%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

BU SENE BILDIRCIN BEKLEMEYİN

DR ALİ BÜRKEV, BILDIRCIN durumu için çok çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte O İDDİALAR...

BU SENE BILDIRCIN BEKLEMEYİN

 DOKTOR ALİ BÜRKEV'İN İDDİASI ŞÖYLE:

"Av sezonu açıldı ama ne yazık ki, bu sene göç bıldırcını beklemeyin. Umduğunuzu bulamayacaksınız.
Yıllar boyu yaptığım gözlemler ve özellikle bıldırcın ve çulluk avları için Türkiye'nin kuzeyindeki ülkelerdeki dostlarımdan edindiğim istihbarat sonucu net olarak bunu söylüyorum. İnşallah yanılırım. En büyük dileğim, bıldırcının bol olması fakat ulaştığım sonuçlar bunun böyle olmayacağını gösteriyor.
Bu sene göç bıldırcını çok çok az olacak.
Bu göç de GEÇ olacak.
Hatta tarih de verebilirim: Bıldırcın göçü bu sene Ekim ayının sonları, Kasım ayının başlarında olacak. Ki bu normalde sık rastlanan bir durum değildir. Bıldırcın göçü normal olarak Eylül ayının başlarında başlar ve Ekim ayının ortalarına kadar sürer. Bunun sebebi iklimin değişmesidir.
SORU: BILDIRCIN ÇOK AZ OLACAK DİYORSUNUZ, NE KADAR AZ OLACAK?
DOKTOR ALİ BÜRKEV: Geçen seneden daha az olacak. Bir avcı ava çıktığı zaman normalde iyi bir av gününde 25 ve yukarısı bıldırcın kaldırabilirken ( teyp kuran bohçacı dahi olsa), bu sene bir avcının, bir av gününde 10'dan fazla bıldırcın kaldırabileceğini hiç zannetmiyorum.
SORU: BÖLGE BÖLGE DURUMU NASIL GÖRÜYORSUNUZ? BÜTÜN BÖLGELERDE DURUM AYNI MI OLACAK?
DOKTOR ALİ BÜRKEV: Bunu özellikle Trakya, Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölgeleri ile bunların güneyine doğru Türkiye'mizin batı bölgelerinde ümitsizim.
Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz için ise daha iyimserim. Bu bölgelerde daha çok bıldırcın görülebilir.
Fakat göçün yoğun görüldüğü Trakya, Marmara ve Batı Karadeniz ile bunların güneyindeki illerde maalesef bu yıl göç bıldırcınını çok az görebileceğiz.
sORU: DAHA EYLÜL AYI BİLE GELMEDEN NASIL BÖYLE BİR KANAATE VARIYORSUNUZ?
DOKTOR ALİ BÜRKEV: YABAN Dostları'ndan takip edenler bilir ki, mesela ben bundan önceki yıllarda "Çullak çurnatasına hazır olun" diye haberler vermiştim. Keza bıldırcın'ın da az olacağını söylemiştim. Bunlar benim kahinliğimden değil. Araştırmacı avcılıkla ulaşılan sonuçlar.
Göç hayvanları için devamlı kuzeyden itibaren komşu ülkelerimize kadar, bütün göç yolunu takip ederim. Göç yolu üzerindeki ülkelerde yaşayan dostlarımdan durumu sık sık sorarım, araştırırım.
Bu sene Türkiye'nin kuzeyindeki ülkelerde, özellikle Romanya, Ukrayna ve Belarus'ta, Nisan Mayıs aylarından Haziran ortalarına kadar şiddetli ve devamlı yağışlar oldu.
Romanya'da sel felaketleri yaşandı.
Bu haberleri alınca zaten kara kara düşünmeye ve yakın çevreme kötü haberleri vermeye başlamıştım.
Bildiğiniz üzere, bıldırcın yere yumurta yapıp, yere yuva yapan bir av kuşudur.
İlk güneyden kuzeye göç eden bıldırcın tarlalarda uygun gördüğü yerlere yumurtlar ve yuvrularını çıkarır. Normal zamanlarda ilk yumurtalardan çıkan yavrular da 42 gün sonra erişkin hale gelip, onlar da aralarında çiftleşerek yumurtlama dönemine girerler.
Bu arada ilk gelen kuşlar da tekrardan ikinci defa yumurtlayarak yeni yavrular çıkartırlar.
Yalnız bu seneki gibi yağışların çok olduğu senelerde ve sel felaketlerinin yaşandığı yıllarda doğal olarak yere yumurtlamış olan bıldırcınların yumurtaları bozulur. Bu yumurtalar yağış sonucu tahrip olur ve yavru çıkmaz.
Yavru çıkmayınca, bıldırcınlar tekrardan çiftleşir ve yumurtlama dönemine girer. Fakat yağmurların uzun sürmesi dolayısıyla maalesef bütün bu yumurtalar devamlı olarak bozulup bıldırcın popülasyonunun artmasına en büyük engeli teşkil eder.
İşte bu sene bıldırcın az olacak dememin gerekçeleri bunlardır. Bugün Romanya'da avın açılış günüydü.
Yalnız Romanya'da iki dostumla yaptığım telefon görüşmelerinin sonuçlarını size anlatayım.
Bu iki kişinin bulunduğu yerler arasında yaklaşık 400 kilometre mesafe var.
İkisinden de edindiğim sonuç, çok az bıldırcın'ın olduğu ve çok enteresandır dişi bıldırcınlarda olgunlaşmış yumurta bulunduğu kötü haberini aldım.
Kainattaki düzenin nasıl işlediğine akıl sır ermez ama, ırkın devamı için Bıldırcın mahlukunun hala ısrarla yavru çıkarma çabasında olduğunu görüyoruz. Bu gerçekten çok ilginç bir durum. Sanki bıldırcın, Irkının devamının tehlikede olduğunu görüyor ve geç kalma pahasına da olsa ısrarla yumurta yapmaya devam ediyor.
Bu iki dostum da bıldırcınlarda yumurta olduğunu görünce, avı bırakacak kadar avcılık etiğine uyan arkadaşlarımdı. Yani bana bu haberi aslında bizzat bıldırcının kendisi vermiş oldu.
SORU: BU GÖZLEMLER KESİN OLARAK GÖÇ BILDIRCIN'IN AZ OLACAĞI ANLAMINA GELİR Mİ? SÜRPRİZ YAŞANABİLİR Mİ?
DOKTOR ALİ BÜRKEV: Kişisel tecrübelerim ve göç hakkındaki bilgilerim, göç bıldırcının bu yıl az olacağını gösteriyor. Yalnız şu andaki bıldırcınların hala yumurtalı olması da göçün az da olsa ekim ayı ortalarından sonra görüleceğini bana düşündürüyor. İyi haber olarak söyleyebileceğim şey budur.
Öte yandan Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz için bu kadar kötümser düşünmüyorum. Bunun sebebi de, Kırım ve Kırım'ın doğusundaki Rusya'da Nisan, Mayıs, Haziran aylarında bu derecede yağışlar olmadı. Fakat orada da çok büyük yangınlar oldu. Dolayısıyla Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz ile bunların güneyindeki illerimiz için Bıldırcın göçü konusunda bu kadar kesin şeyler söyleyemem.
YABAN

 

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz