%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

PET

Anasayfaya git Sonraki habere git Önceki habere git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Yeşil Deniz Kaplumbağası Kurtarıldı

Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne (DEKAMER) Gönderildi...

Yeşil Deniz Kaplumbağası Kurtarıldı

Fethiye’nin Karagözler Mahallesi’nde deniz içerisinde ters vaziyette bulunarak sahile çıkarılan ve nesli tükenmekte olan yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia mydas), Dalyan’daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne (DEKAMER) gönderildi. 

 

Fethiye’de Karagözler Mahallesi’nde deniz içerisinde bir kaplumbağanın ters şekilde durduğunu gören Ali İhsan Buğdaycı adlı vatandaş, kaplumbağanın yaşadığını anlayınca sahile çıkardı. Ardından durumu ilk önce Fethiye Belediyesi Zabıtası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne bildirdi.

 

Deniz kenarında sahiline gelen yetkililer, dış görünümünde yara olmayan fakat baygın görülen kaplumbağa için Dalyan’daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne (DEKAMER) haber verdi. Akdeniz’de sayılarının 500 adet olduğu ve koruma altında tutulduğu bilinen Yeşil Deniz Kaplumbağası için Dalyan’dan kısa sürede gelen DEKAMER Yetkileri gerekli ön incelemeyi yaptıktan sonra özel bir kaba koydu.

 

Özel bir kaba konan yeşil deniz kaplumbağası araçla DEKAMER’e götürüldü.DEKAMER Yetkilisi Meryem Tekin Yeşil,deniz kaplumbağasının 10-15 yaşlarında genç bir kaplumbağa olduğunu belirterek, “Bu tür kaplumbağalar kış aylarında burada bulunmaz. Arap yarımadalarında olurlar. Yazın buraya gelirler. Kaplumbağa halsiz kalmış gibi görülüyor. Halsiz kalınca beslenmede yapmazlar. O yüzden merkezimizde bakıma alacağız” dedi.

 

“Kaplumbağayı sahile çıkaran Ali İhsan Buğdaycı ise, “Deniz içerisinde ters olduğunu görünce ölü olduğunu düşündüm. Daha sonra yaşadığını anlayınca denize girerek kaplumbağayı sahile çıkardım. Ardından yetkililere haber verdim” diye konuştu.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz