%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

MAK Kararları Hayal Kırıklığı Yarattı (YENİ)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli okurlarım,

Tüm avcılar arasında  2011-2012 MAK  kararları büyük bir hayal kırıklığına neden olmuştur. Özellikle avcıların çoğunun, göçmen kuşlarda limitin kaldırılması, avın AB ülkelerinde olduğu gibi uygulanması istenmekteydi.

Hani AB uyum yasalarına uyulması isteniyordu?  Neden AB deki gibi av yasaları uygulanmıyor?

Ayrıca avın 7 gün olarak yapılması avcıların en doğal haklarıydı. Bırakın 7 günü göçmen bazı kuşlardaki 4 gün av gününü 3 güne neden düşürdünüz? 

MAK la ilgili avcılar tarafından yetkililere yüzlerce mesajlar çekilmesi ve YABAN TV den defalarca bu konuda uyarılar yapılıp açık oturumlarda tartışılması boşuna mıydı? Tüm avcılar Çevre ve Orman Bakanlığı’nı ciddi müessese olarak muhatap aldık. Yoksa almamalı mıydık? Sanki avcılarımız onlar için tabiri caizse  sütü sağılan ..... misali.

Devamlı avlanma pulları için alınan harç bedelleri ve vergi dairesine yatırılan vergiler. Sonuç, beli bükülen avcılarımız. Göçmen kuşlardan, sökün ördekleri Mart’ta gelir ama avın kapanış tarihi 27 ŞUBAT bunu da mı bilmiyorsunuz?

MAK taki avcı temsilcileri haklarımızı neden dile getiremediler?  Her şeyden önce bizleri temsil edecek konuşma özürlü olmayan, haklarımızı layığı ile savunabilecek AVCI temsilcilerini ivedilikle seçmemiz gerekmektedir. Avcılar umduklarını bulamamışlardır.  İllaki haklarımızı aramak için memurlarımızın ve işçilerimizin yaptıkları gibi sokaklarımı dökülelim? Mitingler düzenleyerek PROTESTO yürüyüşleri mi yapalım?  Lütfen, avcılarımızı hafife almayın. Türkiye’de 5 milyon av ruhsatlı vatandaş var. Bunlardan 2 milyonu avlanma belgeli avcılardır. Avcılar için alınan kararlar ile yapılan zulüm ve baskılar nereye kadar sürecek? Türkiye’de sadece zengin avcılar yok. Zar zor ava giden tüfeğine fişek dahi alamayacak hale gelmiş imkânı olmayan avcılarımızda var. Üstüne üstlük bir sürü ava yasaklanmış bölgeler var. İmkânı az olan avcı 300 km ava açık bölgeye nasıl gidecek hiç düşündünüz mü? Av limitinde bir cins kuşta limiti 2 adet artırarak avcılara iyilik mi yaptığınızı düşünüyorsunuz? Ayrıca, avcılarımız sayesinde büyük paralar kazanan kuruluşların neden sesi çıkmıyor?  Şunu sakın unutmayınız ki avcılar olmazsa para da kazanamazsınız? Bu işler sadece yurt dışına satış yapmakla bitmiyor. Federasyonlar, dernekler tepkilerini mutlaka kınama veya protesto şeklinde ortaya koymalıdırlar. Baylar ve bayanlar artık avcılarımız okumayan, izlemeyen, dinlemeyen topluluk değildirler.  Avcılarımız avcılık ile ilgili üstün bilgi ve meziyet sahibidirler. Avcılarımız ağızlarına bir parmak bal sürülerek uyutulacak bir topluluk HİÇ değildirler. Kafanıza göre keyfi kararlar ile AVCILARIMIZIN VATANDAŞLIK HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ kısıtlamayın. Güvenlik görevlileri ve ilgili resmi birimler yasal avcılara uyguladığınız kontrolleri yaz kış yasa dışı av yapan BOHÇACILARA ve avcılarımızın yasalara uyarak av yaptıkları bölgelerde köylülerin baskılarını ve varsa avcılarımızın araçlarına zarar verilmemesi konusunda uygulamanızı yaparsanız o zaman yasal avcı vatandaşlarımızın size daha çok güvenleri artacaktır.

MAK kararlarında güvenlik görevlisinin karşı davranışını alkışlamamızı da beklemeyiniz. Yıllardır avcılarımız tarafından özlenen ve istenen bir AVCILIK BAKANLIĞINA ivedilikle ihtiyaç vardır. Unutmayınız ki Türkiye’de 2 milyon avcının oyu var. Ve sağcı olmuşsun solcu olmuşsun önemli değil. ÖNEMLİ OLAN AVCILARIMIZIN ORTAK MENFAATLERİDİR.

 2011-2012 sezonu nedeni ile alınan MAK kararları  alanlar bir düşünsünler bakalım?

Gönder