%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

MAK Bir İlçede Tartışıldı

MAK sonrası, MAK kararları ve AVCILIK SİSTEMİ Türkiye'de ilk kez bir ilçede tartışıldı

MAK Bir İlçede Tartışıldı

EDREMİT MERKEZ AVCILIK, ATICILIK VE İHTİSAS KULÜBÜNDE MAK VE 4915 SAYILI KAK HAKKINDA BİLGİLENDİRME KONFERANSI

 

İstatistik verilere göre ay başına 2,6 faaliyet ile Türkiye’nin en faal avcılık kulübü olan Edremit Merkez Avcılar Kulübü, bu kez Tüm Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek MAK (Merkez Av Komisyonu) Kararları sonrası ilk kez bir ilçede düzenlenen toplantı ile üye ve misafirlerini MAK kararları ve 4915 sayılı KAK (Kara Avcılığı Kanunu) değişikliklerini ve yeni avcılık sistemini üyelerine duyurduğu bir faaliyeti daha gerçekleştirdi.

 

Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Sebati Nur Akbaş ve Av –Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü Mühendisleri Davut Polat ve Bünyamin Altun’un Ankara’dan katıldığı toplantıya, Balıkesir’den Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Kalfa, Mühendis Murat Erdem ve Edremit’ten Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisi Cengiz Uzun katıldılar.

 

Yön. Kur. Üyesi Öğr. Gör. İlhan Deveci kulübü ve Güney Marmara Avcılık ve Doğa Koruma Federasyonu adına yaptığı açılış konuşmasında bu be buna benzer etkinliklerde önemli olan üç şeye vurgu yapmak istediklerini belirterek şunları söyledi;

 

Her şeyden önce şunu ifade etmeliyiz ki burada Bakanlığın ve onun nezninde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün av ve avcıya bakış açısı taktire şayandır.  Son gelişmelerle ilgili bilgilendirme teklifimizi kendilerine ilettiğimizde tereddütsüz kabul ederek buraya kadar gelmişlerdir. Bu biz avcılara ve avcılıkla ilgili sivil toplum örgütlerine verilen değerin ve bakış açısının en önemli delilidir.  Bu anlamda kendilerine teşekkürü borç biliriz.

İkinci teşekkürümü siz değerli misafir ve üyelerimize yapmak isteriz; Bu faaliyetlerin yapılması ancak sizlerin değerli katılımları ile mümkündür. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan ve bu faaliyetlerin başarıya ulaşmasını sağlayan siz değerli katılımcılarımıza, üyelerimize ve bizleri  her zaman destekleyen Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Dereli kulüplerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Üçüncü bir teşekkürümüzü de müsaadenizle, uyum içerisinde başarı ile çalışan Başkan ve yönetim kurulumuza yapmak istiyorum.

 

Kısa açılış konuşmasının ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Sebati Nur Akbaş’ın takdim edilerek söz alması ile devam eden oturumda, Sn. Akbaş öncelikle 2012/2013 dönemi MAK kararları ve toplantısı ile ilgili bilgi verdi. Bölgesel değerlerden uzak açılış ve kapanış tarihleri ile limitlerin eleştirildiği oturumda avcılarında  yetkililerle aynı görüşte olması dikkat çekti. MAK kararlarının eleştirildiği oturumun ilk aşamasında karşılıklı fikir alışverişleri ön plana çıktı.

 

Edremit Avcılık, Atıcılık ve İhtisas Kulübünün  binasında yapılan toplantının ikinci bölümünde ise 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunundaki yapılacak değişiklikler ve gelişmeler ön plana alındı. Sn. Akbaş’ın yapılması düşünülen değişikliklerle ilgili her türlü öneriye açık olduklarını ifade etmesi ve bunların değerlendirileceğini belirtmesi tüm katılımcılarca taktir topladı.

 

Toplantının üye ve misafirlerden gelen öneri, teklif ve eleştirilerle zenginleşmesi, sürenin aşmasına sebep olsa da, sabırla dinlenilen ve cevap verilen konularda avcıların katılımına yetkililerce değer verilmesi taktir topladı.

 

Kulüp Başkanı Sedat Osmanoğlu’nun yaptığı konuşma ile tamamlanan gecede kuru pasta ve çay ikramı sunulurken, teşekkür belgelerini ise Ayvalık, Dereli ve Edremit Merkez kulüp başkanları verdiler.

 

Gecede ön plana çıkan önerilerin yazılı hale getirilerek bakanlığa sunulmasına karar verilerek bu tür iştişare toplantılarının önemine vurgu yapıldı.

 

İlhan DEVECİ

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz