%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AKBABA ve ŞİŞKO KEDİ ( Yeni)

Nesrin Özçelik
info@yabantv.com

Suudi Arabistan'ın,ayağında GPS vericisi bulunan bir Akbaba yakalandı.Arap medyasında,''İsrail gizli servisi Mossad tarafından eğitildiği'' öne sürülen kuş artık serbest.Casusluk damgasından kurtularak uçuyor. Ajanlıkla suçlanan,''İsrailli Akbaba tüm suçlardan beraat etti! 

Ulusal güvenlik şefi,''Akbaba'nın  Mossad tarafından özel olarak eğitildiği'' türünden günlerce haber yapan Arap medyasını; gerekli araştırmaları yapmadan,yalan-beyan abartılı haber yapmakla suçladı.

Akbabanın ayağında takılı bulunan GPS vericisinin; dünyanın  her tarafında kuş bilimcilerin araştırma amaçlı kullandığını belirtti.Bu verici yırtıcı kuşların davranışlarını araştırmak için kullanılıyor.Gazetecilerin ''haber aldatmacası'' için değil! Açıklaması yapmıştı.

Ürdün sınırına yakın bir köyde, bedevi köylü:Ayağının birine sabit alet takılı büyükçe bir kuş görüyor.Hemen bir koyun kesip, kuşa yem yapıp tuzak kuruyor ve Akbabayı yakalıyor.

Ayağa takılı alette''Tel  Aviv Üniversitesi'' yazıyor!. Bu satırları Arap medyası havai fişek,lazer,konfeti süslü konspirasyon teorileri gösterilerine dönüştürdü...

Lübnan'da ise,silahlı milislerin gördükleri yırtıcı kuşlara uzun namlulu silahlar ile yaylım ateşi açma sarhoşluğuna vardı işler.Anlayacağınız yeni bir Arap-İsrail savaşının eşiğinden dönüldü!

Daha öncede,''İsrailli bir Pelikan'a ''suçüstü''yapan Sudan:İsrail’i,''kuş yollu''istihbarat toplamakla suçlamıştı.

Mısır'ın gözde tatil beldesi Şarm El Şeyh'te Aralık ayında:Köpek balığı saldırısı sonucu bir kişi yaşamını yitirdiğinde,vali,''Mısır'daki turizm sektörünü zarara uğratmak için İsrail tarafından sahnelenen bir oyun.''demişti.

1948 yılına kadar bütün hayvanlar Orta Doğuda serbestçe dolaşıyor ve kuşlar uçuyordu.Bugün artık bölgedeki devletlerin hepsinin etrafı:Mayınlar,tel örgüler,alarm sistemleri ve duvarlarla çevrili durumda.

Ortadoğu’da  popülasyonların bölünmesi,besin alanlarının daralması sonucu kaybolan türler var...

Çevre,doğa,ekoloji,hayvan hakları konusunda duyarlı olan yeşillerin gazetesinde.'' beş yılda bir zengin şişko kedicikler için oy kullanmayacağız'' türü alıntılar ve  sokak gösterileri fetişizmi! Oradan da ''Rosa Parks'' benzetmesi insanı ürkütüyor...

Rosa Parks'ın ülkesinde:Alabama üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre:

Dünyada,yaşam biçiminden dolayı şişmanlık ve sağlık problemini sadece insanlar değil hayvanlarda yaşıyor.

Örneğin:kedilerin son çeyrek yüzyılda,kilo istatistiğinde gözle görülür bir artış var.Bunun nedeni:Yemek alışkanlıkları sonucu ''zengin''proteinli çöp artıkları değil.Bol kepçe porsiyonlarla da açıklanamıyor durum.Çünkü bu veriler laboratuar denemelerindeki bilimsel sonuçlar.

Çevre kirliliği faktörleri ile açıklanıyor :Herhangi bir virüs,havada veya suda zehirli artık maddeler? Epigenetik nedenler (Gen değişikliği ve sonrası irsilikler araştırılıyor) tartışılıyor...

Anlayacağımız,kirlettiğimiz dünyadan kediler de nasibini alıp semiriyor...

Ortadoğu’da hayat durdu nefesler kesildi deniliyor.Hayatın durduğu filan yok. İsyandan birkaç gün sonra Tahrir meydanında,seyyar berberden tutunda,elbise ölçüsü alan terziye kadar,hayat protestolar içinde sürüp gidiyordu.Şimdi de,''Etraftaki dağınıklığı bağışlayın,Mısır'ı yeniden dizayn etmeye çalışıyoruz'' diye tabelalar asılı,sağda-solda...

Rosa Parks'ın  bugünlerde herkesin ağzında sakız olması da,tam bize özgü bir moda.

Sivil inisiyatif diyecekseniz, bu yaşam biçimi ile taklit öncesi,flört etmiş olmamız tanışmamız gerekir.

Tabi ki,Mısır'da bir şeyler değişiyor.İnsanlar,artık her şeye:İnşallah ! demeyecekler en azından.

Alıntı yaptığınız:Mısırlı gazeteci Hossam el-Hamalwy,ağzına geleni söyler,''Laf ola beri gele''.Daha yeni yeni kendilerini ifade etme şansı ile tanışıyorlar.

Bölgedeki hava Akbaba ve ''şişman kedicik'' havası.Heyecana kapılmayıp,kedilerin mağduriyetini de düşünürseniz çevrenize yararı olur.Kim bilir?

Ülkemizin makus kaderi! Bir yandan açık radyo açıklığında net kafa ve değerler.Diğer yandan kafaları karmakarışık ''seçkinlerin'' dayanılmaz hafifliği.

Dünyada yeşil renk hâlâ baskın,lütfen elinize fırça alıp, orayı burayı siyaha boyamayın!

Tabiatın eşyasına aykırı oluyor.

Gönder