elbette var kendine göre. Mesele bu da değil aslında. Mesele, verilen cevaplarla uygulamalarımız arasındaki paralellik. Çoğu zaman ‘Niçin avlanırız?’ sorusuna verdiğimiz akıllı ve mantıklı cevaplarla merada yalnız kaldığımızda yaptığımız şeyler arasındaki farktır önemli olan.

Neden hala saygınlaşamıyoruz, neden hala kendimize karşı dürüst olamıyoruz? Şöyle bir bakıyorum çevreme, mutsuz avcılar doldurmuş her yanı.

 

-  Göç olmadı,

-  Kuş yok,

-  Atamadık,

-  Vuramadık,

 Ya da tam tersi;

- Beş tane vurdum,

- On tane vurdum,

- Çok av vurduk,

Ya vuramadığımız zamanlar söylenen ilaveler. (yalan demeyi bizlere yakıştıramıyorum)

Her şey çok güzeldi iyi av vurduk, ya da maalesef vuramadık çok kötüydü, cümlelerinde  takılmış bir adım ilerisini göremiyoruz. Av vurulursa başarı, vurulmazsa hüsran…

Dostlar kendimize gelelim. Avcılık bizlerin en önemli hobisi. Adeta yaşam şeklimize yön veren önemli bir olgu. Hayat tarzımız. Vazgeçilmezimiz. Mutluluğumuzun önemli bir parçası.

Gelin bu büyük sosyal olayı iki cümleye sıkıştırmayalım;

- Çok vurduk, av mükemmeldi,

- Maalesef vuramadık, çok kötüydü.

Sözüm meclisten dışarı ama, olayın bütününü görelim. Her anın tadını çıkaralım. İster seyahat, ister doğada gezinti, ister spor, ister temiz havada sağlık, ister dostlarla paylaşım, isterse köpeklerimizle uyum ya da adrenalin diyelim, ama skorlara feda etmeyelim avcılığımızı.

En iyi avcının en çok vuran olduğunu söyleyen var mı hala aramızda. Bunları geçtik artık, geçelim de. Yapılan masrafı bölmeyelim artık av sayısına… Bırakalım mutsuzluğumuza, kıskançlığımıza neden olan bu saçmalıkları.

Gelin rakamlardan uzak doyasıya dürüstçe yaşayalım avcılığımızı. Gelin  basit sonuçlara bağlamayalım bu büyük sosyal ve ekonomik olayı. Bizler mutluluğu hak ediyoruz, gelin unutmayalım asıl olanı…

Saygılarımla

Gönder