%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

TELEVİZYONDAN SCUBA ÖĞRENMEK

Cem KARABAY
info@yabantv.com

Çocukluğumun ve gençlik yıllarımın vazgeçilmeziydi TRT’de yayınlanan Açık Öğretim programları. Hep hayal ederdim. Keşke bütün eğitimler böyle olabilse, herkes evinin rahatlığında zaman sorunu yaşamadan ne zaman isterse oturup bilgi alabilse, kendini eğitebilse derdim.

Evet! Bugün belki bütün eğitimler televizyon ekranlarından ya da internetten izlenebilir olmadı ama büyük bir çoğunluğu, çevrimiçi eğitim sistemine uyarak en azından teoriyi kişiye özel zaman uygulaması  yapacak konuma getirip. İnternet üzerinden sunmaya başladı.

Ve bu kuşağa 2009 yılının son çeyreğinde SCUBA Eğitimi de katıldı. Artık insanlar evlerinde oturdukları yerden ister yayın kuşağında televizyonu açarak, isterlerse internette mevcut yayınlanmış dersleri takip ederek “Cem KARABAY ile SCUBA Öğreniyorum” diyor.

Belki de sualtı dünyasının kapılarını, milyonlarca insana sadece belgesel olarak değil, tüm gerçekliğiyle açmış olduk. Televizyon izleyicileri veya dersleri internet üzerinden takip edenler, yıllardır kulaktan dolma duydukları veya şehir efsaneleriyle inandıkları birçok yanlış bilgiyi şimdi bir dalış eğitmeninden dinliyorlar ve tüm gerçekleri görüp, doğru bilgiye ulaşmanın zevkini yaşıyorlar.

Programa ilk sahip çıkanlar dalış eğitmenleri oldu; Çünkü eğitim verdikleri öğrencilerine yönlendirme yapıp, Balıkadam Kursunun teorik bilgilerini sınıf ortamında anlattıktan sonra öğrencisinin evde bu bilgileri yeni baştan televizyon karşısında seyretmesinin bilgiyi pekiştirmedeki faydasını biliyorlardı.

Ardından yıllardır korkuları olanlar programa sahip çıktı ve programdaki sualtı görüntüleriyle, bilgilerin doğru aktarımı sayesinde, sanki sınıfta olsalar soracakları pek çok soruya cevap buldular ve Yaban TV’yi aramaya başladılar nereden SCUBA Eğitim alabiliriz diye.

Adres belliydi ve her zaman aynı kelimeler telaffuz edildi www.tssf.gov.tr  adresinde Dalış Merkezi Yetki Belgesine sahip dalış okullarını bulmanız mümkündür diye.

Ocak ayının başında yayınlanan ilk programda birde müjde verildi. Programı takip edenler yada internet üzerinden teorik eğitimleri başından sonuna kadar bitirenler. Kendilerine en yakın adreste bulunan “Dalış Merkezi Yetki Belgesi”ne sahip bir kurumda teori değerlendirme sınavına girebilecek, ardından havuz ve deniz çalışmalarını yapıp ücreti mukabilinde Dalıcı Sertifikasına sahip olabilecekti.

İlk duyulduğunda, nasıl olacak soruları kafalı karıştırır gibi oldu ama sonuç çok net ve açıktı. Yıllardır zaman bulamadığı için SCUBA Eğitimi almak için bekleyen pek çok insan, sabah veya akşam, hafta içi ya da hafta sonu her hangi bir zaman kısıtlamasına maruz kalmadan, istediği vakit, kısaca canı ne zaman isterse internete girip dersleri tıklayıp “Cem KARABAY ile SCUBA Öğreniyorum” izlemeye başlayacaktı.

Teorik Eğitimleri bitirdikten sonra, Yetkili bir Dalış Merkezinin kapısını çalıp sınav hakkını kullanabilecek. Ardından eğitmen tarafından pratik Eğitimleri tamamlanıp dalıcı olacaktı.

30 Ağustos Tarihinde suyun altına girerken de hayalim işte buydu, Benim için biricik Annemin Rahminden bile güvenli olan sualtının, altı tarafı denizlerle çevrili Canım TÜRKİYEM de yaşayan insanlar tarafından korkulacak değil keşfedilecek yer olduğunu göstermekti.

Bunun için iki gün soğuktan tir, tir titresem de çıkmamıştım sudan, bunun için ellerimdeki ve ayaklarımdaki ağrıları, yatağımın üzerine yüzükoyun uzanıp gözyaşlarımı maskemin içine akıtarak gizlemiştim ve bunun için bir Dünya Rekoru kırıp milyonlarca lira borca girmiştim.

Ve şimdi görüyorum ki kasapta, markette veya manavda ücrete mukabil satılmayan Dünya Rekortmenliği Unvanı kazanarak insanların dikkatlerini sualtına çekmenin elbet bir bedeli olmalıydı. Bu gerek maddi gerekse manevi olacaktı ve ben bunu fazlasıyla ödedim ama sonuç gerçekten her şeye değer oldu.

Çünkü Şuan görüyorum ki binlerce insan Sualtında 135 Saat 2 Dakika 19 Saniye yaşayan Cem KARABAY’ DAN bahsediyor. Zaman,zaman Akvaryum Adam diyorlar bazen de Atlantis’ten gelen adam ama şimdi biliyorlar Sualtı artık onlar için çok uzakta ya da korkulacak bir yer değil. Denizler sanıldığı gibi tehlikeli canlılarla dolu değil ve Su altı Dünyası keşfedilmeyi bekler bir halde onları bekliyor. 

Gönder