%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Kamp Ateşi (Yeni)

Öğr.Gör.İlhan Deveci
info@yabantv.com

 

Av Sanatı, hayatımıza kattığı bir çok değer ile kendine olan bağlılığı artırarak yaşam kalitemizi yükseltir. Bu çerçevede ve geniş bir perspektiften bakıldığında  avcılığın yaşamımızın  içerisini doldurarak, vurmanın ötesinde bir yaşam tarzı olarak ön plana çıktığını görürüz. Ruhumuza ve bedenimize tüm içtenliğiyle yerleşen bu bağlılığın avsız geçen süreci, avda olduğumuzdan ve vurma arzusu hakimiyetinin çok daha ilerisinde tüm zamanımızı kaplar. Bu anlamda bir avcıyı av dışında da ona ait her şeyden algılar ve hissederiz. Ruhumuza yansıyan bu güzelliklerin dışa vurumu, avcı ve doğa sever olduğumuzun delili olarak hal ve hareketlerimizden, sahip olduğumuz eşyalardan ve maceracı ruhumuzdan anlaşılabilir.

İçimizde asla sönmeyen bu ateşin en güzel yansımalarını ise doğada yaptığımız aktivitelerde buluruz. Çoğu zaman avı bahane kılan bu paylaşımlarımız dostlarla, ailemizle, kendimizle ve doğayla baş başa kalmazı sağlayan önemli fırsatlardır. Avcı için doğa, vazgeçilemezliğin ve o kutsal anın başlangıcıdır. O olmadan eksik olan avcılığımız ancak onunla anlam bulurken, doğada yapılan en önemli aktivitelerimizden birini de kampta bulunduğumuz zamanlarda yaşarız. Çoğu zaman avda olmak ile kamp aynı mekanın birer parçalarıdır. Kampla bütünleşen avcılık daha da anlam kazanırken, kampçılık bazen avcılıktan uzak doğada olmakla da özdeşleşir. Bu anlamda avcılığında ötesinde doğa  ve insan sevgisine uzanan yolda önemli bir aracıdır kampçılık. Onunla yaşanan paylaşımlar önemli anlamlar taşırken, bizler için avla bütünleşen kamp ateşi ise mutluluğu perçinleyen mıh gibidir. Kamp ateşinin içimizi ısıtan yansımaları psikolojimize doping değerinde yüklenmeler yaparken, yaşamımıza ve iş hayatımıza da önemli katkılar sunar. Bu anlamda kamp yaşamı bizlerin  vazgeçilmezlerimizdendir.

Kamp hazırlıklarının günler öncesinden başlayan tatlı telaşı, daha işin başlangıcında dertlerimizin dermanı olur. Unutulan sorunlar yoğunlaşan hazırlıklarla rafa kaldırılır. Dostlarla kurulan diyaloglar, yavaş-yavaş yapılan hazırlıklar… Yeni alınan ve ilk kez denenecek malzemeler… Tedirginlikle takip edilen meteorolojik koşullar… Yaklaşan her günle birlikte içimizi saran tatlı heyecan… ve yola çıktığımız andan itibaren içimizi saran mutluluk coşkusu.

Kamp sohbetlerin odun ateşiyle birlikte içimizi ısıttığı, yıldızların altındaki dayanılmaz yalnızlığımız, gecenin dinginliği ile yüzümüzü saran ayaz, aynı telden çaldığımız sohbetler  tarif edilemez duygularımızdandır. Kamp ateşinin çıtırtıları semada hoş bir seda bırakırken elimizde sıcacık kahve şu soruyu kendimize sorarız; Doğada iç huzurunu bularak bu denli mutlu olan bir başka canlı var mıdır?

Sağlık ve mutluluk dileklerimle, doğada huzur dolu günler dilerim.

Gönder