%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Buz Üstünde Balık Avı

Muş'ta Murat Nehri'nde Balık Avlayarak Geçimlerini Sağlayan Vatandaşların Yüzünü Güldürdü.

Buz Üstünde Balık Avı

Muş'ta büyük ölçüde buz tutan Murat Nehri, balıkçıların ilginç yöntemlerle avlanmalarına sahne oluyor. Buzla kaplı nehirde ağlarla balık avlayan vatandaşlar, balık dolu ağlarını toplarken tehlikeye aldırış etmiyor.

 

Kentte etkili olan soğuk hava, Murat Nehri'nde balık avlayarak geçimlerini sağlayan vatandaşların yüzünü güldürdü. Soğuk havaya aldırış etmeyen balıkçılar, korkusuzca üzerinde yürüdükleri buzları kırarak serpmelerini suya atıyor. Avlanmak için ölümüne mücadele eden balıkçılar, hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düşmesine bile aldırış etmeyerek avlanmaya çalışıyor.

 

Buzu kırarak balık tutmaya çalıştıklarını söyleyen Abdurrahman Temel isimli balıkçı, zaman zaman nehre düşme riski ile karşılaştıklarını söyledi. Sürekli Murat Nehri'nde avlandıklarını ancak nehrin tamamen buzla kaplandığı kış döneminde bunun çok güç olduğunu söyleyen Abdurrahman Temel, "Geçimini balıkçılıkla sağlayan köylüler olarak bir araya gelip ilk önce buz tutan nehirde balık olan bölgeleri kazma ve küreklerle kırıyoruz. Ardından iz yaptığımız bölgeye ağlarımızı atıp gidiyoruz. Sabah erken saatlerde gelip attığımız ağı çıkararak balıkları toplayıp merkezde kurulan semt pazarlarında satışa sunuyoruz" dedi.

 

Soğuk havanın kendilerini bu işten vazgeçiremediğini altını çizen Temel, buz kırarak balık avlamanın ayrı bir zevki olduğunu ifade etti.

 

Yapacak başka işleri olmadığı için soğuk ve dondurucu havaya rağmen balıkçılık yaptıklarını söyleyen Metin Aydın ise, "Nehrin üzerindeki buz tabakasını kırmak oldukça güç. Ama biz balıkçılar bu güçlüğe rağmen kazma ve küreklerle bu buzu kırıp balık tutmak zorundayız. Muş'ta özellikle nehirlere yakın köylerde yaşıyorsan bundan başka yapacak işin yok demektir. Ama biz nasibimizi burada aradığımız için mutluyuz. Gerçi yapacak başka bir işimiz de yok" şeklinde konuştu.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz