%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

MAK TEKLİFİM… (Yeni)

Yaşar Burak Uslu
info@yabantv.com

Sevgili Avcı Dostlarım,

Her sene olduğu gibi yine merkez av komisyonu toplantısı zamanı geldi çattı. Çok merak ettiğim bir şey var , ülkemizde neredeyse artık her bölgede bir federasyon kurulmuş durumda , acaba bu bölgesel federasyonlar ilçe maklarında yeterince etkili olabildiler mi ?

İl maklarında yeterince etkili olabildiler mi?

Peki MAK’da Ankara da etkili olabilecekler mi ?

Bu soruları kendime sormadan edemedim , sanırım sizlerde merak ediyorsunuzdur.

Neyse bu soruları nasılsa hakkıyle kimse cevaplandıramıyacak en  iyisi m.a.k. a geçelim , efendim  m.a.k. için benim herkesin ortak sorunu olan bir konuda bir teklifim olacak ve bu konu teknoloji ile rahatlıkla çözülebilecek bir de çözüme sahip.

Bakınız değerli Avcı dostlarım, malumunuz ava serbest ve yasak sahalar hepimizin uzun zamandır başımızı ağrıtan ve huzursuz eden bir konu. Kitapçıklar da belirtilen yasak alanlar ile haritalardaki yasak alanların uyuşmadığını pek çok kez gördük ve yaşadık . Bu yüzden pek çok avcı denetlemelerde sıkıntılar yaşadı ve yaşamak da  , neresi yasak neresi serbest denetleyen görevliler ve avcılar için muamma durumunda

Bunun kolay ve kesin bir yolu var , yurt dışında da özellikle America da kullanılan bir yolu  var o da G.P.S. .

  Yani ülkemizin coğrafik bilgilerini bir harita üzerinden G.P.S. e girip orada yasak sahaların koordinatlarını belirlemek suretiyle , hata oranı ‘0’ a indirilerek hem avcıyı gereksiz yere mahkemelerde mağdur etmemiş oluruz hem de bakanlığı bu zor durumdan kurtarmış oluruz.   Bu amaçla bakanlık personeline av koruma da kullanmak üzere harita girilebilen G.P.S. cihazları verilebilir , avcılar için de geçerli olacak olan yasak ve serbest saha harita bilgileri uydu üzerinden indirilen haritada , belirlenip genel müdürlüğün internet sayfasından da indirilebilir bir hale getirilebilirse ,bu sorun kolaylıkla ortadan teknoloji kullanılarak kaldırılabilir . Hatta ileride  G.P.S. ithalatçısı firmalar bu konuda ihaleye davet edilip sponsorluk yolu ile bakanlığa bu iş masrafsız bir şekilde çözülebilir bile belki…

Her yıl saha da acaba yasak sahada mıyım değil miyim korkusu yaşayan , kanuna saygılı Türk Avcısını Ormancı , Jandarma ve Polis denetimlerinde kurtarmak için en kolay yol budur.

Umarım , bu önerim değerlendirilir ve bir sorunumuz da bu vesile ile ortadan kalkar.


Selamlar                   .

Yaşar Burak Uslu

 

Gönder