%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

HASRET (Yeni)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli yaban okurlarım, bu seferki makalemde sizlere avcının ava hasretini kendimce ifade etmeye çalışacağım. Tabiri caizse, nihayet zincirlerimizi kırdık ve av sezonumuzu hayırlısı ile açtık. Özgürcesine ve tüm benliğiniz ile doğada ki bol oksijen ile birlikte anızla karışık toprağın ve çiçeklerin  kokusunu hissederek, terden sırılsıklam oluncaya kadar yabanda varsa köpeğiniz ile av aramak köpeğinizin güzel ferma duruşu ile avı bulması, kaldırması ve sizinde o avı vurduğunuz an  daha sonrada vurulan avı köpeğinizin koşarak arayıp bulup size getirmesi veya vuramadığınızda köpeğinizin size kızar gibi bir bakış atıp niye vurmadın dercesine vaf diye ses çıkarması bütün bunları köpeğiniz ile birlikte avcının avlakta yaşadıklarıdır. Avcılarımızda her avın ayrı bir hayali vardır.

Av iki harflidir ama koskoca alemi içine alıyor. Gün geçtikçe bu koca alemin içinde bulunan avcıların sayısı kat be kat artıyor. Avlağa girdiğinizde sanki bütün av hayvanlarının sizi beklediğini sanırsınız. Bülbülün güle duyduğu hasret gibi avcının da avına ve doğaya duyduğu hasret hiç bir his ile tarif edilemez. Geçmişten bu zamana kadar avlar üzerine türküler bestelenip, hikayeler anlatılmıştır. Hele bu hikayeleri ve türküleri dinleyerek yetişmişseniz bu sevdanın yerini hiç bir şeyin tutmadığını yaşayarak anlıyorsunuz.  Avlakta  kuşların süzülüp kanat çırpışlarına, değişik ötüşlerine, tavşanların kulaklarını arkaya doğru yatırıp, kaçışlarına, ördeklerin suda yüzüşüne, kazların sıra olup uçuşlarına olan sevdamız asla bitmez.  İşte bu sevdanın  tekrarını tekrar yaşamak ve yaşatmak için adımımı avın açılışı ile ben de attım.

Köpeğimin tüfeği elime alışımla görülmeye değer  titremeleri benim içimde ki tarifi olmaz av heyecanım ile bir bütün olarak avlağa girdik tam manası ile umduğumuzu bulamasak ta ilk günün sabahı 3 bıldırcın öğleden sonra köpeksiz 5 üveyik bana göre gayet iyiydi. Ertesi gün sadece üveyik için eşim ile birlikte gittiğimiz avda da limitler dahilinde avlarımızı vurduk. Değerli dostlar avda ne kadar heyecan içerisinde olursak olalım lütfen kendimize ve çevremize olan sorumluluklarımızı göz ardı etmeyelim.

Devamlı dikkatli olmalıyız. Bakın size kendimden yeni yaşadığım bir örnek vermek istiyorum. Vurduğum bir üveyik böğürtlenler ile kaplı bir yere düştü. Avın heyecanına kendimi öyle bir kaptırmışım ki üveyik i almak için gittiğim yere dikkat etmediğim için böğürtlenlerin olduğu yerde ki çukuru fark edemedim ve içine düştüm her tarafımı böğürtlen dikenleri çizdi kanattı. Buna rağmen kuşu alıp kıtkama taktım. Tabii acısını  av bittiğinde anladım.  Bu tür ufak tefek kazalar olabiliyor. Allah hepimizi daha kötü kazalardan korusun. Yine de DİKKAT ŞART. Avlaklarda eski avcı, çiftçi ve çoban arkadaşlarla karşılaştığınızda ayrı bir sevinci yaşıyorsunuz. Av sonrası hep birlikte bir ağacın gölgesinde bağdaş kurup onlarla eski av günlerini hatırlayarak sohbet etmekte işin cilası oluyor. Ancak, oruçlu olmamız nedeni ile sohbeti kısa tutup eve dönmek zorunda kalıyorsunuz. İnşallah bu değerli dostlar ile ortak paylaşımlarımız olan av yemeklerini ve çay içmeyi ramazan sonrasında başlatacağız.

Yasalara uyarak, bilinçli ve keyif alarak çok vurmak değil, güzel ve doyumlu av yapmak en güzelidir. Bu suya benzer. Hani çok susarsınız, ılık su içtiğinizde suya kanamadan doygunluğa ulaşamazsınız ya Ama soğuk su içtiğinizde ise hem  kana, kana hem de doygunluğa ulaşırsınız. İşte benim içinde AVCILIK soğuk su içmeye benziyor.

Rastgele

Gönder