%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

Av, Zaman, Vicdan Muhasebesi (Yeni)

Mustafa Helalpara
info@yabantv.com

Yaşam döngüsü içinde zaman kavramının nedenli belirleyici olduğu, zamanda yolculuk yapıp gelecekte ya da geçmişte zamanın zembereği ile oynanmak istenmiştir.

Yeniden avcı olmaya karar verseniz başlangıçta yaptığınız hataları yapar mısınız?

Çoğumuzun itirafları olmalı hadi şu zembereğin ayarıyla birlikte oynayalım önce traktör ya da kamyonet üstünde yaptığımız projektör avlarını hatırlayalım hani gece sabaha kadar traktör üstünde yaptığımız avları o günlerin teknolojisi atom far, ışıldak bunlar günümüzde utanç verici av usulleri olarak gündeme geliyor.

O günleri geride bırakan avcı toplumu bugün hava şartlarını ve yabana verdiği yükü hesaplıyor. Anadolu da kış şartlarının zorladığı yaban hayatı için avcı toplumu nasıl önlemler alıyor.

Ege ve İç Anadolu bölgelerinde tavşan avının Merkez Av Komisyon kararları gereği serbest olması buna bağlı olarak bahsi geçen bölgelerimizde dişi tavşanları birçoğunun gebe olduğu haberlerinin gelmesi yaptığım istişarelerde haberin doğruluğunu teyit etmem konun doğruluğunu ilgili resmi kurumlarında onaylanması sonrasında haberi avcı dernekleri ve avcılarımıza duyurma gereğini ortaya çıkardı.

Tabii ki burada vicdan muhasebesi devreye giriyor.

Her ne kadar avı serbest olsa da

Yeni nesil dediğimiz eğitimli ve ehliyetli avcı toplumu bir sonraki yıl da aynı bölgede av yapacağını düşünmelidir..

Aldığı avcılık kurslarında her avcıya bilimsel boyutta bu tür önlemlerin gerekliliği anlatılmıştı bilimsel, resmi, fevri, herkes vicdan muhasebesini yapıp gerekli hassasiyeti gösterilmelidir.

Değerli avcı dostlar Türkiye’nin bir av cenneti olduğunu fakat sahip çıkılmadığında her şeyin tam tarsine gelişeceğini ve karşı çıkılan paralı avlaklara ihtiyaç olacağını  unutma unutturma.


Gönder