%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

BİR YERDE BİR HATA VAR… (YENİ)

Alper Güngör - İsveç
info@yabantv.com

Bir çok ülkede av yaptım, her gittiğim ülke sanki bir av cenneti. İngiltere’de geyik beklemeye gidecektim sülünlerin saldırısına uğradım arabadan inemedim. İskoçya’da tavşan avında fişeğim bitti. Polonya’da 11 domuz vurdum daha vuracaktım param bitti. İsveç’te vurduğum karaca ve geyiklerin haddi hesabı yok. Anlatmakla bitmez yaptığım avlar. Her yerden iyi bir av yapmış duygusuyla ayrıldım.

Çocukluğumda rahmetli babamla yaptığım avlarda öyleydi. Evden iki yüz metre sonra bıldırcın avı yapardık. Keklik avlarında babama yalvarırdım” daha vurma en azından tavsan vurma taşıyamıyorum artık” diye. Ava bir fişeklik dolusu fişekle giderdik, bitince de av biterdi.

Burnumuzun dibinde Bulgaristan, Romanya bir av cenneti. Her türlü av var. Öbür Avrupa ülkelerini ve İskandinavya’yı yazmaya gerek yok. İran’da bile av bizden çok iyi. Azerbaycan ona keza.

Eeee! Onlarda olan bizde niye yok? Demek ki bir yerde bir hata var. Oturup hiç kafa yorduk mu bu konuda? Avcılar olarak ,doğa sevenler olarak,devlet olarak.Şikayet ederek bir şeyi değiştiremeyeceğimize göre çözüm aramanın zamanı geldi de geçiyor bile. Geç olsa da bir şeyler yapmak hiç yapmamaktan iyidir.

Doğa sevenler olarak yapacak çok şeylerimiz var. Gözümüzün önünde doğa katlediliyor kılını kıpırdatan yok. Zavallı hayvanların yaşam alanları her geçen gün daralıyor daraltılıyor. Bıldırcın avladığımız yerlerde gökdelenler göğü deliyor. Göller kurutuyor, gık diyen yok. Rahmetli Ufuk ağabey bu konuyu gündeme getirdi ama bayrağı ondan alıp devam eden kimse yok.

Avcılar olarak da yapacak çok şeylerimiz var. Önce iyi bir avcının iyi bir doğa koruyucusu olması gerektiğini unutmayalım.  Sağlam bir örgütlenme şart. Eğitime,seminerlere ağırlık verilmeli. Anadolu’ya açılmalı, düzenli olarak köyler ziyaret edilmeli ,bilinçlendirme kırsaldan başlatılmalı. Bunun içinde bir” köy enstitüsü ruhu ” yaratılmalı. Örneğin İsveç’te  ”avcılık ve doğa koruma” liseleri var. Oradan yetişenler bu görevi fazlasıyla yapıyorlar. Türkiye’deki devletin memurlarını görüyoruz avı avcı kadar bilmiyor doğa bilgisi de yetersiz birde işin içine rüşvet girdimi sonunu siz tahmin edin.

Devlet, avcı, doğasever dayanışması şart. Her türlü görüşe yer verilmeli ; demokratik ortamda  en doğru kararların alınacağı kanısındayım. Av karşıtlarının bile bize bazı şeyler kazandırabileceğine inanıyorum. Avcıdan daha çok silah olan bir ülkede denetim mekanizması  biraz zor çalışır. Yasaklar yalnızca kağıt üzerinde kalır. Devletin av silahlarını daha iyi denetlemesi gerekir. Satanı da alanı da. Daha evvel yazmıştım İsveç’te yalnız avcılık ehliyeti olan silah alabilir. Kanunlar avcının işini kolaylaştırmak için olmalıdır. Bir avcı belgesi ,sağlık raporu almak için insanlar perişan edilmemeli.Edilirse insanlar hakkıyla alma yerine satın alırlar sonuçta da avcı yerine vesikalı  katiller yaratırız.

Ne zaman avcı oluruz?  Doğanın dostu olup onu kökten devirme yerine doğru budayıp canına can kattığımız zaman.

Gönder