%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

KAMADER Sazan Yarışması SONUÇLARI

KAMADER'in Düzenlediği 3.Ulusal Sazan Balığı Tutma Yarışması” Çok Çekişmeli Geçti

KAMADER Sazan Yarışması SONUÇLARI

Haberin Fotoğrafları

Kısa adı KAMADER olan, Kocaeli Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin organize ettiği, “3. Ulusal Sazan Balığı Tutma Yarışması” büyük bir çekişmeye sahne oldu.

Tarım Bakanlığının izni ile, Kocaeli Derince İlçesi İshakçılar Köyü Tahtalı Göleti’nde yapılan yarışmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden 55 takım ve toplam 110 usta balıkçı katıldı.  KAMADER Başkanı Engin UZTÜRK’ün ev sahipliğinde gerçekleşen yarışmanın final bölümüne Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar ve çevre köy muhtarları katıldı.

Yarışmaya yerel olarak bürokrat belediye başkanı ve siyasetçiler ilgi duymasa da, Türkiye’de sadece Kocaeli’nde yapılan ulusal sazan balığı tutma yarışmasına dışarıdan çok büyük katılım sağlandı. Yarışmaya davetli olarak, Yaban TV Yönetim Kurulu Başkanı Melih Meriç, CNN Türk’ün ünlü belgesel yapımcısı Güven İslamoğlu, Yaban TV Programcısı ve AV-DOĞA Dergisi sahibi Kamil Üçbaş, Ankara Rastgele-Der  Başkanı Efkan Güvendi, Sakarya SAMADER Başkanı Nihat Avcı, Uşak USOBDER Başkanı İsmail Atalay, İstanbul Balıkçılığı Geliştirme ve Koruma Derneği Genel Başkanı Nasuhi Albulak, Ankara OLTACILAR-DER Genel Başkanı Serkan İnanç, İstanbul AVRASYADER Başkanı Mehmet Çetin,Türkiyede Amatör Balıkcılığın duayenlerinden Tarık Ersal katıldı.

Ayrıca yarışmaya, Türk Milli Takımından, geçen yıl Fransa’da düzenlenen Sazan yarışmasında ülkemizi temsil eden ve dünya 4.sü olan Metin Yamak ve Sevgin Avcı ile birlikte milli düzeyde 2 takım daha katıldı.

Yarışmada 2. Kg. Sazan balığı tutan Çaylaklar Team’den Derince’li Mauharrem Kansu ve Mahmut Uzunoğlu ikinci dalın birincisi oldular. İkinciliği İstanbul Carp Clup’den Metin Yamak ve Sezgin Avcı elde ettiler. 1,5 Kg.’mın altında tutulan balıklar dereye girmedi. Tutulan tüm balıklar sportif balıkçılık ruhuna uygun olarak gölete geri salındı.

Yarışma çerçevesinde ayrıca doğa, insan ve balık   konulu birde amatör fotoğraf yarışması düzenlendi. Jüri üyeliklerini KOÜ Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Ali Fuat Altın, KOÜ Tıp Fakültesinden Dr. Yusufhan Yazır, KOÜ’den Yard. Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül, KAMADER Basın Danışmanı Metin Girgin ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi İmran Ergin’in yaptığı yarışmada birinciliği İstanbul’dan Mustafa Dedemli kazandı.

Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, böyle bir yarışmaya ilk defa katıldığını belirterek “Gerçekten böyle bir organizasyon beni çok etkiledi. 3 gün boyunca burada çadır kurup balık avlamak, amatör ruh ile tutkunun ne anlama geldiğini gösteriyor. Yarışmacılar arasında doktor, mühendis, üst düzey yöneticilerin olması, bu işin ne kadar ciddi bir şey olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Başkan Alemdar, yarışmacılar arasında yıllar önce üniversiteden arkadaşına rast gelmesine hem çok şaşırdı, hem de çok sevindi. Başkan Aziz Alemdar, böylesine büyük bir yarışmanın kendi bölgesinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KAMADER Başkanı Engin Uztürk ve yönetim kurulu üyelerini tebrik etti.

Yarışmaca dereceye girenlere çok değerli olta ve balıkçılık malzemeleri hediye edildi. Ayrıca, yarışmacılar arasında yapılan çekilişte yine çok kıymetli hediyeler verildi.

KAMADER Başkanı Engin Uztürk, bu sene üçüncüsünü düzenledikleri yarışmanın çok görkemli ve kaliteli geçtiğini, katılımın bir hayli fazla olduğunu belirterek “Böyle bir organizasyonun gerçekleşmesinde katkıları bulunan Büyükşehir, İzmit ve Derince Belediyeleri ile tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. (Metin GİRGİN)

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz