%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

MAK'TA BU SENE NE OLUR?

Mehmet Arpaz
info@yabantv.com

Avcı üyelerin hiç bir mecburiyeti olmadığı halde MAK da “buraya gelirken proje ile gelin” diye bir söylem devamlı söz konusudur. Koskoca Türkiye avcılığının sadece 3-4 saat içinde karara bağlandığı bir toplantıda projelerin konuşulması ne kadar sürer o da başka bir olaydır. Av haftada 3 gün olsun, yok 5 gün olsun tartışması zaten toplantının yarısını alıyor. Oysa hiç tartışılmaması gereken bir konu. Niye bir kere MAK toplantısı yapılır 3-4 ayda bir yapılmaz onu da bilen yok. Avcıya fazla günde avlanma verirsek ne derler çekincesi her türlü mantığı silip bir tarafa bırakıyor. Türkiye dahil birkaç istisna dışında tüm dünya ülkelerinde avlanma av sezonu içinde her gün yapılmaktadır.  

Her gün av yapılan ülkelerde av kalmamış, biz de ise dolmuş taşmış, orman köylerinde sülünler evlerin çatılarında, keklikler evlerin bahçelerinde, geyik, karaca, alageyikler sığır gibi otlaklarda mı yayılmaktadır. 3 gün 5 gün tartışmaları, Bakanlık ile avcılar arasında ki bu ters mantık artık sürdürülebilir bir hale getirilmiştir. Sonuç şudur: “Şayet her gün ava izin verirsek çevreciler, ve birkaç yazar bize neler söyler” çekincesidir. Hiçbir ilmi ve bilimsel bir kaydı, kuydu yoktur. Zaten hangi bilimsel bir rapor veya kayıtla bir MAK toplantısı yapılmıştır ki şimdiye kadar? Ben hatırlamıyorum.  

İl ve ilçe av komisyonlarının yapısı ortadadır. Sadece 2 avcı üyenin katıldığı diğer üyelerin bürokratlardan oluşan, kat kat çoğunlukta olduğu bir komisyondur. Her zaman bakanlıktan gelen görüş konusunda karar çıkar. İşte bu kararlar MAK da ortaya konur. “Şöyle olsun dersiniz, olur mu? İllerden kararlarda böyle deniyor” denir. Gelin işin içinden çıkın bakalım. Katıldığım komisyonların hepsinde doğuda çil kekliğin kınalı kekliği artık boğduğunu, kınalı keklik yaşam alanlarını hep çil kekliğin işkâl ettiğini söyleye, söyleye dilimde tüy bitti. Son 2010-11 MAK kararlarında 5 ilde çil keklik avının 2 adet olarak açılması kabul edildi.  

Mayıs ayı içinde yapılması artık gelenek haline gelmiş MAK toplantısı bu sene Haziran ayına atıldı. Niye? Komisyonun başkanı Çevre ve orman bakanıdır. Bakanın da siyasi bir kimliği vardır. Seçimler de 12 Haziran tarihindedir. Şayet MAK mayıs ayında yapılır, ola ki ters bir karar çıkarsa bakanın oylarında bir azalma olasıdır. Ülke ekonomisine ve devlet kasasına hiçbir katkısı olmayan çevreciler işte siyasiler üzerinde bu denli etkilidir. Devamlı siyasetin dışında olmaya çabalayan avcılık bu şekilde siyasetin içine zorla çekilmektedir. Eğer sorarsanız hiçbir partinin seçim beyannamesinde de avcılıkla ilgili tek bir kelime bile yoktur. Bu da şunu gösterir ki her ne parti olursa olsun av ve avcılık konusunda çekince sahibidirler. Düzelir mi? Bunca senenin avcısı olarak sizlere kötü bir haber. Düzelmez.  

Uzun sözün kısası MAK da bu sene de hiçbir şey olmaz. Türkiye’nin en büyük derbisi bu toplantıda avcılarla bakanlık arasında yapılmaktadır. “Biz avcıyla hasım değil, hısımız” söylemi ortada sallanır durur. Var mı avcıların hiç bir gol dahi attığını gören?

Gönder