%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

BU KATIR EL YAKIYOR

Katırların Fiyatı Bölgenin İhtiyacına Göre 4 Bin TL'ye Kadar Çıkıyor.

BU KATIR EL YAKIYOR

Bu katırın fiyatı cep yakıyor!Katırlar, ikinci el otomobil fiyatlarına satılıyor!Türkiye'nin bazı bölgelerinde yük taşımacılığı halen katır ve eşeklerle yapılıyor.  Özellikle nakil vasıtalarının kullanılamadığı dik ve sarp dağlarla dolu bölgelerde kullanılan yük hayvanlarının fiyatları ikinci el otomobil fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Bu tür bölgelerde en düşüğü bin 500 TL'den satılan katırların fiyatları hayvanın gücü ve bölgenin ihtiyacına göre 4 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Karadeniz'de odun ve fındık, Orta Anadolu'da odun, Ege dağlarında odun, Doğu ve Güneydoğu'da her türlü eşya taşımacılığında katır ve eşek gibi hayvanlar kullanılıyor. Ekmeğini dağda çalı-odun keserek sağlayan bazı orman köylüsü için katır, evinin önündeki traktörden daha kıymetli. Çünkü bu hayvan traktörün gidemediği yerlere gidebiliyor. Yük taşımakta kullanılan hayvanların fiyatları, son dönemde hiç olmadığı kadar hızlı yükseliyor. Sayıları her geçen gün azalan katırlar, yaş ve dayanıklılıklarına göre bin 500 ile 4 bin TL arasında fiyatlardan satılıyor.

Akşehirli İbrahim Yağmur, katır fiyatlarının her geçen yıl arttığını söylüyor. Yağmur, dik ve engebeli arazide en uygun yük taşıma ve ulaşım vasıtasının katır olduğunu dile getiren Yağmur, "Ormanda yıllardır kesim yapıyoruz. Geçimimizi bu yolla sağlıyoruz. Otomobil ya da traktörün gideceği yol yok. Kestiğimiz odunları taşıyabilmek için en uygun araç katır. Bize herhangi bir motorlu aracı bedava verseler işimize yaramaz. Bizim için katır motorlu araçlardan daha değerli. Ancak katır fiyatları her yıl yükseliyor. 2 bin 500 TL verip yeni bir katır aldım." diyor.

Katır almaya gücü yetmeyen orman köylüsünün eşek satın aldığını belirten Yağmur, aşırı talebin bu hayvanların fiyatlarını da yükselttiğini kaydetti. Yağmur, geçen yıl 2 bin 500 TL olan katır fiyatlarının 4 bin TL'ye kadar çıktığını söylerken, katır almaya gücü yetmeyenlerin eşekle yük taşıdığını anlatıyor. Eşek fiyatları da yaşına göre 500-900 TL arasında değişiyor.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz