%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Nedense Hep Suçlu Şeytan! (Yeni)

Alper Güngör - İsveç
info@yabantv.com

 Bu fıkrayı Yunus  Ağabey’den duymuştum. Temel Hacca gittiğinde işin ”Şeytan Taşlama ” bölümüne geldiğinde bakmışlar taşların en büyüklerini  o atıyor. ” Hayrola Temel?” demişler.  Temel ” Bu taşlar o şeytana az bile bana gül gibi baldızımı   …tirdi.” demiş. Onda suç yok suçlu şeytan. Bizim av kazalarında da şeytan suçludur. Tüfekleri hep o doldurur,emniyetleri  hep o açar, çalıyı o çatırdatır, arabaya dolu silahı o koyar.  Ah bu şeytan!! Aklı fikri şeytanlıkta!!

Yakın aralıklarla üç kaza haberi okudum. Üçü de birbirinden ilginç. Sahibini vuran köpek, arabada fren yapınca kendilğinden patlayan ve sahibini vuran tüfek, babayı vuran oğul. Görülüyor ki şeytan hiç durmamış. Aglar mısın güler misin şu hallere.

Hep Şeytan aldatır derler ama ben size avda şeytanı aldatmanın basit yollarını göstereyim.

1.    Silahının emniyeti olsa dahi çit geçerken, tırmanırken, engebeli arazide bir yerden bir yere atlamak zorunda olursan silahını kır. O silaha şeytan yaklaşamaz.

2.    İnsana yaklaştığında silahın boşta olsa kır ve emniyetli olduğunu karşıya göster. Göreceksin ki o da seni örnek alacak. Şeytan kırık vaziyetteki silahı dolduramaz,

3.    Arabaya dolu silahla binme, arabadan avlanma. Arabada silahlar boş olursa şeytan sıkılacağı için arabaya binmez.

4.    Şeytan ses yapar ama gözükmez.Onun için sese değil gördüğüne at.

5.    Şeytan  sana ”at” dersen şeytanı değil mantığını dinle. O” at pişman olmazsın” der ama akıl ” insan atmadığından pişmanlık duymaz” der

6.    Evde dolu silah bırakma. Hatta silahın hayatı bir parçasını al ve sakla. Şeytan çocukları hiç boş bırakmaz.

Bunlar şeytanı aldatmanın en basit yöntemleri. Bu  önlemlerle şeytan sizin yakınınızdan bile geçemez.

Bu aralar İsveç’in en soğuk ve karlı kışını yaşıyoruz. Bizim için av bitti diyebiliriz. Yasak gelmeden yasağı biz kendi kendimize koyduk. Avlanmıyoruz ama av sahamızdayız. Amacımız yiyecek bulmakta zorluk çeken hayvanlara saman ve küspe dağıtmak.

Türkiye’deki avcı kardeşlerim yasağı devletten beklemeyelim hava şartları ağır ise devletten bir adım önde gidelim yasak gelmeden kendi yasağımızı kendimiz koyalım. Hatta geciken kurumlar var ise biz onları uyaralım. Tersi olursa da uyaralım. Bolu’daki kar yağışı Trakya’daki av yasağına sebep olmasın.

Ne zaman avcı oluruz?

En iyi doğa koruyucusu  biz olduğumuz zaman...

Gönder