%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

SAĞLIKLI SOSYAL YAŞAMIMIZ DA AVCILIK VE ÖNEMİ.

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

Değerli okurlarım bu makalem de avcılığın insan yaşamında ki, önemini kendimce, izah etmeye çalışacağım. Avcı olmak için illa ki belirli bir yaş sınırı yoktur. Çünkü bazen avcılık için insanın gerek ekonomik, gerek ise sosyal şartları uygun olmayabiliyor. Bu yüzden şartlar müsait olduğunda yıllar çok geçmiş olsa bile avcılığa başlanabiliyor. Yeter ki bay veya bayan, ben avcı olmak istiyorum diyebilsin. Kimi çekirdekten avcıdır kimi değildir. Bu çok önemli değil. Önemli olan avcı olmaktır. Olabilmektir. Yeni bir avcı adayı iseniz, mutlaka tecrübeli avcılardan avcılık ile bilgilerinden yararlanın. Onlar ile elden geldiğince ava çıkın. Avcı silahına ve var ise, köpeğine değer vermelidir ve kanunlara uymalıdır. Avcılar arkadaşları ile saygı ve sevgi içerisinde dayanışma halinde olmalıdırlar. Çünkü bu AVCI BİRLİĞİMİZ için şarttır. 

 Avcılık kavga sporu değildir. İş hayatında ki streslerden ve sıkıntılardan kurtulmak, doğanın güzelliklerinden yararlanmak, ciğerlerimize bol, bol oksijen çekmek sağlıklı yaşamımız için gereklidir. Avcılar olarak tüm toplumumuza İYİ ÖRNEK olmak zorundayız. Mesela; Sağlığımızın düşmanı olan alkol ve sigaradan uzak durmalıyız. Amaaan bir kadeh içkiden veya üç, beş adet sigaradan ne olur ki demememiz gerekir. Hepimiz biliyoruz ki bu zararlı düşmanlara böyle başlanılıyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetkili sağlık kuruluşları’nca, ALKOL; Hepatit-B virüsünün taşınmasına, siroz ve birçok hastalıkların oluşmasına,  NİKOTİN ise; Damar tıkanması, nefes darlığı, gırtlak ve akciğer kanseri gibi bir çok ölümcül hastalıklara neden olmaktadır. Avcılık sağlıklı bir yaşam biçimi olduğuna göre sağlığımız ve çevremiz için bu tip uyuşturucu ve zararlı illetlerden uzak durmalıyız. Ve var ise kullanan arkadaşlarımızı uyarmalı ve de kurtarmalıyız. 

Ayrıca, bana göre, avda duran hedeflere değil, hareketli hedeflere atış yapmalıyız. (yani iyi bir avcı doğada ter dökerek, uçara ve kaçara fırsat vererek atış yapan avcıdır.) Doğanın her türlü şartlarında ve mevsimlerinde, mücadele verilerek yapılan avcılık sonrası, başarılı veya başarısız olmuş isek öz eleştirimizi de yapmalıyız. Avda en yüksek noktaya çıkan adrenalimiz ile avda zamanın nasıl geçtiği ve yorulduğumuz anlaşılamaz. 

Av heyecanı hiç bir heyecana benzemez. Ava çıkan, doğa ile iç içe olan avcılarımız iş hayatında ki stresi geride bırakarak, iç huzuru ile avdan döndüklerinde rahatlamış ve mutlu olarak iş ve özel hayatlarına, daha sağlıklı düşünerek başarılı bir şekilde devam ederler. Avcılar olarak, yazılı ve görsel medyamızı izleyerek, ülkemizde ki ve dünyamızda ki  avcılık ile ilgili gelişmelerden haberdar olmalıyız. Böylelik ile Okuyan ve bilgi sahibi olan avcı olabilmek kahve dedikodularını dinlemekten daha önemlidir.

Her ava çıktığımızda da can güvenliği için tedbirli olmaya ve çevremize dikkat etmek zorundayız. 

Değerli okurlarım, BENCE, AVCI OLABİLMEK BÜYÜK BİR ŞANS ve AYRICALIKTIR.

Saygılarımla…   

Gönder