%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

BENEKLİ ALABALIK TÜKENİYOR

Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kalan Kırmızı Benekli Alabalık Korunmalı

BENEKLİ ALABALIK TÜKENİYOR

 

  

Avlanması yıl boyunca  yasak olan kırmızı benekli alabalığın nesli süratle tükeniyor. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Profsörlerindan Mustafa Sarı ‘’Son günlerde ülkemizde kırmızı benekli alabalık popülasyonunda çok ciddi azalma görülmektedir. Derhal Önlem alınmalı’’ dedi. 

Öte yandan Ardahan Çevre ve Orman Müdürlüğü, yöre simgesi olarak belirlenen ve bilinçsiz avlanma nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kırmızı benekli alabalık türünün korunmasına yardımcı olmak için broşür bastırdı. 

Konu hakkında bir açıklama yapan Ardahan İl Çevre ve Orman Müdürü Faruk Köksoy, “Bölgemizde bulunan ve Ardahan yöresinin simge türü olarak belirlenen kırmızı benekli alabalık neslinin devamı ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bir çalışma başlattık. Bu çalışma kapsamında halkımızın kırmızı benekli alabalıkla ilgili daha da bilinçlenmesini sağlamak için broşür bastırdık. Kırmızı benekli alabalık ile ilgili birçok konuşa yer verdik. Umarız çocuklarımızın bu türü görmesine yardımcı olabiliriz. Önlem alınmasa ve usulsüz avlanma devam ederse kısa sürede bu tür yok olacağı kaygısını taşıyoruz.” dedi.

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz