%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Fındığı Don Vurdu

Don Olayı Fındığın Polen ve Karanfillerine Zarar Verdi

Fındığı Don Vurdu

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, geçtiğimiz günlerde yağan karın ardından meydana gelen donun fındığın polen ve karanfillerine zarar verdiğini, bunun da rekolteye yansıyacağını söyledi.

 

Prof. Dr. Turan Karadeniz; yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde devam ederken fındığın karanfillerinin erken açmaya başladığını, ancak hemen ardından yağan karın bunu engellediğini belirterek, "Fındığın karanfillerinin erken açılmasının gecikmesi gerekiyordu. Yağan kar karanfillerin erken açılmasını önledi. Ancak hemen ardından ortaya çıkan, özellikle yüksek kesimlerde -12 ile -14 dereye varan don olayı fındığın karanfillerini ve polenlerini kısmen üşüttü. Bu durumda dondan

 

fındık zarar gördü. Bu zarar rekolteye olumsuz yansıyacaktır. Ancak ne kadar zarar olup olmadığı en az 10 gün sonra yapılacak tespitlerde ortaya çıkar" dedi.

 

Turan Karadeniz, don olayının önüne geçebilmek için tarım sigortası yapılması, aynı zamanda tedbiri elden bırakmamak için fındık bahçelerinde dumanlama ve yağmurlama sistemi uygulanması gerektiğini kaydetti. Karadeniz, "Tarım sigortası yapılması üretici açısından çok uygundur. Ancak tarım sigortası yaptırıp, zarar oluştuğunda 'nasıl olsa sigortalı, devlet parasını öder' diye yan gelip yatmamak, tedbiri elden bırakmamak gerekir. Çünkü burada esas olan Türkiye'nin tekel olduğu bir ürün olan fındığın imajını

kurtarmakta üreticiye düşer. O sebeple fındık bahçelerinde saman yığınlarının yakılmasıyla dumanlama, ateş yakma veya yağmurlama sistemi uygulanmalıdır" diye konuştu.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz