%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Ayı (Yeni)

Mehmet Arpaz
info@yabantv.com

Medyayı bayramdan bu yana işgal eden ayı ne yazık ki hala bulunamadı. İki insanı öldüren ayı ortadan kayboldu. Geçen yılda aşağı yukarı aynı tarihlerde bir ayı sandık başına giden bir imamı öldürmüştü. Ayının çıkıp gelip “ben bir veya birkaç insan öldüreyim” diye ortaya çıkması, sonradan da ortadan kaybolması mümkün değildir. Ayı bir insan öldürmüş olmasına rağmen vurulup öldürülürse bu sefer de medyamız, hayvan severler tarafından “ayı niçin vuruldu” söylemleri için açık oturumlar düzenleyebilir.

Dünyada hiçbir değer bir insan hayatından daha değerli değildir. Bu ayı vurulursa hayvan severlerin ortaya çıkıp “ayı niçin vuruldu” diye beyanatlar vereceğinden hiç şüpheniz olmasın. Şimdi isteğim şudur ki ayı vurulmasın. Vurulmasın ki insan hayatı söylemlerle küçümsenmesin.

Ortaya çıkıp niçin uyutucu iğneyle vurulmadı diyenler de olacaktır. Uyutucu iğnenin maksimum mesafesi 30 metre civarıdır. İğneyi vücudunda hisseden hele bu kadar saldırgan olan bir ayıya o iğneyi atabilecek babayiğit daha anasından doğmadı. 30 metre mesafeyi birkaç saniyede koşacağından kimsenin şüphesi olmasın. Şayet bir ayı uyutulursa bilin ki bu ayı o ayı değildir.

Böyle ayı saldırıları önümüzdeki günlerde de olacaktır. Dua edelim ki ölümlerle sonuçlanmasın. Tüm yaban hayatı alanları insanlar tarafından yavaş, yavaş işkal edilmektedir. Yaban alanları daralmaktadır. Ancak yasaklarla daima en kolay yolu seçen yöneticilerimiz ayı avına da 80’lerden sonra yasak getirmişlerdir. 30 sene içerisinde eceliyle ölenler dışında ayı avı Bakanlık izniyle 3-5 tane olarak belirlenmiştir. Hakikaten ayı popülasyonunda büyük bir artış vardır.  Köyün yakınında görünen ayılar zaten kimsenin haberi olmadan vuruluyor veya yaralanıyor. Kurşunla av yapmak maalesef avcımızın çoğunun benimsemediği, içinde 9 adet misket bulunan şevrotinle avı vurmak, vuruşunu garantilemek için kullanılmaktadır. Oysa şevrotin atış mesafesi 30-35 metre kadardır.

Tahminim bu saldırgan ayıya bir vatandaş, halk tabiriyle 9 luyu çekti. Ayıya bir veya birkaç tanesi değdi. Can acısı içindeki ayı da önüne gelene saldırdı. İkinci bir olasılık da yavruları bir insan tarafından öldürülen dişi bir ayının intikamıydı. Ancak gerçek olan şu ki ayı popülasyonu artmış durumda.

Avcıya 4 gün bıldırcın ve üveyik  için av izni verilmesinden sonra çok eleştiri aldıklarını, ancak kimler tarafından eleştirildiklerini bir türlü söylemeyen Bakanlık temsilcileri, bakalım insan ölümlerini önemseyip eleştirilere göğüs gerebilecekler mi? Bekleyip göreceğiz.

 

Mehmet ARPAZ

Gönder