%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

ALABALIK VE DOĞA SEVGİSİ (YENİ)

Öğr.Gör.İlhan Deveci
info@yabantv.com

Nadide bulunan, haz alınan, beğenilen, kaybedilen her şey değerlidir. Önemsenir ve özlenir. Bu değerler maddi ve manevi anlamda çok üst düzeyde yerini alırken zamanla duygusal yaklaşımları da beraberinde getirir. Günümüzde bu değerlerin en önemlilerinden birisi şüphesiz ki doğal yaşamdır. Her geçen gün yok olan doğal değerler bu önemi gittikçe artırmakta ve her doğa severi de üzerek telaşlandırmaktadır. Bu yok oluş sürecinden olumsuz etkilenen en önemli grup ise; Avcı Doğa Tutkunlarıdır. Avcının güzel olanı değerlendirmesi,  ona verdiği önem bir sanatçının bakış açısı ile ancak örtüşebilir. Tabiat ve barındırdığı  doğal  yaşam  ise, bir avcı için güzel kavramına verilebilecek en iyi örnektir. Avcının doğaya bakışını, onu algılayışını, hissetmesini kelimelerle anlatabilmek mümkün değildir. Onu dinlemeyi, onu anlamayı, onu hissetmeyi, onu yaşamayı, ondan haz almasını bilen neredeyse onun kadar yok gibidir. Bu öyle bir duygudur ki, avcı doğaya ve yaban yaşamına adeta aşıktır. Onu kıskanır, namahrem eli deysin istemez. Onu sever, aşk düzeyinde bağlanır doğaya… Ama bu sevgisini de anlatamaz. Çünkü sevdiğini alır doğadan. Ona sahiplenir. Benimser onu, Onu çokta algılayamaz diğerleri…

İşte Alabalıkta böyle bir güzeldir doğada. Salına-salına  nazlı bir gelin gibi süzülür temiz, berrak ve soğuk sularda. Bu güzele sahip olmak ise, neredeyse her avcının hayalidir. Sever çünkü avcı doğayı, alabalığı ve ona dair her şeyi. Sevdiğini de almak ister doğadan. Ona sahiplenmek, onu sevmek, onunla doğada bütünleşmek ister. Alabalığın getirdiği sosyal yaşama bağlanır. Onun zevk ve heyecanı ile mutlu olur. Akarsuyun şırıltısı bazen gök gürler gibi olsa da dinlendirir onu. Arınır tüm dertlerinden, zindelik kazanır dimağı. Avcı, alabalık avın da adeta bütünleşir doğayla. Elinde sadece bir kamış, mücadele eder zor koşullarla. Bazen, sırılsıklam terlediği yada yağmurdan ıslandığı günün sonunda boş döner evine. Bu hiçte önemli değildir onun için. Önemli olan orada olmaktır, doğada… ve dostlarla…

Bu değerli balığın avcılığı da bir çok hassasiyeti ve paylaşımları da beraberinde getirir. Alabalığa karşı sevginin saygıya dönüşmüş hali, bu hassasiyetin önemini arttırır. Bu kapsamda alabalığın yaşamımıza getirdiği heyecanın ve paylaşımın izlerini sürmeye çalışırken, bu nadide balığın avcılığındaki önemli hususları da vurgulamaya çalışalım;

Doğaya çıkmak için bir fırsat; Cennet, doğal olarak tarif edilseydi şüphesiz ki temiz sularında alabalıklar yaşardı. Alabalığın tabiatın en cömert ve en güzel olduğu alanlarda bulunması, bizlere eşsiz doğa manzaraları içerisinde dingin bir yaşam imkanı sunar. Bulunmaz bu güzellikleri yaşamak için önemli bir fırsattır alabalık avı…

Dostlarla paylaşıma vesile olması; Yaşamda, mutluluklar paylaştıkça çoğalmakta, acılar ise paylaştıkça azalmaktadır. Alabalık avcılığı diğer tüm avcılık türlerinde de olduğu gibi önemli paylaşımlara ve yeni dostluklara vesile olmaktadır. Dostlukların güzel ortamlarda pekişmesine katkı sağlamaktadır.

Doğada spor imkanı; Derelerin fiziksel aktivite gerektiren coğrafi yapısı temiz havada mükemmel bir spor imkanı sunar. Yorulduğumuz halde dinlendiğimiz ender spor olanaklarını  alabalık avında bulmak mümkündür.

