%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

AV GERÇEĞİ -THE TRUTH ABOUT HUNTING -1 (YENİ)

Yaşar Burak Uslu
info@yabantv.com

Merhaba sevgili Avcı dostlarım , sizlerle yeni bir yazı dizisi ile tekrar birlikteyiz. Bu yazı dizisinin hem siz avcı dostlarım , hem konunun yasal muhatapları olan kurumlar hem de ülkemizde ki Av ve Yaban Hayatı konusunda çalışmalar yapan akademik çevrelerine bilimsel altyapıya sahip güncel katkı sağlayabilmesini umut ediyorum. Dünya ve özellikle de Avrupa Birliği odaklı hazırladığım bu çalışma umuyorum güncel kaynak ihtiyacı çeken kamuoyumuza da başvuru ve referans kaynağı olur.

Bilindiği gibi göçmen kuşların dünya üzerinde takip ettikleri rota kuzey – güney doğrultusudur. Bu rota dünya üzerinde kuzey yarım küre ile güney yarım kürenin mevsimsel özellikleri nedeniyle kuşların yaşam döngüsü içerisinde yapması gereken , kaçınılmaz gerekliliklerden ötürü ortaya çıkmıştır.

Avrupa kıtası üzerinde yıllar önce avcıların ve bilim adamlarının ortak endişeleri ve sorumluluk duygularının başlattığı gözlem çalışmalarının günümüzde ne kadar önemli bir başlangıç olduğu artık tartışılmaz bir realitedir.

Yıllardır yapılan bu çalışmalar son yıllarda Avrupa Birliği eksenli kolektif çalışma ile bilgilerin tek elden analizi ve kaynağı kullananın aktif katılımı ile yepyeni bir noktaya ulaşmıştır.

Çalışmalarım sonucunda ulaştığım kaynaklar tür bazında bizleri oldukça şaşırtacak bir geçmişe sahiptir . Sadece Orman Çulluğu-Scolopax rusticola  için veriler 1921 yılına kadar ulaşmaktadır dersem ne demek istediğim herhalde daha iyi anlaşılacaktır.

Bu yazı dizisinde geçmiş Avrupa Birliği araştırmalarım dan farklı olarak konuyu daha kapsamlı olarak ve yasal zeminleri ile de bulacaksınız .

Özellikle Avrupa Birliği mevzuatı ve bunun ülkemiz deki uygulamalarını resmi belgeler ışığında ve anlatıla gelenlerden çok daha farklı olduğunu müşahade edeceksiniz. Bu noktada hak arama çabasında bulunan avcılarımızın ve avcılık örgütlerinin özellikle bu yasal çerçevede oldukça faydalanacaklarına inanıyorum.

Gelecek sayıda yeni yazı dizisi ile birlikte olmak üzere…

Yaşar Burak USLU

Gönder