%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

SİSAV’DAN TAM DESTEK! (YENİ)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli YABAN okurlarım, sizlere kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum.  Bundan önceki makalem ile ilgili olarak bir kendini bilmezden hakaretvari bir mesaj aldım. Mesajı okuduktan sonra kayıtlı olduğum Ankara’da ki SİSAV derneğime yazılan mesaj ile birlikte şahsın adını soyadını ve MSN adresini bildirdim.  Mesaj incelendikten sonra sayın başkanımız Aydın KALAY beyin cevabi yazısı tarafıma geldi. Ve herkesin okuması içinde yayınlanmasını istedim. 

Sn. Nazife Yıldız SÜKAN,

Tarafınıza yollanan  rencide edici yazıyı üzülerek okuduk. Neden üzülerek çünkü 50 yıllık av hayatımızda ne yazık ki ,bilgisiz bilgili,ilgisiz ilgili çok saldırgan yapılı türler gördük ve maalesef bazı ortamlarda da bir araya geldik.

Benzerlikleri 1/1 aynı süslü ve inceden hakarete varacak sözler ve yazılarla saldıran bu tür, hep ama hep tek tip, medyada, toplantılarında, derneklerinde ve bir araya geldiğimizde görüyoruz ki canlıları, doğayı insanlığı ve insanlığın geleceğini kurtarmaya adamış biriymiş gibi gösterebilmeyi başarıyorlar kendilerinin farklı bir sınıfta olduğunu ima eden bu türlerde çoğunluk bayanlarda olsa da nadiren kelaynak gibi farklıları da çıkabiliyormuş.

Ornitolog olduğunu zanneden  zat, Anatidae ‘den tüm türlere saldırdığınızı yazmış, bu tür kaz ördek ve kuğudur, Kuğunun ömür boyu vurulması yasak türler içinde olduğu, ve zaten avcılarında vurmadığını ne bilsin zavallı, binlerce ördek türünden  sadece 5 çeşit ördek 2 çeşit kazı belli edilen zamanlarda, belirlenen yerlerde ve belli sayıda vurduğumuzu da bilemez zaten.Şaşkın soruyor Av 2 harflidir ama koca alemi içine nasıl alır ve siz översiniz diye kızıyor,iki harfli sizin gibi ..cık’ nı çıkaramadığınız ,sevgiyle birliktelikle, tutkudur bu iki harfli asil spor.Bunu siz< anlayamazsınız, size anlatmayız da ..çık’ı çıkar sizin gibilerin elinde.

Belli ki bayan avcı olmanız, yazmayı beceren biri olmanız ve bu tutkuda ender kişilerden olmanız, saldırganımıza” hah, yakaladım tam hedef” diye bir fırsat vermiş, tatmin için ve reklam için yazmış karalamış, kendince de mutlu olmuş kendiyle gurur duymuştur.

Avcılık nedir? Nasıl yapılır? Tarihçesi nedir? Neden insanlar avcı olur? Nedir kuralları ? Hangi türler vurulur, Ne zaman vurulur ? Kaç adet vurulur ? Bu tutku için ne kadar ödeme yapar? Yılda avcılardan ne kadar para toplanır ? Bu paranın yasaklarla nereye harcanması emredilmiştir ? Nereye harcanır ? avcılardan toplanan paralar yerine, yerinde harcanırsa vurulandan ne kadar fazlası üretilebilir ? Latince isimleri bilen zat bunu da biliyor mudur! Amerika, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Hindistan, Pakistan, Mısır, Libya; Brezilya, Meksika,Avustralya, Yeni Zelanda, Canada, Alaska, vs. tüm dünyada avcı var. Sordu mu kendine en uygardan,en geri ülkeye kadar, en zenginden en fakire kadar, en kültürlüden, en cahile kadar neden  avcı var?  Milyonlarca  Sivil Toplum Örgütü var.

Bütün dünyada, gelişmiş tüm ülkelerde avcılıktan elde elden gelirlerle doğa ve yaban hayatı korunuyor, üretiliyor, aynı zamanda çok büyük bir ekonomik olgu olan avcılık sektörü istihdam ve gelirde sağlıyor. Bazı ülkelerde bu rakamlar o ülkenin en önemli geliri düzeyinde.

Yazan ornitolog veya baytar arkadaş eline tüfeği alan herkesin önüne çıkan her şeyi vurduğunu zannedecek kadar cahil ve başka dünyalarda yaşıyor galiba?  Onun için eskiden gördüğü leylekleri ve kırlangıçları, kerkenezleri, doğan ve şahinleri de avcıların vurup yediğini zannediyordur. Bende kendisi gibi biraz hayal kurarak kendisini nasıl canlandırdığımı yazayım;  Elinde piposu önünde Bloody mary'İ bir bar yada otel lobisinde  yudumlarken çevreden kendisi ile ilgilenilmediğini görüp laptopu açıp gelişi güzel gezerken rastladığı yazılarınız üzerine ezikliğini tatmin için size saldırdı, kustu.

