%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Kamader'e 41 Kere Maşallah

5. Ulusal Sazan Balığı Tutma Yarışması” Sona Erdi. Yarışmada Toplam 41 Balık Tutuldu...

Kamader'e 41 Kere Maşallah

Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği KAMADER’in düzenlediği “5. Ulusal Sazan Balığı Tutma Yarışması” sona erdi. Yarışmada toplam 41 balık tutulurken, toplam ağırlıkları 90.121 gr. geldi.

 

Derince Tahtalı Göleti’nde yapılan yarışmaya Türkiye’nin çeşitli illerinden 51 takımdan oluşan, toplam 102 usta yarışmacı katıldı. Yarışma bitene kadar dakika dakika liderliklerin değiştiği çok çekişmeli geçen ve 4 gün süren yarışma 2 dalda yapıldı. En büyük balık dalında 26. kulvarda yarışan Kocaeli’den Volkan CANSEVER ve Sakarya’dan Yalçın ERDİNÇ ile yarışan Stubborn Carp team isimli takım tuttukları 7.025 gr.lık balık  ile birinciliği elde ettiler.

En çok balık tutma kategorisinde ise, 14’cü kulvarda, Gebze bölgesinden Gebze Big Carp Hunters Team’den Yılmaz ENDER ve Nuray KAYRAK toplamda 18.340 gr. ile birinci oldular.

İkinciliği 15.260 gr.’la 21’ci kulvardan Candan SÜZEN ve İsmet KARAKAYA’nın oluşturdukları Ekol Carp Takımı elde ederken, üçüncülüğü yine Stubborn Carp Teamden Volkan CANSEVER ve Yalçın ERDİNÇ 9.995 gr ile elde ettiler.

Yarışmacılar, 4 gün boyunca gölün etrafına kurdukları çadırlarda kaldılar. Başta yemek ve su ihtiyaçları olmak üzere tüm talepleri KAMADER tarafından karşılandı.

Etkinlikte ayrıca  Öğr.Gör. Mine MUTLU, Arş.Gör.Çağatay GÖKTAN, Arş.Gör. Erhan MUTLU, Dr. Yiğit SARAÇ, Yrd.Doç.Dr. Halim Aytekin ERGÜL ve Yrd.Doc.Dr. Yusufhan YAZIR’ın jüri üyeliklerini yaptığı “Doğa ve İnsan” konulu fotoğraf yarışması düzenlendi. Bir birinden güzel fotoğrafların çekildiği yarışmada, jüri üyeleri puan vermekte bir hayli zorlandı. Fotoğraf yarışmasında birinciliği İstanbul’dan Mustafa DEDEMLİ, ikinciliği Zonguldak’tan Özlem SARAÇ ve üçüncülüğü Kocaeli’den Enes AVCI elde ettiler. Özlem SARAÇ özel jüri ödülünü’de alırken, Sefa UZTÜRK afiş dalında ödüle layık bulundu. Ayrıca Cenker SAVAŞ, Mukadder ÇAĞLAR ve Akın AKBAŞ’ mansiyon ödülleri verildi.

 

Dereceye giren fotoğraflar kamader.org.tr adresinde yayınlanacaktır.

Yarışmaya ev sahipliği yapan KAMADER Başkanı Engin Uztürk, yarışmanın önceki yıllara göre daha kaliteli, renkli ve çekişmeli geçtiğini söyledi. Tutulan bütün balıkların suya geri salındığını hatırlatan Uztürk “Bu etkinliğin amacı, sportif balıkçılık ve sürdürülebilir avcılığın yanı sıra modern sazan avcılığınıda ön plana çıkartmaktadır. Türkiye’de 4 gün olması sebebi ile tek olan yarışmamıza, birçok ilden katılım sağlanmıştır. Yarışmamıza katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum. Başta Derince Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, İl Jandarma Alay Komutanlığı, Tarım il müdürlüğü, Bölge muhtarlarımıza, Taşköprülüler Derneğine ve sponsor firmalara verdikleri destekten ötürü şükranlarımı sunuyorum. Önümüzdeki sene yine dünya standartlarında bir yarışmada buluşmak üzere, tüm amatör balıkçılara rastgele diyorum.” dedi.

 

Ödül törenine katılan Derince Belediye Başkanı Dr.Aziz ALEMDAR’da konuşmasında başkanlığım süresince KAMADER ile yaptığımız bu 3’cü yarışmadır. Her sene üzerine koyarak, yapılan bu yarışmaların Özellikle Derince İlçesine bağlı bu güzel yörenin tanıtılmasına ve balıkçılık Turizminin gelişmesine katkı sağladığını söyleyerek, bu bölgenin gelişmesi için projeler hazırlıyoruz, zaten bölgede yapılan her türlü etkinliklere her zaman destek veriyoruz, seneye bu yarışmaya yine elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız dedi.

 

Derince Kaymakamı Cengiz CANTÜRK’te çok güzel bir organizasyon olduğunu, bu etkinliklerin amatör balıkçılık ve çevre bilincini geliştirdiğini, aynı zamanda bölgeye de dolaylı olarak katkı sağladığını belirterek. Bu güzel etkinliği yapan ve destek veren başta Kamaderi ve tüm camiayı kutluyorum. dedi.

 

Misafirlere Derince Belediyesi tarafından Kavurma, Pilav, Tatlı ve Ayran ikram edildikten sonra, etkinlik sona erdi...

 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz