%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Doğaya Kuş Salmak Yarar yerine Zarar Verebilir!.

Nesrin Özçelik
info@yabantv.com

Milli parklar av-yaban hayatı müdürlüğü,bazı dernekler, çiftliklerden alınıp doğaya keklik  ve sülün salınıyor.Başka ülkelerde:Yeşilbaş ördek ve bıldırcın da bolca üretilen av kuşları arasında.Bıldırcını doğaya salma ne kadar yaygın? Doğrusu pek bilmiyorum.

Üretici uzmanlığından,önceden özel kafeslerde kanat geliştirme eğitimlerinden tutun da,bilmem neyine kadar.. Diğer  ülkelerden geri kalır yanımız yok .Bizde çoğu zaman kuşların salındığı yer açıklanmıyor:

Bu konuda başka ülkelere pek benzemeyiz!..

Çünkü, avcılığa meraklı vatandaşlar, salınan hayvanların yerini basında çıkan haberlerden öğrenip, o bölgeye daha yeni salındıkları için uçma ve saklanma kabiliyetleri yeterince gelişmemiş hayvanları avlamaya gidiyorlar. Bu hareketleri yapan insanlar, kekliğin doğaya sağladığı yarardan maalesef habersiz olan kişiler, türünden açıklamalara da yabancı değiliz..

''Kendi avını kendin üret''. Sloganlaşıyor artık.O tür avlar da olmuyor değil.

Sevmeyip doğal ortamları tercih eden avcılar olduğu gibi,bu avlardan keyif alıp avlanan avcı  da var.Bir realite, fazla söz söylemeye gerek yok.

Özellikle Balkan ülkeleri,Fransa ve Danimarka'da,böylesi ticari av amaçlı kuş salmalar  oluyor.

Bizde, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününde salınan sülünlere bakılırsa işler artık olağan olmanın ötesine geçecek gibi gözüküyor.

En çok salınan kuş:Kınalı keklik. Bu güzel kuşu besleyip üretmek,hayvanı daha iyi tanımamıza sebep oluyor,keklik varlığında dengeyi sağlıyor düşüncesi yayılmaya başladığında,bir ''Hoppala''demek gerekiyor.Yüzeysel olarak,biyolojik çeşitliliği arttırıyor gibi görünse de aslında tam tersi..

Bu iyi niyet yarar yerine kuş popülasyonuna zarar veriyor!..

Doğada doğal üreme alanlarında yetişen kuşların yıllardır geliştirdikleri özellikleri var.

Genetik olarak güçlü ve bölgelerine uyum sağlamaları kolay..

Salınan,avlanmayıp doğada kalan kuşlarda sayının artması,kuşların türdeşleri ile çiftleşerek tabitta doğal olarak yaşayan türlerin bağışıklıklarını olumsuz etkilemelerine neden oluyor..

Denge mi? Dengesizlik mi?..

Bu balık için de geçerli.O yüzden salınan yavruların aynı sudan alınması vb… gerekiyor. Oralarda da kontrol işleri biraz karışık.

Ne yapmak gerekiyor derseniz? Artık sağır sultanlar dahi duydu…

Doğal sürdürebilirliği olanına sahip çıkmak,korumak.Vakitli-vakitsiz avlamamak, gerekiyorsa bazı bölgelerde yasaklamak,popülasyonun bol olduğu yerlerde avlama limitlerini arttırmak,stabil olan yerlerde sabit limitler koymak, herkes için en dengeli davranış..

Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki insanlar evliliğin sürdürebilirliğini tartışıyor artık.

Örneğin:Meksika’nın başkenti Meksiko’da boşanma oranlarındaki artışa çözüm arayan politikacılar, ilginç bir yasa tasarısı hazırlamış.Meksiko’da iki yılda bir ”yenilenebilir evlilikler” dönemi başlayacak.Tabii ki tasarı onaylanırsa 

Çiftlere, ”evliliğe devam mı, yoksa tamam mı” sorusunu yanıtlamaları için en az iki yıllık bir süre tanınmasını öngören tasarıyı uygulamanın boşanma oranlarını ve hakimlerin iş yükünü azaltması umuluyor,böylece külfetinden kurtuluyorsunuz

Rastgele

D*

 

Gönder