%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

BİR BAYAN AVCI OLARAK GURUR DUYUYORUM (Yeni)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli yaban dostları, Bursa fuarına ancak 3 cü gün gidebildim. 

Orada çok önceden tanımış olduğum avcı arkadaşlarım ile karşılaşmak hasret gidermek yol yorgunluğuma değdi. Özellikle BURSAYA BAĞLI ORHANGAZİ YENİKÖY AVCILAR DERNEĞİ BAŞKANI avcı arkadaşımız, Sayın Levent Öztürk’ün bana hediye ettiği yavru kopayı getirip teslim etmesi, beni ihya etti. Kendisine tekrar buradan teşekkür ederim.  Fuardaki stantların hepsini gezemesem de aşırı hareketlilik göze batıyordu.

 YABANTV standında yaban ailesi ile buluşmam görülmeye değerdi. Hele HATSAN ARMS firmasının standındaki yeni imalat av tüfeklerinin çeşitliliğini görünce stanttan ayrılamadım. Zaten firma sahiplerinin ve yetkililerinin son derecede sıcak ve güler yüzlü karşılamaları beni fazlası ile memnun etti. Bu vesile ile Sayın Bahtiyar TAŞYAĞAN beye,  Sayın Hamza TAŞYAĞAN beye ve pazarlama. Müdürü Sayın Sevcan Sazan hanımefendiye çok teşekkürler ederim.

 İlk etapta bayan avcıların binde bir görünümünde olması beni üzdü. Gönlüm isterdi ki bay avcılar kadar olmasa bile onların onda biri kadar bayan avcı olmasını isterdim. Hal böyle olunca da bazı avcı baylardan ilk duyduğum söz neden siz farklısınız? Sorusuydu. Onlara verdiğim yanıt ise şöyleydi; Özellikle avcılık konusunda farklı olmaya gayret etmediğim ifadesiydi. Çünkü avcılık için özel bir şekilde farklı olunmaz avcılık içten gelir hissedilir. Mesela biz 1 erkek 4 kız toplam, 5 kardeşiz, hepimiz eğitimlerimizi a dan z ye tamamladık ve benim dışımda avcı olan veya avcılığa merakı olan kardeşim yok. Küçükken gizli, gizli dayım ile veya çoğunlukla hayvanlarımızı yaylıma götürdüğümde ava çıkardım. Daha sonraları iş hayatımda fırsat buldukça ava gidilirdi. 24 yıllık yasal avcı olmama rağmen avcılık konusunda eksikliklerim olabiliyor. Gökten zembille inmedim tabii ki bilgi ve tecrübe konusunda bilgi eksikliğim olabilir. Bu konuda da saygı çerçevesinde uyarılmaktan memnun olurum. Ama bunu kullanarak sırf bayan avcı olduğum için vurun abalıya misali hakaret vari ifadeler ile karşılaşırsam cevabını da veririm.

 Gerek eğitim aldığım okullardan gerekse kendi okuduğum bilgilerime güvenirim. Bu yüzden duyarlı bütün avcı yaban dostlarından destek beklerim. Destekte verilmese dahi saygısızlık yapılmasın yeter.

Bakınız sırf avcılık sevgim yüzünden, çocukluğumdan bu yana her türlü sıkıntıya ve olumsuzluğa rağmen, avcılığıma halen devam ediyorum. Bu da BİR BAYAN AVCI OLARAK BENİM İÇİN ÖRNEK OLUNACAK BİR BAŞARIDIR. FARKLILIK BUYSA EVET FARKLIYIM. Bundan da GURUR DUYUYORUM. Bu yüzden farklı olmak sıradan olmaktan iyidir. Ayrıca toplum olarak, avcı bayanlar konusunda hala neden ve niçin düşüncesinde olanlar çokça olduğundan maalesef bazı şeyleri aşamıyoruz. Hele bazı kişiler bu konuda hazımsızlıklarını, komplekslerini üzerlerinden bir türlü atamıyorlar. Üstelik bayanlar en zor işten en kolay işe ve avcılığın dışında her spor dalında olmalarına rağmen, avcı bayanları benimsemeleri zaman alacak. Ama avcı bayların içerisinde bayan avcılarımıza saygı ve gurur ile bakanlarda azımsanmayacak kadarlar. Avcı bayanlar olarak buna da şükrediyoruz.  Ayrıca birileri İSTESELERDE, İSTEMESELERDE AVCI BAYANLAR OLACAKTIR. BU KONU DA BİZLERE DESTEKLERİNİ ESİRGEMEYEN YABAN TV KANALINA, YÖNETİCİLERİNE, EDİTÖRLERE, GÖREVLİ ARKADAŞLARA VE YAZILI MEDYA OLARAK AV DERGİLERİNE, FEDERASYONLARIMIZA VE AVCI DERNEKLERİMİZE SONSUZ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.  

Ailesinin veya kendi şartları nedeni ile daha önceleri avcılık yapamamış ve yıllarca sonra ava başlamak isteyen yüzlerce bayan arkadaşımızın olması da bizler için teselli. Bunların dışında avcı eşinin av sevgisini bilip avcılığı sevmediği halde sırf eşine olan sevgisi ve saygısı yüzünden beraberce ava çıkarak eşlik eden bayanları da alkışlamak gerekir. Hal böyle olunca da yeni yetişen bay, bayan genç nesil avcılığa olumlu bakmaya başlıyorlar. Her şeyin ucunda SEVGİ var. Bu yüzden AVCILIĞI seviyoruz. Sevdiğimiz içinde nesilden nesile avcılığımız yayılarak sürecektir.

 

Gönder