%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AV GERÇEĞİ – 4 , TRUTH ABOUT HUNTING – 4 (Yeni)

Yaşar Burak Uslu
info@yabantv.com

 AV GERÇEĞİ – 4 , TRUTH ABOUT HUNTING – 4

Merhaba sevgili dostlarım , yazı dizimizin yeni bölümüyle yine birlikteyiz. Hatırlarsanız geçen bölüm de avcılık ile ilgili Avrupa Birliğindeki yasal metinlerdeki tanımlardan bahsetmiş ve anlamlarına değinmiştik.

Gelelim A.B. Avcılık metinlerinde maksat daha doğrusu niyet nedir?

Bunu anlamamızın en kolay yolu Bern Sözleşmesi’ne bakmaktır ;

Sözleşme yaban hayatı ve doğal habitatlarının korunmasını amaçlar.    

Bu tanım size oldukça basit gelebilir ancak olay hakikaten basit ve bir o kadar da anlaşılabilir olmak zorundadır ki A.B. vatandaşları ve ilgililer rahatlıkla uygulayabilsinler.

Nedir peki Bern’den yola çıkarak avcıların anlaması gerekenler ?

Bakın sevgili dostlarım A.B.’ye göre Bern kapsamında Avcıların hisselerine düşen  görevler vardır, mesela av popülasyonunu regüle etmek ve yaşama ortamlarını korumak, gözlemlemek , bu konuda araştırmalar yapmak bu çalışmaların ışığında toplumda av ve yaban hayatı korunması konuları hakkında bilinç ve farkındalığı yaratmak gibi yani hep size yıllardır birilerinin anlattığı gibi baştan aşağıya yasaklarla dolu değildir bu anlaşma metinleri avcıların görev ve sorumlulukları da vardır bu anlaşmalarda .

Şöyle ki aslında Avcılar ve avcılık biyolojik çeşitliliğin korunmasında önemli rol oynarlar bu sözler bana ait değil kaynağım olan kitap ki Avrupa Konseyi ile birlikte ve Bern Convention ‘u dokümanların göre,  F.A.C.E. Avrupa Birliğine Üye devletlerin Avcılık ve Korumacılık Federasyonları birliği ve C.I.C. Uluslararası Av ve Yaban Hayatı Koruma Örgütü’nün ortaklaşa yayınıdır aynen şöyle der; Thus , hunters and hunting play an important role in the conservation of biodiversity.

Aslında avcılar için hazırlanan bu kılavuz kitap Avrupa Birliği’nde Avcılar, Av Turizmi Operatörleri, düzenleyiciler, idareciler için temel prensipleri gösteren ve çalışmalarında yol gösterici olacak bilgiler vermek için hazırlanmış bir çalışmadır , burada bizim yaptığımız da bu yazı dizisi ile aynı imkanı ülkemizdeki  Avcılık ve Yaban Hayatı konularının ilgililerine , Avcılık camiasına ve özellikle de kamuoyuna sağlamaktır.

Burada temel prensipler Avrupa Birliği Ülkelerinin yol gösterici olarak kullanacakları ‘Addis Ababa’ toplantılarında geliştirilen  Biyolojik Çeşitliliğin Sürdürülebilir Kullanımı Prensipleri ‘Addis Ababa Principles and Guidelines for the Sustainable Use of Biodiversity’ ve ‘Malawi’ ekosistem yaklaşımı prensipleri ‘Malawi Principles fort he Ecosystem Approach’ olacaktır ve hiç kuşkusuz tüm bu prensiplerin yol göstericiliğinde bakış açısı  Sürdürülebilir Avcılık nasıl mümkün olur sorusunun cevaplarını hata yapmadan bulmaktır.

Şimdi diyebilirsiniz ki bu kadar prensipte avcılık nerede?

İşte hedefimiz yani Sürdürülebilir Avcılık ‘Sustainable Hunting’ .

Aslında bu bağlayıcılığı olmayan  prensipler , geliştirilme amaçları olan avcılığı doğru ve faydalı bir enstrüman olarak  yaban hayatı ve daha genelde biyolojik çeşitliliğin hizmetinde akıllıca kullanımı için vardır .Biyolojik çeşitlilik ve avcılık yıllardır ülkemizde algılandığı ve kamuoyuna lanse edildiğinin tam tersine birbirleri için gerekli olan konulardır.

Gelelim Sürdürülebilir Avcılığın kapsamına giren konulara;

- Avda kullanılan ateşli silahlar, yaylar, tuzaklar, köpekler ve avda kullanılan yırtıcı kuşlar, biyolojik çeşitliliği kolaylaştırmak, korumacılık ve kırsal yaşamın geliştirilmesi elbette ki girer.

- Avcıların cesaretle sahip çıktığı gözlem, idare, bilimsel araştırma yaban hayatının ve yaşama ortamlarının korunmasındaki yakın çalışma girer,

- Avcılar ve arazi sahipleri, çiftçiler, yerel yönetimler, belediyeler gibi diğer destekçiler arasında oluşturulan birlikteliğin koruma, av ve yaban idaresi ve biyolojik çeşitlilik de girer.

    Gördüğünüz gibi av turizminden  kırsal yaşamın desteklenmesine , avda canlı silah olarak kullanılan yırtıcı kuşlara kadar geniş kapsamlı bir bakış açısının altında biyolojik çeşitliliğin bir enstrümanı olarak kullanılan Sürdürülebilir Avcılık kavramı ile karşı karşıyayız.

    Avcılığı sürdürülebilir kılmak için Avrupa Birliği Avcılarınca ortaklaşa konulmuş standartlar vardır bunlar olmazsa olmazlar arasındadır ki en iyi şekilde avcılık eğitimi almak bunların başında gelir. Sadece nazari bir eğitim değil çok özenli ve yaban hayatı dinamiklerini iyi bilen bir avcılık gerekir.

    Bu standartlar arasında yetenekli bir avcılık yani av köpeği eğitiminden hastalıklarına , yivli ve yivsiz silahların yüksek isabetle kullanımdan yabani hayvan türlerinin her hava şartında doğru olarak tespitine ve yanı sıra güvenlik kurallarına sıkı sıkı bağlılık da gerek şarttır. Bu eğitim konusunda geçmişte Avdoğa Dergisi’nde yayınlanmış olan ‘Bizde Nasıl Onlarda Nasıl’ yazı dizimde ve ‘Yaşar Burak Uslu’yla Dünyada Bu Ay’ yazı dizimde uzun süre ülkeler bazında bilgiler aktarmıştım takip edenler hatırlayacaklardır.

Evet gelecek bölümde Sürdürülebilir Avcılık ‘Sustainable Hunting’ başlığında  uluslar arası anlaşmalar kapsamında yabani yaşam kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı konusuyla birlikte olmak üzere rastgelsin…

Yaşar Burak Uslu

 Kaynakça; European Charter on Hunting and Biodiversity , C.I.C. Technical Series Publication No.2

 Not; Avrupa Birliği konusundaki araştırmalarımı uzun yıllardır takip eden ve her zaman destekleyen ve bu kitabın orijinal nüshasını şahsıma hediye eden Sayın C.I.C. Türkiye Delegasyon Başkanı, değerli ağabeyim Ömer Borovalı’ya teşekkür ederim

Gönder