Maceraya davet; Alabalık avında yaban yaşamının sunduğu sürprizler ve doğal coğrafyanın zor koşulları, adrenalini yüksek bir maceraya bizleri sürükler. Yeri geldiğinde sarp kayalara tırmanmak, derin sularda yüzmek gerekirken, boz bir ayının devirdiği taşlar bulunmaz görselleri bizlere sunabilir.

Nadide bir lezzete davet; Soğuk, temiz ve berrak suların sunduğu yaşam alanı, alabalığın son derece lezzetli olmasına vesiledir. Bu lezzete sahip olmak vazgeçilmez bir tutkununda başlangıcı olabilir.

Kişiye ve yöreselliğe göre değişebilecek bir çok sebep daha saymak mümkün şüphesiz. Bu güzel nedenlere vesile olan alabalık avcılığında bazı hassasiyetlere de yer vermek gerektiğinde şunları söyleyebiliriz;

Sessizlik; Avcılığın temel gerekliliklerinden biri olan sessizlik faktörü, alabalık avcılığında son derece önemlidir. Özellikle zeminde bıraktığımız ses ve titreşim balığı tedirgin ederek yakalanmasını engelleyebilir.

Görünmemek; Alabalık, avcı özelliği gereği su üzerindeki cisimleri çok iyi görebilir. Bu anlamda dereye zemine yakın, alçalarak yaklaşmak gerekir. Yem ihtimali gereği derenin akış istikametinin tersine bakan alabalıklara arkadan yaklaşmak yine görünürlüğü engelleyecek bir diğer hassasiyettir.

Kamuflaj;Alabalık avında doğaya uyumlu renklerdeki kıyafetler giyilmelidir. Bu tarz giyinmek alabalık avında görünmezliği destekleyerek başarıyı arttıracaktır.

Teçhizat; Kamış olarak iki farklı seçenek uygundur. Göl kamışı üç ile dört metre boyutu ile ideal olabilir. Buradaki boyut yöresel çerçevede coğrafi duruma göre seçilmelidir. İkinci seçenekte ise; makaralı ince ve küçük boy esnek meps kamışları kullanılabilir. Yine kamış boyu yöresel olarak bitki ve arazi yapısına göre seçilecektir. Her iki kamış türünde de karbon dayanıklı ürünleri seçmekte yarar vardır. Misina da ise; 0,18-0,22 mm. aralığı çekeri yüksek dayanıklı ürünler uygundur. İğnelerde ise alabalığa uygun 7 yada 8’nolar tercih edilebilir. İğne renginin parlak olamaması, çaprazının bulunması ve ucunun kolay körelmemesi gerekir. Meps kullanımında iğnede kırmızı benekli renkler tercih edilebilir. Ağırlıklar derenin debisine göre artırılmalı yada azaltılmalıdır. Bu anlamda yanımızda farklı ağırlıklarda kurşunlar bulunmalıdır. Genel olarak ise şunu söylemek mümkündür; ‘Teçhizatta en iyi kalitelerin tercih edilmesi ve yedekli bulunulması sorunları azaltarak başarıyı arttıracaktır.’

Alabalıklar yaşam alanlarının tabiatın doğal ve temiz ortamları olması nedeni ile adeta doğanın sigortasıdırlar. Her geçen gün kirlenen dünyamızda, alabalıkların derelerimizde yaşıyor olması, doğal dengelerinin korunduğu anlamına gelir. Bu anlamda alabalığı korumak her avcı için kutsal bir görev sayılır.

Alabalık avcılığının sürdürülebilir olması için en ideal avlanma yöntemi sportif olta balıkçılığıdır. Bu yöntemin dışındaki yöntemler yasak olduğu gibi, hiçbir gerçek avcıya da yakışmayan  davranışlardır. Bu değerli balığı korumak, avlayarak yaşatmak bu konudaki hassasiyeti kaçınılmaz kılmaktadır. Doğal yaşamın sürdürülebilirliği sayesinde avcılık hobimizin mümkün olduğunu bilen bizler bilinçli olmak, yasal yollarla avlanmak, doğal yaşama katkı sağlamak zorundayız. Temiz derelerde bol avlar dileğimle saygılar sunarım.

Gönder