%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Usulsüz Avlanma Cezaları Arttı

Cezalar Yüzde 10,26 Arttı. Avcılık Belgesi Almadan Avlananlara 406 Lira Ceza Kesilecek...

Usulsüz Avlanma Cezaları Arttı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2012 yılında işlenen av kabahati ve suçlarında uygulanacak para cezaları,Merkez Av Komisyonu,kararları gereği, 2011 yılı yeniden değerleme oranı olan yüzde 10,26 oranında artırıldı.

Yurt içinde sergilenmek üzere veya gösteri amaçlı ithalatına izin verilen yaban hayvanlarının satılmasında 4 bin 76 lira idari para cezası uygulanacak.

Ticareti yasak yaban hayvanlarını satanlar ve alanlar da 679 ile 3 bin 397 lira arasında değişen idari para cezalarına çarptırılacak.

Belge almadan avlanan yabancı avcılara bin 358 lira ceza verilirken, bu avcılara geçici avcılık belgesinde yazılı türler ve izin verilen yerler dışında avlanmaları durumunda 6 bin 795 lira idari para cezası kesilecek. Ayrıcı bu işlere aracılık eden av turizmi seyahat acenteleri, kişi ve kuruluşlara 13 bin 591 lira ceza verilecek.

Yasak av araçlarını bulunduran ve kullananlar 202 lira ceza, avcılık belgesi almadan avlananlar 406 lira ceza, izin almadan avlananlar ise 202 lira ceza ödeyecek.

Özel avlakların kuruluş amaçları dışında işletilmesinin cezası bin 629 lira olarak belirlenirken, avlaklarda izin almadan avlanma ve yasaklanan avlaklarda avlanmaya da 270 lira idari para cezası verilecek.

Koruma altındaki yaban hayvanlarının avlanması, yaban hayvanlarının üreme, tüy değiştirme ve göç dönemlerinde rahatsız edilmesi, yavru ve yumurtalarının toplanması, yuvalarının dağıtılması, memelilerin kış uykusunda rahatsız edilmesi, lüzumu halinde yaban hayvanlarının kendilerinden, yavru ve yumurtalarından korundukları süre içinde faydalanma ve zararlı olanları ile mücadele esaslarına uyulmaması, koruma altında olmayan yaban hayvanlarının belli sayıda avlanabilmeleri için belirlenecek esas ve usullere uyulmaması, yaban hayvanlarının yaşam alanlarının tahrip edilmesi, avlanma süreleri ve avlanma miktarları dışında avlanma, av yasağına uymama gibi suçlar için verilecek ceza 245 liradan 270 liraya çıkarıldı.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz