%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

Yazarlar

Anasayfaya git Sonraki yazara git Önceki yazara git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş :

DEKLANŞÖR (YENİ)

Öğr.Gör.İlhan Deveci
info@yabantv.com

         Doğal yaşamın eşsiz güzelliklerinin aşka dönüşmüş kutsal hali; avcılık…

         Bu ne yaman çelişkidir bilinmez ama, bilinen bir gerçek vardır ki; Avcının doğaya olan tutkusu ancak aşk düzeyinde bir bağlılıkla anlatılabilir.

         Bir çok insanın hissedemediği, anlayamadığı bu duygu, avcıyı yaşama bağlayan en önemli motivasyon kaynağıdır. Avcı için avlanmak, doğada bulunmak için en önemli bir vesiledir. Bu anlamda avcılık; doğal yaşamla bütünleşen sosyal bir olaydır. Doğada dostlarla bulunmanın yeterliliği, avlanmanın gayesinden daha önemli olmakla beraber bu anlamda vurmak fiili asla ön planda yer almayan bir sonuçtur.

         Sert rüzgarın çelikleşmiş keskin yüzünü iliklerimizde hissettiğimiz anlarda, sıcağın tenimizi kavurarak yaktığı günlerde, ormanın yeşil denizinde kaybolduğumuz, gecenin karanlığında yıldızlarla yalnız kaldığımız zamanlarda, kalp atışlarımızın bazen koşmaktan, bazen heyecandan tüm bedenimizi titrettiği dönemlerde, köpeğimizin estetiği ile kendimizden geçtiğimiz dakikalarda, tarif edilemez duygulara kapılırız.

         Bu güzellikleri doyasıya yaşayan bizlerin, bu anları ölümsüzleştirmesi ise son derece önemlidir. Uçup giden bu güzellikler, anılarla birlikte bazen bir fotoğrafa, bazen de bir film karesine dönüşmelidir.

         Son derece mühim bu hususu  aşağıdaki gerekçelerle açıklamak mümkündür;

-         Her şeyden önce yaşanılan anılar değerlidir ve hatıra olarak saklanmalıdır.

-         Doğal ortamlarda avda bulunmak hiç kimsenin göremediği ve yaşayamadığı anları görmemize imkan tanır. Bu nadide güzellikleri belgelemeli ve paylaşmalıyız.

-         Avı, doğayı ve ava dair o anları fotoğraflamak veya filme almak, vurmayı ikinci plana almanın yanında, avcının gelişiminde en önemli noktalardandır.

-         Yaban yaşamı insanların merak ettiği en önemli belgesel nitelikli konulardandır. İmkanlar dahilinde bu değerli yaşamı kayda almak, doğaya katkı mahiyetinde önemli bir hizmet olabilir.

-         Avı, avcıyı, köpeği ve doğayı en iyi yorumlayan ve anlatan şüphesiz ki avcı olacaktır. Bu anlamda avcı bir kameraman, bu duygu ve heyecanı yansıtmada şüphesiz ki çok başarılı olacaktır.

         Gelişen teknoloji ile birlikte kayıt cihazlarındaki olumlu değişmeler bu değerli anları sanatsal boyutta belgelemede önemli katkılar sunmaktadır. Teknolojinin sunmuş olduğu bu ekonomik imkanlardan yararlanarak HD (Yüksek çözünürlük) kalitesinde geniş açılı, tele objektifli ve hızlı çekimlere imkan sunan sensöre sahip makine ve kameralarla mükemmel kareler yakalamak imkanına sahip olabiliriz.

         Her şeyde olduğu gibi bu konuda da eğitim almak, araştırmak ve ilgili kaynakları okuyarak bilgi sahibi olmak başlangıç için gerekli hususlar. Avda ve doğada yapılan çekimlerle pekişen bu bilgiler, kaçan avlarla daha da anlam kazanırken, av hırsımızı yenmeye ve nefsimizi terbiye etmeye de vesile olmaktadır. Silahın yerini alan kamera ya da fotoğraf makinesi avdan alınan hazzı daha da artırarak ayrı bir boyuta sürükleyip anlamlı kılmaktadır.

         Fotoğraf ve film çekimleri sanatsal bir faaliyet olmakla beraber, bu konuda var olan yeteneğimizin eğitim, araştırma ve uygulamalarla pekiştirilmesi başarıyı artıracaktır. Ava ve doğaya dair güzellikleri bir avcının sanatçı gözüyle görebilmesinin yorumu, emsalsiz tablolardan farksız olabilir. Bu anlamda bir avcının avı ve doğayı yorumlaması, sanatçı kişiliği ile birleştiğinde tarif edilemez güzellikteki bir başyapıta dönüşür. Avcı olmayan bir sanatçının avı yorumlaması ne kadar yetersiz olabilecekse, bir avcının da var olan sanatçı yanı, bu yorumu mükemmel hale getirecektir.

         Av konusunda belgesel nitelik taşıyan yerli yapımların eksikliği, konunun önemini ortaya koyan bir diğer önemli husustur. Bu eksikliğin en büyük nedenlerinden biri; avcının av hırsını yenememesi sonucu fotoğraf makinesini ya da kamerayı eline almaması veya çekim yapanın avcı olmamasındandır. Ülkemizde Yaban TV’nin yayına girmesi ile daha da anlam bulan bu hususta, avcının detaylı yorumu, bilimsel düzeydeki bilgisiyle çok değerli eserlerin çıkmasına neden olabilir.

         Anı fotoğrafçılığından öteye, sanatsal ve belgesel özellikler taşıyabilecek bu görüntülerin kaydı, paylaşmayı, gelişmeyi ve avın en üst boyutunu bizlere tattıran önemli bir faaliyetimiz olabilir.   

         Haydi tetik yerine deklanşöre basmaya, haydi güzellikleri yakalamaya…

          Saygılarımla

Öğr.Gör. İlhan DEVECİ

Gönder