%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

DOBRA, DOBRA…(YENİ)

Nazife Yıldız SÜKAN
info@yabantv.com

                                                                                                                                                                                                                                                       Değerli Sevgili okurlarım, bu seferki yazımda avcılık ve avcılar ile ilgili önemli konulardan bazılarını açık ve net olarak ortaya koyarak sizler ile paylaşmak istedim.

Avcılık aynı zamanda sosyal bir aktivitedir. Bu aktivitenin içerisinde,  sevgi, saygı, kardeşlik, arkadaşlık, dostluk, paylaşma, yardımlaşma, haberleşme, yaban hayatı koruma, av silahları, malzemeleri, köpekleri ile bir bütünü teşkil eder.

Avcılığın tarihçesi insanlığın doğuşuyla başlamıştır. Günümüz konum ve şartlarında da devam etmektedir. Bir bayan avcı olarak düşünceme göre, askerlik süresi bitinceye kadar olan sürede olan silah arkadaşlığı kısadır. Bunu erkek avcılarımız daha iyi bilirler. Her ne kadar askerden sonra da arkadaşlıklar sürse de avcı arkadaşlığı farklıdır. Yani bay ve bayan avcılar olarak AVCILIKTA silah arkadaşlığı ömür boyunca sürer. Bu yüzden avcıların silah arkadaşlığının önemi çok büyüktür. Dünyamızın her ülkesinde ve yöresinde yasalar çerçevesinde yapılan avcılık, bizim ülkemizde de aşağı yukarı benzer yasalar ve şartlar da yapılmaktadır. Avcılıkta, dil, din, ırk, makam, mevki ve siyaset yoktur. Eşitlik ilkesi önceliklidir. Her sağlıklı, normal insanın içerisinde avcılık, temel bir içgüdüdür. Av ruhsatnamesi için müracaat edilirken bile öncelik ile vatandaşlarımız devletimizin resmi sağlık kuruluşlarında komple sağlık kontrollerinden geçirilirler. Kişinin sağlık durumu uygunsa uygunluk onayı verilir. Dolayısı ile av ruhsatnamesi olan her avcı sağlıklı ve normal insandır. Günümüz ortamı olan bu zamanda avcıları hazmedemeyen, avcılığa ‘’ilkelliktir’’ diyenler, avcıların avcılıklarını haksızcasına sözlü ve yazılı olarak eleştirenler, karalayanlar, iftira atanlar ortaya çıkmaktadırlar.  Bence nasıl ki av ruhsatnamesi müracaatlarında avcılar sağlık kontrollerinden geçiriliyorsa, bu tip düşüncelere sahip kişilerinde ruh sağlıklarının kontrolden geçirilmesi gerekir.   

 Haklı eleştirilere, tenkitlere her zaman açık olmalıyız ve saygı duymalıyız. Ancak, yukarda belirttiğim üzere haksızca, mesnetsiz, hakaretvari ile yapılan yazılı ve sözlü ifadelerde her platformda yasalar çerçevesinde cevaplarını vermeliyiz.

Benim bizzat şahit olduğum örnekler vermek istiyorum.  Mesela; hayvanların kesilmesine kanlarının akıtılmasına veya silahla vurulmasına karşıyız diyenlerin bir kısmına baktığım da gayet güzel her türlü hayvansal gıdayı tükettiklerini kendilerine sorduğumda,  ‘’Evet biz bu gıdaları tüketiyoruz ama  kesildiklerini görmüyoruz veya biz kesmiyoruz ve vurmuyoruz ki .’’Diye yanıt vermeleri ve bir diğer kısmı da kesinlikle bu hayvanlara çok acıdıklarını, üzüldüklerini yemediklerini evlerine sokmadıklarını söylemeleri ne rağmen, evlerinin odalarında beraberce yaşadıkları onlarca kedi ve köpeklerinin tükettikleri gıdaların hayvansal ürünler olduğunu dikkatlerini çekerek ifade ettiğimde de aldığım yanıtlar, kaçamak, çelişkili ve tutarsız ifadelerdir.

Gelelim avcı toplumumuza, her ne kadar avcıların çoğu sosyal aktivite olarak beraber hareket etseler de, avcılarımızın içine sızmış ve avcılarımızı birbirine düşürmek için çaba gösteren, hatta kendilerini çok dürüst ve doğru kişilermiş gibi göstermeye çalışan, gerçek ve dürüst avcılarımıza yukardan bakarak küçümseyen, riyakâr, yalancı, entrikacı ve kompleksli kişilerde mevcuttur. Bu tip kişi ve kişileri toplumumuzda bertaraf etmek zorundayız. Çünkü kamuoyuna avcıların sosyal aktivitesi güçlü iyi ve güvenilir bir topluluk olduğunu her ortamda duyurmalıyız ve de göstermeliyiz.

 Benim için SÖZ KONUSU AVCILIK İSE, GERİSİ TEFERRUAATTIR. Hangi ortamda olursak olalım yasal avcılarımıza saygı duymayanlara, ben de saygı duymam.

YABAN TV gibi bir avcı kanalımızın ve yazılı görsel basınımız olarak av dergilerimizin ve internetteki birçok avcılık ile ilgili sitelerimizin olması biz avcılarımızın en büyük şansıdır. Bu şansıda her ortamda korumalı ve de kullanmalıyız.

Devletimize olan katkılarımız asla küçümsenemez.  Avcılık için devletimize ödediğimiz vergiler göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir miktardadır. Ayrıca biz avcıların sayesinde para kazanan;  Av silahları, fişekleri, malzemeleri, kıyafetleri ve bunlara bağlı olarak av köpeklerinin malzemelerini, mamalarını satan kişi, kurum, kuruluşlara ve bu sektörlerde çalışan on binlerce işçilerimize ve ailelerine olan katkılarımız büyüktür.

Savaş halinde devletimizin güçlü bir milis gücü olan avcılarımız, barışta da, yaban hayatın içinde dağda ormanda ve halkla iç içe olduklarından gözleri ve kulakları devamlı açıktır. Doğanın ve yaban hayvanlarının korunmasında da avcılarımız ve bağlı oldukları dernekleri el birliği ile mücadele vermektedirler. Kısacası, medyatik olmak için göstermelik ve yapmacık görüntüleri ile hayvan ve doğa sevgisini ortaya atanlardan ziyade AVCI TOPLUMUMUZ HER KONUDA ÜLKEMİZ İÇİN VAZGEÇİLMEZ BİR REALİTEDİR.

Yine avcılık ile ilgili olarak, av ortamlarında ve avlaklarda bazı kendini bilmez kişilerin bayan avcılarımıza karşı gayri ahlaki davranış ve tutum içerisinde olduklarını duydum. Ve çok üzüldüm. Bu hiç hoş bir durum değil. Şu sakın unutulmamalıdır ki, herkesin karısı, kocası, bacısı, kızı ve anası var. Erkeğin olduğu gibi kadının da deli kanlısı vardır. O yüzden kimse kimsenin sabrını zorlamasın. Bay veya bayan, en iyi avcı yasalara uyan, iyi ahlaklı ve haddini bilen avcıdır. Özellikle Ülkemizin her köşesinde av yapan şimdilik çok az sayıda olan bayan avcılarımıza karşı hoşgörülü ve saygılı davranan bütün vatandaşlarımıza bir bayan avcı olarak, teşekkürlerimi ve saygılarımı sunar, tüm avcılarımıza sağlık içerisinde kazasız, belasız av yapmalarını dilerim.                                                                                                                                                           

                                                                                                    

 

Gönder