%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği

PET

Anasayfaya git Sonraki habere git Önceki habere git
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Köpekler uydudan takip edilecek

Marmaris'te, çalınanların köpeklerin bulunabilmesi için çip uygulaması başladı.

Köpekler uydudan takip edilecek

MARMARİS - Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, Hayvan Rehabilitasyon Merkezi Sorumlusu Jeannie Thirkill ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, uygulama hakkında bilgi verdi ve çip takılan ilk köpeği gazetecilere tanıttı.        

 

Kaybolan köpeklerin yerinin takılan çip sayesinde kısa sürede belirleneceğini söyleyen Thirkill, ''Takip cihazlarının biri rehabilitasyon merkezimizde bir diğeri ise zabıta müdürlüğünde olacak. Kaybolan köpeğin çip numarası sisteme girilerek nerede olduğu tespit edilecek. Veterinerleri de bu sistemin içine dahil edebilirsek, örneğin bir trafik kazası olduğunda veterinere getirilen köpeğin çip numarası girilerek sahibine ulaşılabilir'' diye konuştu.       

 

Hayvanlar için en iyi koruma şekli olan bu sistemi Armutalan Belediyesi ile birlikte hayata geçireceklerini ifade eden Thirkill, ''Çipi köpeklerin omuz kısımlarında deri altına yerleştiriyoruz. Çiplerin takip edileceği iki cihazın siparişini verdik. Barınaktaki bütün köpeklere çip takacağız ve bu sisteme kaydı olmayan hiçbir hayvanı vermeyeceğiz'' dedi.        

Çipte köpekle ilgili kimlik bilgilerinin yanı sıra başka bilgilerin de yer alacağını kaydeden Thirkill, Türkiye'de bu sistemin ilk defa Marmaris'te uygulanmaya başlanacağını belirtti.        

 

Armutalan Belediye Başkanı Ünlü da takılan çipler sayesinde sokak hayvanlarının sahipsiz, başıboş bir şekilde dolaşmasının önlenmiş olacağını vurguladı.        

 

Başkan Ünlü, hayvan sahiplerinin kendilerine başvurmaları durumunda köpeklerine bu çiplerden takılacağını da söyledi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz