%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

MAK'TA KADIN AVCI OLMALI (Yeni)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

1- Av günleri eskiden olduğu gibi haftada 7 gün veya 6 gün olmalı. Olmadığı takdirde haftada  3 gün olan av günleri yüzünden yığılmalar olmaya devam edecektir. Avcılar haftada 3 gün olan av yüzünden avlaklarda kalabalık bir şekilde huzursuz av yapacaklardır. Bu durum da şimdi olduğu gibi av hayvanlarına, avcılara  ve kontrol yapan görevlilere  yansıyacaktır. Haftada 7 gün veya 6 gün ava açık olursa avcı nasıl olsa,  7 veya 6 gün av açık  istediğim günler ava giderim anlayışı içerisinde olacağından avlaklarda, avcılıkta, kontroller de rahatlayacaktır. 

2-MAK. toplantılarında   bay avcılar  gibi kadın avcılarımıza da yer verilmelidir. Yani en azından bir veya birkaç kadın avcı, kadın avcıları temsilen toplantılarda olmalıdır. 

3-Göçmen av kuşlarında diğer ülkelerde olduğu gibi limit olmamalıdır. Yerli av hayvanlarında limit devam etmelidir. 

4-Domuz avlarında, dokuzlu tabir edilen dirhem kurşunlar tamamen yasaklanmalı. Sadece tek kurşun kullanımı olmalı. 

5-Eskiden olduğu gibi, çiftçilerimizin bağlarına, bahçelerine ve tarlalarına zarar veren domuz gibi hayvanların avlanması için ve bürokratik zaman kaybı olmaması için sadece köy muhtarları yetkili olmalıdır.  

6-Avın serbest olduğu günlerde ava açık alanlarda avcıların kontrollerini yapan görevliler avcı avlağa girmeden veya avlaktan çıktıktan sonra, avcıların kontrolleri yapmalılar. Aksi kontroller Avcının vatandaşlık seyahat etme hak ve özgürlüğünü kısıtlanması demektir ki, bu da avcıların kontrolleri yapanları savcılığa şikâyet etme hakkını oluşturur. 

7-MAK. ile ilgili toplantı yarım gün içine sığdırılmamalıdır. Çünkü önerilerin çokluğu ve detaylar için toplantı süresi en az 1 gün veya 2 gün olmalıdır.

 

Gönder