%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AVCILARIMIZ YETERİNCE JANDARMAYI TANIYOR MU? (Yeni

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli okurlarım bu sefer ki makalemde özellikle yeni avcılarımıza Jandarmanın, avcılığımızda ki yeri ve önemini anlatmaya çalışacağım.

 

Jandarma hem zabıta, hem de askeri bir güvenlik teşkilatıdır. Aynı polis teşkilatı gibi İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLI olarak çalışır. Günümüz şartlarına uygun her türlü araç ve gerece sahip olan jandarma ihbar hattına gelen bilgiler doğrultusunda anında olay yerine intikal etmektedirler. Jandarma polis teşkilatı gibi ülkemizin sınırları içerisinde karada, havada ve sulak alanlarda görevlerini başarı ile sürdürürken, diğer birimlere göre çok yönlü görevleri vardır. Örneğin; Memleketimizin coğrafi olarak, % 93'nde emniyet ve asayiş görevlerini yerine getirme sorumluluğun yanı sıra; doğal afetlerde vatandaşa yardım etmek, cezaevlerinin dış güvenliğinin sağlanması, ülke savunmasında askeri ve istihbarat katkılarda bulunması, uyuşturucu ve terör ile mücadele, yaban hayatın korunması, kanunsuz avcılığın önlenmesi jandarmanın asli görevleri arasındadır.

 

Her ne kadar jandarma gibi polis teşkilatı da avcılara ruhsatname vermesine rağmen avcılarımız, jandarmanın sorumluluk bölgelerinde avlanmaktadırlar. Bu yüzden AVCILIK ve JANDARMA yakın ilişki içindedirler. Her türlü kanunsuzluklara karşı yurdumuzun her köşesinde büyük bir güç olan JANDARMA Türkiye’nin dört bir yanında havada, karada teröristler ve diğer suçlular tarafından hedef alınan ve en çok zayiatı veren güvenlik birimlerinin başında gelmektedirler. Bu yüzden Jandarmanın morale ve halktan manevi desteğe ihtiyacı vardır.

 

Jandarma geçmişte münferit bir iki olayın dışında her zaman halka karşı çok sevecen ve samimi olmuştur. Çünkü onlarda halkımızın içerisinden çıkmış görevlilerimizdir. Avcılarımızda, Jandarma görevlileri de kontrollerde birbirlerine karşı saygılı ve hoşgörülü davranmalıdırlar. Bunun tersi davranışlar hiç kimseye fayda sağlamaz. Jandarma personeli kontrollerde avcılarımıza karşı suçlu muamelesi yapmamalılar. Avcılarımız da kontroller sırasında jandarmaya karşı zorluk çıkarmamalı.

 

Bir şikâyet söz konusu olduğunda Jandarma genel komutanlığı halkla ilişkiler şubesi yetkilidir. Lütfen mevcut mevzuata uygun avlanalım. Jandarma personeli devamlı yaz kış demeden dağda, bayırda yürüttüğü askeri ve zabıta görevleri nedeni ile yoğun çalışma temposu içerisinde olduklarından stres altında olabilirler. Aynı şekilde avcılarımızda özel veya resmi sektörde yoğun çalışma içerisinde olduklarından çalışma hayatının stresini ava çıkarak atmaktadırlar. Bu yüzden de karşılıklı anlayışlı olmakta yarar vardır.

 

Avcılarımız kaza geçirdiğinde, bataklığa, kara veya suya, araçları ile saplandıklarında yardıma gelen hep jandarmadır.

 

Yurt dışından ve yurt içinden avlaklara gelerek, şahin, atmaca, kartal, kuğu ,flamingo, pelikan gibi koruma altına alınmış kuşların kanunsuz olarak avcılığını yapan, kürkü için siyanür zehiri ile katletmek sureti ile tilkilerin, kurtların ve samurların öldürülmesine neden olan kişiler ile en etkili mücadeleyi veren görevli birimlerden biride Jandarma teşkilatıdır.

 

Jandarma yazımın başında da belirttiğim gibi askeri birimdir. Dikkat edin asker doğanın tahrip edilmesine her zaman karşıdır. Ve korunması için her türlü mücadeleyi verir. Askerin bulunduğu her yer askerler tarafından ağaçlandırılır. Yani onlarda, biz avcılar gibi doğayı korurlar ve gözetirler. Jandarma av kanunlarına ve kurallarına uyulmasını istiyor.

 

Merkez av Komisyonu’nun her yeni kararları resmi gazetede yayınlandıktan hemen sonra basılan kitapçıklar, ava açık ve kapalı bölgesel haritalar en kısa zamanda yetkili birimler tarafından, bütün jandarma karakollarına intikal ettirilmelidir.

 

Bu durum eski MAK kitapçıklarına göre hareket edilmesini ve avcılar ile tartışmaları önler. Değerli avcı dostlar şunu hiç unutmayalım; karşılıklı saygı, anlayış ve hoşgörü hepimiz için gereklidir. Her ava çıktığımızda da avlanma belgemizin ve ruhsatnamemizin eksiksiz olarak yanımızda olmasına dikkat edelim.

 

KANUNLARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

 

 

Gönder