%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

LÜTFEN BİRBİRİMİZİ İKAZ EDELİM (Yeni)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

 Değerli gerçek avcı dostlar, biliyorsunuz geçtiğimiz av sezonlarında av kazaları nedeni ile tarifi olmaz üzüntüler yaşadık. Bu üzüntülerin tekrar edilmemesi için kendimiz ile birlikte, çevremizde ki avcılarında dikkat etmemiz gereken ikazları devamlı aklımız da  yer etmesi şarttır. Bakınız, uzun zamandan beri yaptığım araştırmalar sonucu kazaya uğrayan ve neden olan avcıların çoğunluğu tecrübeli avcılardan oluşmaktadır. Nasılsa her şeyi ben bilirim, ben yaparım anlayışından ziyade her an her yerde kendimizin de ve çevremizin de başına her şey gelebilir anlayışı ile bilinçli bir şekilde dikkat edersek üzmeyiz, üzülmeyiz. Sizlere yazdığım konularla ilgili örnekler de vermek istiyorum.

Geçen sene rastgele  Ali BİRERDİNÇ beyin hazırlayıp sunduğu programlardan birkaçında beraberdik. Her programlarında olduğu gibi bu programda da;  Avdan önce de, sonra da av kazaları, araçların köylüler tarafından kesilen,delinen lastikleri ve avcıların köpeklerine avlaklarda zehirler atılması ile ilgili ikazları yaptı.  2 ay sonra aynı yerde ve aynı kişiler ile çıkılan sürek avında bekte bekleyen bir avcının yer değiştirmesi kaza kurşunu ile ölümüne sebep olmuştu. Yani önemli ve hayati ikazları o an dinleyip unutmadan devamlı aklımızda tutmamız şarttır.

2-kene ve böcek ısırmalarına karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız. Çünkü avcılar olarak, devamlı otluk, çalılık, sazlık bölgelerde toprakla iç içe olduğumuzdan  bu tür haşereler ile karşılaşmamız kaçınılmaz. 2 sene evvel eşim ile birlikte çıktığımız bir av sonrası molada eşimin ikazı ile pantolonumun üzerinde keneler gördüm. Ava çıkmadan öncede piyasadan aldığım spreyli kene kovucusunu dış giyim kıyafetlerime bolca sıktığım halde bu durumla karşılaşmam beni çok şaşırttı ve üzdü. Çünkü bu ilaç piyasada tanınmış kaliteli ve de pahalı üründü. Bu konuda da uzun süre yaptığım araştırmalar sonucu ava çıkan ve avda bekte bekleyen avcılar için en ideal kene ve sinek kovucu KİLLTOX marka ilacı buldum. Kozmo kimya sanayi tarafından üretilen bu ilaç daha çok yurt dışına gönderildiği için pek duyulmamıştı. Üstelik avcılara oldukça indirimli fiyat uygulamaları vardı. Hemen getirttim ve av kıyafetlerimizin üzerinde ava çıkmadan önce uyguladım aynı avlakta özellikle en sık otların içinde dolaşmama rağmen bırakın keneyi, böcek ve sivrisinek bile konmadı bulaşmadı. Bu yüzden ben, eşim ve arkadaşlarım 2 yıldır kene ve sivrisinek kovucu olarak KİLLTOX'u kullanıyoruz hepimiz çok memnunuz. Tabi ki her kimyasal madde gibi ağzımıza ve gözümüze bulaşmamasına dikkat etmeliyiz. KANAMALI KIRIM KONGO hastalığına neden olan keneler ve diğer haşerelere karşı lütfen kendi ve çevre sağlığımız olarak dikkat edelim. Uyduruk ilaçlardan da uzak duralım.

3- Yoldaşımız ve av arkadaşımız köpeklerimizin sağlıklarına ve gıdalarına da  dikkat etmeliyiz. Yine yaşadığım örneklerden birkaçını sizler ile paylaşacağım 1 hafta evvel bir arkadaşımızın köpeğine yapılan bayat ilaç sonucu köpeği öldü. Ayrıca,  çiftçilik yaptığımız yıllarda babam hindiciliğe merak sarmıştı 800 e yakın hindi palazımız olmuştu çok sevinçliydik. Palazlıklarından çıkmak üzereyken  aynı köpeklerimize uyguladığımız dış ve iç hastalıklara, parazitlere karşı aşılarını yapan kişinin kullandığı bayat ilaç   yüzünden 300 e yakın hindimiz sakat kalarak telef oldu. Bu yüzden lütfen hayvanlarınızı ehil olan veterinerlere kontrol ettiriniz. İnsan olarak bile doktorun en iyisine gidiyorsak hayvanlarımıza da kendimiz kadar önem vermeliyiz.

4- Bay ve bayan avcılar olarak, titizlik ile üzerinde durmamız gereken diğer konu da çevre kirliliğine ve orman yangınlarına sebebiyet verici hal ve hareketlerden lütfen kaçınalım. Ayrıca diğer vatandaşları da aynı şekilde ikaz edelim. Güzel yurdumuzun görüntüsünün  bozulması, kirlenmesi kendini bilen her vatandaşı üzer. Şayet içiliyorsa ağızda sigara ile ava çıkılmasın. Müsait olan yerlerde için. Söndürülmesine de çok dikkat edin. Av sonrası yakılan ateşe dikkat edelim yakılmaması gereken yerlerde yasaklara uyalım uymayanları ikaz edelim. En ufak yangın belirtisi gördüğünüz yerleri derhal ihbar ediniz ki Yangın büyümeden söndürülsün. Yeni av sezonun da ava açık alanlarda yasalara ve limitlere uyarak, kazasız ve belasız avlar yapmamızı yüce rabbimizden dilerim.

Rastgele.

Gönder