Düşündü mü hiç gelişen teknolojiler ve beraberinde getirdiği olumsuzluklar, duyarsız yetkililer, sorumsuz hükümetler, bilip yapmayan görüp aldırış etmeyen, konuşup fiiliyatta hiçbir işe yaramayan, hayatta 2 tuğlayı üst üste koymayan, koyamayan ama dünyayı kurtaran adan senaryosunu yazabilen enteller hep aynı yolu izlemiş, ellerinde yağlı kara hangi yüzü görseler, size yakıştırdığı öldürme hırsı ve hazzı gibi, olarda da karalama hazzı galebe çalıyor ve bununla tatmin oluyorlar.

Adam gibi adam, öncelikle Dünyayı nasıl görmeye koşullandıysa öyle görme değil olduğu gibi görmeye çalışır. Gördüklerini tanımlayabilmek için ağzımızı açtığımızda aslında kendimizi, algılamalarımızı ve paradigmalarımızı tanımlarız. Başkaları bizimle aynı fikirde değilse hemen onlarda bir aksaklık olduğunu düşünen” avallar” gibi “içinden okunmayı” hakkedecek davranışta bulunmaz.

Gerçekten doğru bir nokta yakalamış ve vurgulamaya çalışmak istiyorsa onu kabul edilebilir bir toplumsal kalıba sokmak için nazikçe olumlu bir biçimde yönlendirmeye ve düşünmeye davet etmeye çabalaması gerekirdi. Aksine bu konuda fikri ve zikri olmayan Sn.Angut  vurduğumuzu düşünüp yazmış. Hem yasak, hem inanç gereği vurmaz avcılar. Tadorna Frruginea güzeller güzelliymiş, nasıl kıyılırmış.Sizinde, bizimde vurmadığımızı, vurmayacağımızı da bilmiyor ki. Bu güzeli de izdivaç için kendilerine bıraktık varsaysınlar, adıyla özgün yaşasınlar, mutluluklar dileriz kendilerine.

Hele, hele bu çakma ornitolog “ Nasıl kıyabiliyorsunuz o güzelim Anas platyrhynchos'lara,Tadorna ferruginea'lara,hele de o güzeller güzeli,canım Oxyura leucocephala'lara,nasıl? Hiç yüreğiniz sızlamıyor mu o renkleri,biçimleri,sevimlilikleri karşısında:((?  Diyor.  Oxyura leucocephala (White headed duck) DİK KUYRUK olduğunu bütün ülkelerde koruma atında olduğunu ülkemizde de korunduğunu, Bern Sözleşmesinin ülkemizin de tarafı olduğunu ve 118 ülkenin bu sözleşmeyi iradesi ile imzaladığını,Üreme yerleri olduğu için, Burdur havaalanını bu sebeple Doğa Koruma ve Avcı Dernekleri el birliği ile karşı gelerek iptal ettirdiklerinden habersiz, Kayseri Sultan Sazlığı çok, çok elverişli bir av bölgesi iken özellikle bu kuş sebebi ile Koruma Sahası olarak tahsis edildiğinden de habersiz. Bizlerinde hiçbir sebeple korunan türleri vurmadığımız ve binlerce fahri av müfettişi, duyarlı avcı, avcılık dernekleri olarak koruma adına her türlü çabayı gösterdiğimizden de bihaber. Bizler avı hasat gibi düşünüp koruyup, kollayıp  limitli bir bölümü ağacın meyvesi gibi hasat ederiz.Ağaca da hep bakarız yeni meyveler alabilmek için.   Bilgisiz bilgili çakma kişi şecaat ahzederken sirkatin söyler ne yazık ki.

Böyle garipleri boş vereceksin,” Emerson un bir zamanlar söylediği gibi, Ne olduğun kulağımda öyle çınlıyor ki, ne dediğini duyamıyorum” deyip geçeceksin.

Siz kendinizi,  bizlerde sizi biliyor ve tanıyoruz. Tüm avcılık camiası size hayran ve hepsi sizi çok seviyor. Güneş balcıkla sıvanmaz. Haddini bilmeyenleri adam yerine koyup,  değer vermeyin lütfen. Saygılarımızla,  M.AYDIN KALAY

Bu bilgilendirme ile bana desteklerini  esirgemeyen dernek başkanım sayın, M. Aydın KALAY beye ve SİSAV’A çok teşekkür ederim. Rastgele.

Gönder