%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Vay AYI Vay…! (Yeni)

Yaşar Burak Uslu
info@yabantv.com

Bilmem ki bizim memleket kadar yaban hayatı konusunda bilgili ve de ilgili başka bir yer bulunur mu dünya üstünde acaba ?

Gün gelir kuş gribi var derler haydi  tüm kanatlılar istisnasız gaz odasına yollanır sorgusuz sualsiz, acımasızca…!

Gün gelir kırım-Kongo (kene) vakaları mutad olarak aynı bölgeler de çıkar ve insanlar yine mutad olarak ölürler ama  hala paçalarınızı çorabın içine sokun der birileri millete sanki bir işe yararmış gibi…!

Gün gelir kışın biraz kar yağar İstanbul’a , Ankara’ya  haydi tüm yurtta av yasaklanır sanki yasak kuşların hayatını kurtaracakmış gibi …!

Her yıl buğday hasadı sonunda memlekette anız yangınları çıkar, köyler yanar, ormanlar yanar sanırsın yasaklayınca yangın çıkmazmış gibi …!

Her yıl balık avı yasağı başlar ama yasak boyunca her nasılsa balıkçı tezgahlarında her tür balıkla dolu olur sanki hiç yasak yokmuş gibi…!

Her yıl memleketin bal üretimi olan bölgelerinden ayı saldırısı haberleri gelir ama insanı değil de hayvanı sever birileri kıyameti kopartır ayılar eşrefi mahlukat olan insandan daha kıymetliymiş gibi …!

Birisine kızdığında hakaret edeceği zaman hayvan benzetmeli aşağılamalar kullanmakta hiç sakınca görmeyenler iş lafa geldiğinde hayvanı sever olurlar bir anda …!

Memlekette kaç tane ayı , kaç tane tavşan , kaç tane keklik , kaç tane tilki , kaç tane sülün , kaç tane porsuk , kaç tane ur kekliği , kaç tane alageyik olduğunu merak etmeyenler  lafa geldiğinde allame-i cihan kesilirler MAK da bir anda …!

Trofe avcısı olduğunu iddia edenler gel ölçtür yetkili ekspere dediğinde sırra kadem basarlar bir anda …!

Ömründe yeşili sadece yürüyüş yaptığı parklarda gören ve ayağını dahi basmadığı yeşili koruduğunu iddia ederek milletten bağış ister kimileri ,milletin gözünün içine bakıp hem de hiç utanıp sıkılmadan…!

Vay ayı vay  ,ve sen   tüm bunlar olurken başımıza bela olursun ha hiç utanıp sıkılmadan…!

Önemli Not: Bu yazıda adı geçen AYI memeli hayvanlar grubundan , ülkemiz faunasına dahil  BOZ AYI dır. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

  

Yaşar Burak Uslu

Gönder