%100 Doğa Outdoor Yaşam Etiği
  • Kişi beğendi
  • Yazı Boyutu :
    Yazıyı Büyüt Yazıyı Küçült
  • Paylaş:

Atatürk'ün Rotasında Gidecekler

Yatçılar 100. yılda Bandırma Vapuru’nun rotasına yelken basacak

Atatürk'ün Rotasında Gidecekler

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen “Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi” TAYK tarafından gerçekleştirilecek. 3 grup halinde İstanbul’dan yola çıkacak filonun, yaklaşık 400 deniz mili mesafeli bir seyrin ardından 19 Mayıs Pazar günü hep birlikte Samsun’a ulaşması ve yatçıların törenlere katılması hedefleniyor.Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı koordinasyonunda 4-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen “Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi” yatçıları Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünde Bandırma Vapuru’nun rotasını izleyerek Samsun’a doğru seyre çıkmaya davet ediyor.

Üç farklı grup halinde İstanbul’dan 4 Mayıs Cumartesi, 12 Mayıs Pazar ve 16 Mayıs Perşembe günlerinde yola çıkacak filonun, bazı liman ziyaretleri gerçekleştirdikten sonra 19 Mayıs Pazar günü Samsun Limanı’na girmesi ve ekiplerin burada düzenlenecek törenlere katılması planlanıyor.

GENEL BİRİFİNG 2 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜ YAPILACAK

“Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi”ne katılmak isteyenlerin, TAYK (Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü) ile bağlantıya geçmesi gerekiyor. Seyrin ayrıntıları 2 Mayıs Perşembe günü Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda düzenlenecek ve saat 18.00'da başlayacak brifingde yatçılarla paylaşılacak.

“ATATÜRK RALLİSİ” FİKRİ NASIL DOĞDU?

19 Mayıs 1919’un 100. Yıldönümü nedeniyle planlanan bu kapsamlı etkinliğin fikri ve hazırlık süreci de hayli ilginç.

Farklı tarihlerde İstanbul Yelken Kulübü’nün başkanlığını yürüten Seyhun Binzet ile Dr. Erol Türkmen’in 100. yıldönümü nedeniyle yatçıları görkemli bir etkinlikte bir araya getirme fikrini emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü ile paylaşmaları bir "kıvılcım" oldu.

Kuzey Deniz Saha eski komutanı olan ve kumpas davaları mağduru iken hakkındaki davalarda beraat ederek emekliye ayrılan Feyyaz Öğütçü, heyecanlandığı bu konuyu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na taşıdı.

Taslak plana son derece sıcak yaklaşan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da “Atatürk Rallisi”ni sahiplendi ve etkinliğin Kuzey Deniz Saha Komutanlığı koordinasyonunda TAYK tarafından gerçekleştirilmesini istedi.

BENZER PROGRAMLAR TEK ÇATI ALTINDA BULUŞTU

Bu sırada, geçtiğimiz yıl başarılı bir Karadeniz Rallisi gerçekleştiren Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’nin (DADD) de benzer bir etkinlik planladığı öğrenildi.

İlginç bir rastlantı, DADD Yönetim Kurulu Başkanı da bir doktordu ve adı da Zafer Türkmen’di. Dr. Erol Türkmen ile aynı soyadını taşıması da benzerlikten öte değildi. İki meslekdaşın anlaşmaları ve iki etkinlik programını “Deniz Kuvvetleri çatısı altında birleştirmeleri” sorun olmadı, aksine bir sinerji yarattı.

Üstelik benzer bir etkinliği DADD dışında planlayan bir topluluk daha vardı.

Geçtiğimiz yılarda benzer programlar geçekleştiren Bahçeşehir Rotary Kulübü de "Rota Ata" adı altında bir ralliyi gündemine almış, bu amaçla tekneler Atatürk resimleri ile "giydirilmişti".

Onlarla da görüşüldü ve sonunda aynı amaca seslenen tüm etkinlikler birleştirildi.


ÖRNEK DAYANIŞMA

Böylelikle Türk amatör denizcileri hep birlikte Ata'ya saygı amacıyla Bandırma Vapuru'nun rotasında bir araya gelerek örnek bir dayanışma sergilediler.

Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi nedeniyle özel kıyafetler hazırlandı. Yatçılar ve organizasyonda görev alacak kişiler katılacakları törenlerde ve uğrak limanlarında bu kıyafetleri giyecekler.

Öte yandan etkinliğe Arçelik A.Ş. ve Edhem Dirvana'nın da da farklı yönlerden destekledikleri ifade edildi.

Edindiğimiz bilgilere göre “Atatürk Rallisi”ne Papili yatı ile katılacak olan Arçelik, aynı zamanda tanıtım konusunda da katkıda bulunacak. Dirvana’nın ise TAYK işbirliğinde 16 Mayıs’ta İstanbul Boğazı’nda şenlik havasında bir gösteri planladığı öğrenildi.

Tüm ayrıntıların 2 Mayıs Perşembe günü saat 18.00'da Fenerbahçe D/G İstasyon Komutanlığı’nda verilecek brifingde “kesin” şekli ile paylaşılması bekleniyor.

100. YIL ÖZEL LOGOSU

Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi’nde Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlattırılan 100. yıla özel logo kullanılacak.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Milli Mücadele'nin başladığı 19 Mayıs 1919'un 100. yılı dolayısıyla başta Samsun olmak üzere 2019 yılı boyunca tüm Türkiye'de gençlik, spor ve kültür etkinlikleri düzenlenecek. Söz konusu etkinlikler Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın koordinasyonunda yürütülecek.

Yıl boyunca gerçekleştirilecek tüm gençlik, spor ve kültür etkinliklerine ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanlar, 100. Yıl Kutlamaları için oluşturulan kurumsal kimliğe uygun olarak kullanılacak. Belirlenen 100. yıl logosu başta Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsun Valiliği olmak üzere tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca 2019 yılı boyunca tüm resmi yazışmalarda kullanılacak.”

Ancak çeşitli kaynaklarda 19 Mayıs 1919'un 100. Yılı nedeniyle hazırlattırılan özel logonun aslında “özel olmadığı” ve Azerbaycan’ın 100. Yılı için hazırlanan logonın tıpa tıp benzeri olduğu yolunda bilgiler yer aldı.


İRTİBAT BİLGİLERİ

TAYK:
Cahit ÜREN
Tel: 0212 560 56 55
GSM: +90 533 577 09
E-Posta: tayk@tayk.org.tr

DADDanma 100. Yıl Komodoru:
Ali Rıza Kadiz
GSM: +90 532 273 61 71
E-Posta: kadiz11@gmail.com

RotaAta Türkiye Komodoru:
Erhan Yazgan
GSM: +90 532 232 41 91
E-Posta: erhan.yazgan@alesta.com.tr


Kaynak: TurkSail

0/1500
Gönder


Yaban TV’yi artık twitter’dan da
takip edebilirsiniz